Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 25.04.2020
Najlepsze tanie gry i serie gier, w których spędzimy setki godzin
4483V

Najlepsze tanie gry i serie gier, w których spędzimy setki godzin

Żyjemy w niezwykle korzystnych czasach dla graczy. Za naprawdę przyjemne kwoty można dziś dorwać masę świetnych i długich tytułów. 

Okres kwarantanny to dla masy ludzi nierówna walka ze znudzeniem. Wielu osobom powiła się nagle cała pula wolnego, które można spożytkować, ale sytuacja jest na tyle niecodzienna, że ciężko o racjonalne pomysły. Jeśli mogę pozwolić sobie na polecenie czegoś, to nie zdziwię Was, proponując zwalczanie nudy grami wideo! Te mają to do siebie, że często wymagają zaangażowania sporych pokładów czasu. Tego lwiej części graczy wreszcie nie brakuje! 

Rodzi się tu jednak drugi problem, albowiem można przecież wydać 250 złotych i ukończyć grę w 7 godzin (tak, Resident Evil 3 (2020), na Ciebie patrzę). Pewną alternatywą jest zakup produkcji stawiających na rozgrywkę wieloosobową, ale to też nie wszystkim odpowiada. Powszechnie wiadomo, że tego typu projekty mają znacznie mniej angażującą historię i nie kręcą się wokół niej samej. Choć rozgrywka może wciągać na długie noce, to sama przygoda nie robi tak ogromnego wrażenia. 

Na szczęście przyszło nam być graczami w czasach sporego dobrobytu. Dziś nie ma problemu, aby znaleźć tanie produkcje stawiające na fabułę, które pochłoną nas na dziesiątki, a nawet setki godzin! I muszę zaznaczyć, że w zestawieniu chciałem umieścić wyłącznie produkcje przeznaczone dla pojedynczego odbiorcy. Nie będzie tu więc pozycji jak PlayerUnknown's Battlegrounds czy Counter-Strike: Global Offensive, które opierają swoją siłę na trybach multiplayer. Pisząc to wszystko, zdaję sobie sprawę, że jest wiele gier, które doskonale wpisują się w założenia tytułu, a których nie zmieściłem na liście. Bardzo mocno liczę, że dodacie swoje propozycje w komentarzach, które będą stanowiły swoiste uzupełnienie całości. 

Gothic Universe Edition

No nie wybaczyłbym sobie, gdybym zaczął od innej serii, niż właśnie kultowej produkcji od ekipy z Piranha Bytes. Opus Magnum studia i marka, którą zna chyba każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z grami wideo w gatunku RPG. Choć wszystkie pozycje mają już swoje lata i można odczuć archaiczne rozwiązania, to wciąż pozycje obowiązkowe- zwłaszcza że w dzisiejszych czasach bardzo często lądują na ogromnych promocjach. 

Czas na skompletowanie (wg HLTB): ~ 250 godzin

Wiedźmin

Po poprzedniej pozycji, wypada zostać jeszcze na moment przy innych, kultowych dla polskich odbiorców popkultury. Wiedźmin to fenomen pod wieloma względami. Jest to pierwszy tak ogromny projekt naszego rodzimego studia, a przy tym taki, który pomimo kilku lat na karku, wciąż broni się oprawą graficzną i rozwiązaniami mechanicznymi. Jakby tego było mało- wszystkie części można dziś dorwać za bezcen i jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś- nie ma co zwlekać! 

Czas na skompletowanie: ~ 300 godzin

Mass Effect 

Dobra, czas odbić się od Ziemi i wyruszyć w nieco dalszą podróż. Science fiction o kosmicznych przygodach to jedna z najgłośniejszych produkcji od BioWare. Zdecydowałem się umieścić tutaj pierwsze trzy odsłony oraz znienawidzoną przez wszystkich Mass Effect: Andromeda, ponieważ nie czułbym się fair, wyłączając ją z serii. Należy pamiętać, że choć jej całokształt pozostawia wiele do życzenia, to wciąż można znaleźć kilka ciekawych momentów! 

Czas na skompletowanie: ~ 250 godzin

Fallout: New Vegas – Ultimate Edition

Choć mogłem w tym miejscu umieścić całą serię gier, to musiałem wziąć pod uwagę, iż jest to cykl tak różny, że mogłoby się to okazać nie najlepszym rozwiązaniem. Jedne odsłony podobają się pewnym odbiorcom, drugie innym... W tym wszystkim największa zgoda panuje przy wyróżnionej przez mnie produkcji. Genialna historia, świetne przedstawienie post-apokalipycznych realiów i cudowny gameplay, którego trzeba posmakować!

Czas na skompletowanie: ~ 150 godzin

Dragon Age 

Kolejna seria od BioWare, przy której zdecydowałem się na umieszczenie wszystkich jej części- w tym przypadku trzech. Wszystkie odsłony (pomimo kontrowersji) spotkały się ze względnie ciepłym przyjęciem i zachwyciły rozmachem oraz budową przedstawionego świata. Prawdziwa, soczysta fantastyka w świetnym wydaniu. O fenomenie serii najlepiej świadczy fakt, jak bardzo wyczekuje się kolejnej odsłony.

Czas na skompletowanie: ~ 280 godzin

The Elder Scrolls V: Skyrim – Special Edition

Tytuł, który jest znany chyba wszystkim. Swego czasu, w momencie premiery, było o nim głośno, jak o mało czym. Projekt miał zrewolucjonizować i na nowo zdefiniować gatunek fantasy w świecie gier wideo. Po latach chyba wszyscy zgodzimy się, że udało się to zrobić. I choć od premiery minęło już sporo lat, to liczne modyfikacje sprawiają, że wciąż można na nowo odkrywać piękno produkcji- a i bez usprawnień jest to niezwykle rozwinięta i angażująca przygoda!

Czas na skompletowanie: ~ 215 godzin

Baldur’s Gate I i II Enhanced Edition

Podręcznikowy przykład staroszkolnego RPG, więc nie mogło go tu zabraknąć. Popularna marka cieszyła się swego czasu ogromnym zainteresowaniem i nawet do dziś może pochwalić się całkiem sporym gronem odbiorców, którzy rokrocznie wracają, aby na nowo przeżyć tę iście epicką przygodę. Dla wszystkich, którzy nie mieli okazji spędzić tam sporej części swojego życia, odnowione wersje mogą być zbawienne. A „trójeczka” już w drodze...

Czas na skompletowanie: ~ 230 godzin

Stardew Valley

Gra, w którą wsiąkłem stosunkowo późno, ale która zachwyciła mnie, jak mało co! Świetna przygoda i cudowny sposób na odcięcie się od codziennych problemów. Uważam, że produkcja powinna się znaleźć na dysku każdego gracza- choćby dla samego wskoczenia do niej, gdy tylko przyjdzie nam ochota na zapomnienie o troskach prawdziwego życia. Kilka dni łowienia ryb, zrywania owoców i zwiedzania jaskiń działa, jak najlepszy detoks. 

Czas na skompletowanie: ~ 150 godzin

Diablo II

Czemu akurat ta odsłona? Cóż, wydaje mi się, że ma najlepszy stosunek jakości oferowanej rozgrywki do ceny. Druga część hitowej serii jest dziś dostępna za grosze i zdecydowanie warto znaleźć ukojenie w siekaniu całych zastępów monstrów z piekła rodem (dosłownie!). Jakiś czas temu miałem okazję ponownie wejść do tego świata i muszę przyznać, że zabawa wciąż jest niesamowicie satysfakcjonująca

Czas na skompletowanie: ~ 200 godzin

Minecraft

Tak wiem, w gruncie rzeczy projekt ten nie ma konkretnie zarysowanej fabuły (bo wątku z zabiciem smoka chyba nikt nie bierze na poważnie). Jest to jednak gra, której fenomenu można doszukiwać się w niekończących się możliwościach, które w rzeczywistości ogranicza głównie nasza wyobraźnia. Nawet, jeśli za punkt końcowy ustalimy sobie zdobycie wszystkich możliwych, najlepszych rozszerzeń, to potem otwiera się przed nami cała skarbnica modyfikacji. Minecraft to w gruncie rzeczy gra nieskończona. 

Czas na skompletowanie: NIELIMITOWANY

Tagi: CD Projekt CD Projekt RED Wiedźmin 3: Dziki Gon