8 najlepszych Easter Eggów w Death Stranding

8 najlepszych Easter Eggów w Death Stranding

Bartosz Dawidowski | 28.12.2019, 12:00

Death Stranding to bardzo obszerna gra, a Hideo Kojima nie byłby sobą, gdyby nie wrzucił do swojego nowego dzieła masy smaczków, aluzji popkulturowych i różnych innych poukrywanych Easter Eggów.

Właśnie na kwestii Easter Eggów skupiamy się w tym tekście. Temat warto poruszyć, bo Hideo Kojim ponownie zadbał o wiele ciekawych smaczków. W Death Stranding aż roi się od takich motywów, a my wybraliśmy najlepsze Easter Eggi z tej świetnej produkcji, która trafiła na PS4 a w w połowie 2020 roku zasili również bibliotekę pecetowych tytułów.

Dalsza część tekstu pod wideo


Filmy Heartmana

Warto zwrócić uwagę na obszerną bibliotekę Heartmana w Death Stranding. Większość z produkcji jest zmyślona, ale znajdziemy tu również realne dzieła kinematografii. Jednym z istniejących w rzeczywistości filmów w zbiorze rzeczonego bohatera jest "Twenty Minutes of Love" ("Charlie i chronometr"), czyli klasyczny, czarno-biały film z Charlie Chaplinem, pochodzący z 1914 roku.

Muzyczny naszyjnik

Kojima uwielbia ukrywać smaczki w pozornie nieistotnych miejscach. Tak jest w przypadku naszyjnika noszonego przez Amelie. Ten jubilerski wyrób wygląda dosyć osobliwie i jak łatwo się domyślić zawiera w sobie pewien komunikat. Jest nim zapis nutowy początku utworu "Give Me An Answer" od zespołu Low Roar, który uwielbia Hideo Kojima. Warto w tym miejscu przypomnieć, że deweloper wykorzystał muzykę tej kapeli w dwóch zwiastunach Death Stranding.

8 najlepszych Easter Eggów w Death Stranding

Horizon w Death Stranding

Podczas zwiedzania świata Death Stranding można znaleźć hologramy związane ze światem Horizon: Zero Dawn, które zresztą śmiga na tym samym silniku graficznym, co tytuł Hideo Kojimy (technologia "Decima", czyli wspólny projekt Guerrilla Games i Kojima Productions). Hologramy oferuje Rzemieślnik w centralnym regionie. By zdobyć ich komplet należy wejść na 5 poziom więzi z tym NPC.



Sam rozwala "4 ścianę"

Kiedy poobserwujemy dłużej głównego bohatera Death Stranding,zaczynają się dziać nieoczekiwane rzeczy. Sam przełamuje tzw. "4 ścianę", czyli zwraca się bezpośrednio do gracza i gestykuluje do kamery (np. w celu zwrócenia uwagi na konieczność wzięcia prysznica).

Kamerą można też wysyłać też pewne "sygnały" bohaterowi. Sam reaguje na różne sposoby na przyglądanie się mu poprzez obiektyw w grze. Najlepszy jest wybuch agresji w przypadku gapienia się na jego krocze.


Game Over z Metal Gear

W Death Stranding nie mogło zabraknąć aluzji i nawiązań do serii Metal Gear. Oprócz kilku cytatów ze Snake'a (np. "Kept you waiting, huh?", które pojawia się w jednej z transmisji), w produkcji występuje jeszcze wyraźniejszy Easter Egg. Zobaczyć go można podczas rozmowy z bohaterem, któremu twarzy użyczył Guillermo del Toro wyświetla się napis "Game Over", który wygląda prawie identycznie, jak w Metal Gear Solid z PSOne. Można ten motyw rozumieć w formie symbolu - że bez Kojimy w Konami to już definitywny koniec dla całej serii gier spod szyldu Metal Gear.

Znani ludzie w w grze

Hideo Kojima zaprosił do sesji skanowania twarzy i sylwetki wielu znanych ludzi ze świata filmu, gier i muzyki. W ramach opcjonalnych zadań w Death Stranding można porozmawiać przede wszystkim z Samem Lake'iem, czyli szefem studia Remedy, który użyczył swojego wizerunku głównemu bohaterowi Max Payne. W Death Stranding nie brakuje też w ramach pobocznych misji spotkań z następującymi postaciami, w które wcielili się: Edgar Wright (reżyser filmowy), Errolson Hugh (projektant mody), Jordana Vogt-Robert (reżyser filmowy), Hirokazu Hamamura (szef Enterbrain), Junji Ito (mangaka), Tommy Wirkola (reżyser filmowy), Geoff Keighley (prowadzący imprezy The Game Awards), Daichi Miura (muzyk), Herman Hulst (szef SIE Worldwide Studios).


Kojima w Death Stranding

W prawie wszystkich częściach serii Metal Gear występowały postacie, którym wizerunku użyczył Hideo Kojima. Czasem działo się to nie tylko na zasadzie NPC-ów, ale również obrazków (przykładowo w MGS z pierwszego PlayStation możemy zobaczyć japońskiego dewelopera na portrecie wiszącym za plecami Psycho Mantisa w jego słynnym "memorkowym" przemówieniu). W Death Stranding nie mogło zatem zabraknąć słynnego twórcy. Twarz Kojimy możemy podziwiać przez chwilę w roli BT ("czarnego gluta") w jednej z cutscenek.


Huczne urodziny

Death Stranding w wyraźny sposób reaguje na urodziny gracza (datę urodzin wprowadzamy ręcznie). Przede wszystkim wszyscy członkowie BRIDGES wysyłają do Sama maile z życzeniami. To nie wszystko! Na stoliku Sam znajdzie nie tylko urodzinowy tort, ale również kilka innych upominków. Życzenia składa też osobiście w specjalnej cutscence Clifford Unger!

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper