Resident Evil 3 (2020)

Resident Evil 3 (2020)

Ocena wg platformy:

PC 7.6
PS4 7.9
XONE 8.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Capcom
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja,   Horror
Śr. czas:
8 godzin
Liczba graczy:
1-5
Premiery
Świat:
03.04.2020
Europa:
03.04.2020
Polska:
03.04.2020
Producent:
Capcom
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja,   Horror
Śr. czas:
8 godzin
Liczba graczy:
1-5
Premiery
Świat:
03.04.2020
Europa:
03.04.2020
Polska:
03.04.2020

Recenzja redakcji

Resident Evil 3 - recenzja gry. Nemesis rozpoczyna żniwa
8.5
Resident Evil 3 - recenzja gry. Nemesis rozpoczyna żniwa
PC PS4 XONE

Resident Evil 3 (2020) - opis gry

Resident Evil 3 to gra action-adventure w konwencji survival-horroru wyprodukowana i wydana przez japońską firmę Capcom. Tytuł ukazał się na komputerach oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Był on remakiem gry pierwotnie wydanej w 1999 roku na PlayStation 1.

Fabuła

Akcja Resident Evil 3 rozgrywa się przed, w trakcie i po dramatycznych wydarzeniach z "dwójki". 28 września 1998 roku, dwa miesiące od horroru w rezydencji Spencera z Resident Evil, większość mieszkańców Raccoon City zmieniło się w krwiożercze zombie na skutek kontaktu z wirusem T, czyli bronią biologiczną wyprodukowaną przez korporację Umbrella. Znana z pierwszej części gry Jill Valentine, członkini elitarnego oddziału S.T.A.R.S., próbuje uciec z miasta opanowanego przez nieumarłych. Arcytrudne zadanie staje się niemal niemożliwe, gdy w ślad za bohaterką rusza Nemesis - bioorganiczny stwór wyprodukowany i wysłany przez korporację w celu zlikwidowania wszystkich członków S.T.A.R.S. posiadających wiedzę nt. straszliwych eksperymentów koncernu. 

Rozgrywka

Rdzeń rozgrywki nie uległ zmianie względem poprzedniej części, tj. wydanego rok wcześniej remake’u “dwójki”. Przeczesujemy skąpane w mroku lokacje, eksploracja których powoduje ciarki na plecach, rozwiązujemy proste zagadki środowiskowe, szukamy sposobów na przedostanie się w inne rejony miasta, przez cały czas zbierając zapasy, oszczędzając amunicję i eliminując zagrożenie. Nie ma mowy o zabawie w duchu trzecioosobowych gier akcji, gdyż naboje to towar deficytowy, a nawet pojedynczy zombie potrafi napsuć krwi, jeśli jesteśmy nieostrożni. Nieumarli są bardzo agresywni, poruszają się szybciej i chaotyczniej niż wcześniej, za każdym razem próbują pochwycić postać sterowaną przez gracza. Wyzwanie jest jeszcze większe niż w RE2, gdyż nasz awatar tym razem nie dysponuje bronią pomocniczą, zatem jeśli napastnik nas pochwyci, nie wyjdziemy z takiego starcia bez szwanku. Zamiast tego zaimplementowano jednak unik.

Kolejną nowinką w porównaniu do REmake 2, a jednocześnie motywem znanym z oryginalnej "trójki", jest wykorzystanie elementów otoczenia w starciach z wrogami. Czerwone beczki najlepiej wysadzać, gdy w pobliżu znajduje się wiele zombie, z kolei generatory z prądem okazują się niezwykle przydatne, gdy chcemy wyminąć zagrożenie bez wdawania się w walkę czy uciec przed ścigającym nas monstrum.

Podczas rozgrywki główną bohaterkę i jej towarzyszy, w tym Carlosa Oliveirę, nad którym w pewnym momencie przejmujemy kontrolę, nęka wspomniany Nemesis. Odgrywa on podobną co Mr. X z “dwójki”, choć jego możliwości są większe. Nemesis porusza się bardzo szybko, potrafi skakać i wyprzedzać kierowaną postać, wspinać się na wysokie konstrukcje, używać macek do przyciągania ofiary, niszczyć elementy otoczenia, infekować zwykłe zombie i ciężko przed nim zbiec bez użycia broni dużego kalibru.

Co warto zaznaczyć, choć w remake’u RE3 dodano i rozbudowano pewne elementy w porównaniu z oryginałem z PS1, pewne rzeczy zostały też wycięte, jak niektóre lokacje, tryb Mercenaries czy zagadki.

Multiplayer

Tytuł oprócz singlowej kampanii zawiera tym razem także asymetryczny tryb multiplayerow dla pięciu osób w postaci Resident Evil: Resistance.

Wideo - Resident Evil 3 (2020)

Komentarze (70)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper