Tomasz Ambroziak Tomasz Ambroziak 14.04.2019
Crash Team Racing Nitro-Fueled (PS4, Xbox One, Switch). Premiera, cena, informacje o grze
3280V

Crash Team Racing Nitro-Fueled (PS4, Xbox One, Switch). Premiera, cena, informacje o grze

Po sukcesie Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, czyli remake'u trzech pierwszych części serii Crash Bandicoot wydanych w jednym zestawie, Activision kuje żelazo póki gorące. W grudniu firma zapowiedziała remake kolejnego klasyka – tym razem znanego z PlayStation 1 kultowego kart-racera Crash Team Racing.

Premiera

Premiera Crash Team Racing Nitro Fueled odbędzie się 21 czerwca 2019 roku. Gra trafi na konsole PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch.

Cena i edycje specjalne

Crash Team Racing Nitro-Fueled zostanie wydane w dwóch edycjach: standardowej oraz Nitros Oxide Edition.

Edycja standardowa – 169,00 zł (PS Store), 169,99 zł (Microsoft Store), wciąż brak informacji (Nintendo Switch)

Edycja Nitros Oxide Edition – 249,00 zł (PS Store), 249,99 zł (Microsoft Store), wciąż brak informacji (Nintendo Switch)

W skład edycji specjalnej wchodzi:

 • Gra
 • Nitros Oxide - grywalna Postać*
 • Poduszkowiec Oxide’a - grywalny Gokart*
 • Nitros Oxide - Skórka Postaci
 • Gwiezdny Crash - Skórka Postaci
 • Gwiezdna Coco - Skórka Postaci
 • Gwiezdny Cortex - Skórka Postaci
 • Dodatkowa zawartość cyfrowa

* postać i gokart można także odblokować w grze

Ponadto osoby, które złożą przedpremierowe zamówienie na dowolną edycję gry otrzymają w prezencie:

 • Motyw „Linia startu” (tylko PS4
 • Avatary Crasha i Coco (tylko PS4)
 • Dodatkowy przedmiot
 • Maska Crasha dla avatara (tylko Xbox One)

Polonizacja

Brak konkretnych danych w tej chwili. Warto jednak dodać, że Crash Bandicoot N. Sane Trilogy nie było dostępne w polskiej wersji językowej, dlatego podobnie może być również i w tym przypadku.

Historia powstania

Crash Team Racing Nitro-Fueled to remake kultowej gry wyścigowej Crash Team Racing z czasów PlayStation 1, za której produkcję odpowiadało studio Naughty Dog. Tytuł powstał na fali sukcesu Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, czyli kolekcji zawierającej odświeżone trzy pierwsze części serii Crash Bandicoot, która rozeszła się w nakładzie przekraczającym 10 mln egzemplarzy (w tym pobrania z internetu).  

Słowo „remake” nie jest też jednak do końca precyzyjne. Kanadyjskie studio Beenox (developer; na koncie ma m.in. remaster Call of Duty: Modern Warfare Remastered, serię Skylanders czy gry ze Spider-Manem) nie tylko uwspółcześniło pierwowzór. Oprócz tego dodało ono też zawartość Crash Nitro Kart, czyli kontynuacji autorstwa Vicarious Visions, która ukazała się na PlayStation 2, Xboxi oraz GameCube'ie w 2003 roku.

Rozgrywka

Główne założenia rozgrywki pozostały oczywiście bez zmian względem oryginału. Mamy tu do czynienia z klasycznym kart-racerem, przedstawicielem gatunku, który został znacznie przetrzebiony na przestrzeni lat. W Crash Team Racing Nitro-Fueled uraczymy więc czysto zręcznościowy model jazdy, wymyślne tory, kolorowy styl graficzny czy porozmieszczane na trasach (w skrzyniach) dopałki wszelkiej maści, które mogą nam ułatwić lub też uprzykrzyć życie, jeśli dorwie się do nich rywal.

Tryby

Gra będzie oferować pięć głównych trybów: Adventure, Time Trial, Arcade, Versus i Battle.

Tryb Przygodowy (Adventure) dostępny będzie w dwóch wariantach: jeden to klasyczna wersja z Crash Team Racing, drugi – zwany  Nitro-Fueled Mode – umożliwi modyfikowanie postaci oraz pojazdów. Zmienić będzie można dla przykładu koła lub naklejki na gokartach. Co warto dodać, w wersji na PS4 otrzymamy skórki low-poly dla pojazdów oraz postaci, dzięki czemu będą one przypominać modele z pierwszej konsoli Sony.

Dostępny będzie również lokalny multiplayer dla czterech osób jednocześnie, a także sieciowe rankingi z najlepszymi wynikami graczy z całego świata. Developer zapowiedział już też, że w grze nie zostanie zaimplementowany cross-play, tzn. posiadacze różnych platform nie będą mogli grać razem.

Twórcy dodali ponadto kilka rozwiązań mających ułatwić wdrożenie się początkującym. Są to filmiki uczące, jak skutecznie wykonywać poślizgi, korzystać z dopałek/broni, dodatkowy wskaźnik informujący jakiego boosta otrzymamy, a także tzw. Training Wheels, patent sygnalizujący, kiedy najlepiej wykonać poślizg (opony zaczynają się wówczas nagrzewać).

Zawartość

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy zaoferuje sporo zawartości. W grze dostępnych będzie np. 31 torów – 18 z Crash Team Racing oraz 13 z Crash Nitro Kart.

Developerzy zapewnili, że wiele wysiłku włożono w ich rekonstrukcję. Każdy tor ma mieć tym razem swoją historię. Dla przykładu Polar Pass z CTR był zwykłym torem w arktycznej miejscówce, teraz natomiast ścigać się będziemy po wiosce rybackiej niedźwiedzi polarnych. Drugi przykład to Clockwork Wumpa: w oryginale zwykła wieża zegarowa, a teraz fabryka produkująca sok z owoców wumpa. By uzyskać poczucie autentyczności i tchnąć więcej życia w tutejszy świat, na torach rozmieszczono dużo nowych elementów otoczenia, których na próżno szukać we wcześniejszych grach.

Spore zmiany zaszły także w przypadku torów z Crash Nitro Kart, które projektowano według innych założeń. Opowiadał o tym Thomas Wilson z Beenox:

Największe wyzwanie dotyczyło Crash Nitro Kart. Musieliśmy zmodyfikować długość niektórych torów. Przejechanie okrążenia w Crash Team Racing trwało zwykle jakieś 30-40 sekund, natomiast w CNR nawet 6 minut. Chcieliśmy zaadaptować tory z CNR do standardów Crash Team Racing.

W tym celu zostały one np. zwężone lub wręcz wycięto z nich niektóre sekcje.

Samo ściganie nie jest jedyną atrakcją Nitro-Fueled. W remake'u nie zabraknie także aren, na których toczymy boje, próbując wyeliminować rywala zdobytymi broniami. Tutaj też Beenox dodał plansze z obu wcześniejszych gier. Łącznie jest ich dwanaście: siedem z CTR i pięć z CNR.

Grywalnych postaci ma być z kolei kilkanaście. Będą to zawodnicy znani z Crash Team Racing, a także dodatkowo Nitros Oxide, który w tamtej grze odgrywał rolę głównego bossa.

Co jeszcze warto wiedzieć

 • W Nitro-Fueled będziemy mogli wybrać preferowaną ścieżkę dźwiękową: oryginalną z PS1 lub nową.
 • Część assetów wykorzystano z Crash Bandicoot N. Sane Trilogy.
 • Beenox sugeruje, że nie ujawniono jeszcze wszystkich niespodzianek.

Warto obejrzeć

Tagi: Activision Beenox Crash Team Racing Nitro Fueled