Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 13.10.2019
Stare polskie filmy, które trzeba obejrzeć
1765V

Stare polskie filmy, które trzeba obejrzeć

Polskie kino obfituje w masę bardzo dobrych pozycji, jakie stały się na przestrzeni lat wręcz kultowe. Oto stare polskie filmy, które trzeba obejrzeć!

Polska kinematografia dała nam na przestrzeni lat mnóstwo wspaniałych filmów, które do dziś trzymają niezwykle wysoki poziom, przekazują nam bardzo ważne wartości, czy też po prostu wciąż potrafią nas rozbawić. Dziś postanowiliśmy zatem przybliżyć Wam 10 starych polskich filmów, które naszym zdaniem zdecydowanie wciąż warto jest obejrzeć - mimo, że od premiery niektórych z nich minęły aż 62 lata!

Sami swoi

Historia wiejskiej kłótni Kargula i Pawlaka stanowi absolutną klasykę polskiego kina komediowego, co tyczy się nie tylko filmu Sami Swoi, ale także jego dwóch kontynuacji - Niemamocnych i Kochaj albo rzuć. Znajdziecie tu istną kopalnię rewelacyjnych żartów sytuacyjnych, komentarz do ówczesnej sytuacji w Polsce, a także krytykę wciąż obecnych w naszych rodakach zachowań. 

Kogel-mogel

Kogel-mogel to kolejna z polskich produkcji komediowych, która na stałe zapisała się w repertuarze filmów, które oglądamy od kilku pokoleń. W 1988 roku mało kto wierzył w to, że Polska może wyglądać tak, jak wygląda dziś, a gdy ktoś wyjechał wtedy ze wsi do dużego miasta na studia, było to odważne, niespotykane i dwojako odbierane zachowanie, na które niewielu patrzyło przychylnym okiem. Kogel-mogel pokazuje ten schemat z przymrużeniem oka.

Miś

Niektórzy śmieją się dziś, że to co dzieje się we współczesnej polityce przewyższa nawet skalę absurdu pokazywaną z najbardziej kultowym filmie Stanisława Barei. Odważna satyra ówczesnego systemu, ponadczasowe żarty i przesłanie, a także pewna uniwersalna formuła sprawiają, że Misia nie sposób jest nie polubić. To pisałem ja, Igor. No i bo w zeszłym tygodniu nie napisałem, bo byłem chory, zwolnienie mam - łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje, naczelny naszego portalu, niech żyje nam!

Seksmisja

Amerykanie mają Fallouta, Wyspę i inne post-apokaliptyczne dzieła kultury popularnej. My mamy zaś Seksmisję, w której Jerzy Stuhr dał popis swoich umiejętności, serwując następnym pokoleniom podręcznik świetnych żartów, które prawdopodobnie nigdy się nie zestarzeją. Oczywiście nie samymi dowcipami stoi ten film - warto docenić świetną jak na tamte czasy scenografię, kostiumy i przemyślaną krytykę systemów totalitarnych. 

Jak rozpętałem II wojnę światową

Franek Dolas jest takim polskim odpowiednikiem Jasia Fasoli - gamoń jakich mało, któremu od czasu do czasu zdarzy się zrobić coś tak, jak powinno się zrobić. Podzielony na cztery epizody film serwuje nam masę absolutnie fenomenalnych gagów, z których możemy się też trochę dowiedzieć tego, jak Polacy postrzegali ówcześnie inne nacje, takie jak na przykład Włochów. Gdyby nie on, wojna potoczyłaby się zupełnie inaczej!

Poszukiwany, poszukiwana

Dziś niektórzy uważają, że "najzabawniejszy żart świata - chłop przebrany za babę" jest bardziej żenujący niż śmieszny, aczkolwiek film wyreżyserowany przez Stanisława Bareję nie sprowadza się tylko do śmieszków wynikających z przebrania głównego bohatera. Rdzeniem jest tutaj ukazanie absurdalnych sytuacji, w których niepozorny uciekinier przebrany za gosposię, potrafi wtrącić się nawet do spraw rządowych. 

Vabank

Vabank do dziś pozostaje chyba najlepszą polską komedią kryminalną osadzoną w czasach przedwojennych - mistrz gatunku, jakim był bez wątpienia Juliusz Machulski, doskonale ukazał a'la gangsterskie porachunki pomiędzy paroma cwaniaczkami, próbującymi wykiwać się nawzajem. Jeśli nie widzieliście jeszcze tego jak Kwinto chciał zemścić się na Kramerze, koniecznie musicie nadrobić zaległości - a po seansie "jedynki" od razu możecie zabrać się za kontynuację o podtytule "Dogrywka".

Potop

Potop jest jedną z najważniejszych epopei w historii naszej kultury. Ekranizacja kultowej powieści powtórzyła jej sukces i stała się, obok Ogniem i mieczem, najlepszym filmem o tematyce wojennej z okresu przed II wojną światową. Słynne już powiedzenie "kończ waść, wstydu oszczędź" na stałe wpisało się do języka potocznego.

Ziemia obiecana

W czasach gdy Łódź była polskim odpowiednikiem Hollywoodu, nakręcono w niej jeden z najpiękniejszych i zarazem najbardziej udanych warsztatowo, dzieł polskiej kinematografii. Plejada gwiazd lat 70. Pomogła Andrzejowi Wajdzie wiernie zekranizować wybitną powieść Władysława Reymonta o tym samym tytule. Jeśli poszukujecie kina dojrzałego i przede wszystkim pełnego ważnych przesłań, koniecznie musicie obejrzeć Ziemię obiecaną. 

Kanał

W 1957 roku młody i ambitny reżyser, jakim był sam Andrzej Wajda, postanowił stworzyć film wojenny ukazujący działania warszawskich powstańców z 1944 roku. Podczas gdy wszyscy spodziewali się, że na ekranie zobaczą hołd dla odwagi, chwały i determinacji tych, którzy zdecydowali się przeciwstawić niemieckiemu okupantowi, doznali szoku. Wajda w bardzo odważny sposób pokazał prawdziwe, mroczne życie Warszawiaków - pełne strachu, nadziei, problemów, załamań i trudnych warunków, jakie panowały w tytułowych kanałach. To zdecydowanie najważniejszy film w całej historii naszego kina - dał początek między innymi polskiej szkole filmowej. 

Tagi: filmy kącik filmowy kino polskie filmy top 10