Tomasz Ambroziak Tomasz Ambroziak 06.07.2019
10 najlepszych oldskulowych gier na urządzenia przenośne
1898V

10 najlepszych oldskulowych gier na urządzenia przenośne

Na współczesnych telefonach komórkowych króluje dziś model F2P, ale także fani tradycyjnego gamingu znajdą na nich szereg wartościowych tytułów. Przedstawiamy Wam 10 takich przykładowych gier spośród tych, które pierwotnie ukazały się przed 2000 rokiem.

Final Fantasy Tactics: The War of the Lions

Final Fantasy Tactics to jeden z największych klasyków ery PS1. Wersja na urządzenia mobilne doczekała się dodatków z wersji wydanej na PSP, w tym np. nowych wstawek animowanych i poprawionego tłumaczenia, a także oferowała nieco więcej: poprawioną oprawę graficzną, save w chmurze oraz brak spowolnień animacji przy odpalanych technikach i zaklęciach, co było nagminne na przenośniaku Sony. Według niektórych jest to najlepsza edycja FFT.

Chrono Trigger

Stały bywalec na najrozmaitszych listach gier wszech czasów. Jako Crono wybywamy w pełną atrakcji podróż przez różne epoki z dziejów świata. Gra jest stosunkowo krótka jak na jRPG, ale posiada liczne zakończenia wydłużające żywotność zabawy. W przypadku wersji na urządzenia mobilne trochę narzekano na sterowanie, jednak ogólnie rzecz biorąc, nie była to wada, której nie dałoby się przeżyć, zwłaszcza jeśli nie ma się innych możliwości, by w CT zagrać.

Secret of Mana

Bardzo dobrze przyjęta konwersja SNES-owego klasyka. Secret of Mana to gra action-RPG, co oznacza, że system walki jest w niej zręcznościowy (pod tym względem tytuł ten różnił się od wielu innych RPG-ów ze swojej epoki). Dostępne są tu trzy grywalne postacie, osiem rodzajów broni, a także możliwość podróżowania po świecie na grzbiecie smoka Flammiego. Minusem dla niektórych może być brak multiplayera obecnego na konsolach.

Metal Slug 3

Jeden z największych hitów w historii SNK – doskonała dwuwymiarowa gra run and gun ze świetnym stylem graficznym, nieliniowymi poziomami, pojazdami i innymi atrakcjami. Wbrew pozorom sterowanie wirtualnymi przyciskami i joystickiem przyjęto w większości pozytywnie.

The King of Fighters '98

Zadziwiająco dobrze przyjęta konwersja dwuwymiarowej bijatyki SNK. Zadziwiająco, bo czysto zręcznościowa gra na ekranach dotykowych to przeważnie przepis na katastrofę. Do naszej dyspozycji oddano blisko 40 postaci, możliwość rozgrywania pojedynków z innymi graczami dzięki Bluetooth oraz zmodyfikowane sterowanie (choć z myślą o purystach udostępniono też oryginalne).

R-Type

Kultowa scrollowana strzelanka wydana po raz pierwszy w latach 80. Studio DotEmu, które odpowiadało za ten dobrze przyjęty port, spróbowało dotrzeć do fanów pierwowzoru, jak i zupełnie nowych odbiorców, czego dowodem obecność dwóch metod sterowania i dwóch poziomów trudności: oryginalnego i nowego dla mniej wyrobionych graczy. Dla najambitniejszych przygotowano również sieciowe rankingi z najlepszymi wynikami uzyskanymi przez graczy z całego świata.

Riven

Kontynuacja kultowego Myst. Znany z pierwszej części Atrus ma kolejny problem: prosi nas, byśmy odnaleźli jego żonę, która została uprowadzona przez swojego żądnego władzy ojca Gehna. Rozgrywka nie uległa zmianie. Mamy tu do czynienia z wymagającą przygodówką point-and-click, w której wydarzenia obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Wersja na urządzenia mobilne (tylko iOS) doczekała się kilku dodatków: ładniejszej oprawy, podpowiedzi i funkcji auto-save.

Doom Classic

Następny dobrze przyjęty port, którego przyzwoite oceny wcale nie były oczywiste. Deweloperzy mobilnego Dooma (dostępny tylko na iOS) zaprojektowali trzy metody sterowania, w czym uczestniczył John Carmack, legenda branży gier video i zarazem programista pierwszej części. W grze można też podmieniać sobie muzykę, jeśli mamy iPoda.

Grim Fandango (Remastered)

Gra uznawana za jedną z najlepszych przygodówek wszech czasów. Akcja toczy się w krainie umarłych, gdzie ludzie, którzy wyzionęli ducha w świecie doczesnym, przyjmują postać szkieletów. Głównym bohaterem jest tu niejaki Manuel "Manny" Calavera prowadzący agencję 'turystyczną' wysyłającą ludzi (dosłownie) w ostatnią podróż. Pod względem rozgrywki Grim Fandango to oldskulowa przygodówka point-and-click ze złotej ery tego gatunku, a edycja Remastered nie wprowadza zbyt wiele nowego. Deweloper ograniczył się do lekkiego poprawienia oprawy audiowizualnej oraz dodania przeglądarki concept artów i dwóch godzin komentarzy twórców.

Snake '97

Wąż z lat 90. jak malowany. Twórcy dołożyli starań, by jak najwierniej odwzorować tę legendarną pozycję, zarówno jeśli chodzi o minimalistyczną grafikę, jak i efekty dźwiękowe. Zresztą wystarczyć spojrzeć na zamieszczony poniżej filmik z rozgrywki. Co warto dodać, Snake'a można pobrać za darmo.

Tagi: appstore google play