SKLEP
Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 30.11.2018
C64 wiecznie żywe. 10 najlepszych nowych gier z Commodore 64
2584V

C64 wiecznie żywe. 10 najlepszych nowych gier z Commodore 64

Moda na hardware retro trwa! Kolejni producenci oferują miniaturowe repliki starych konsol i komputerów, takie jak C64 Mini. Okazuje się, że można na takim sprzęcie pograć również w całkiem współczesne gry. I to wydawane w formie fizycznych nośników.

Do pecetowej edycji kolekcjonerskiej Farming Simulator 19 dołączana jest gra na Commodore 64. To uproszczona konwersja Farming Simulator, która prezentuje się świetnie. Ten fenomenalny pomysł zainspirował mnie do poszukania innych produkcji, które niedawno trafiły na kultowy komputer Commodore z 1982 roku, lub które niedługo trafią. Znalazłem ich naprawdę sporo - znacznie więcej, niż zmieściłoby się w tej liście. Cóż można powiedzieć... C64 nigdy nie umarło!

10 najlepszych klasycznych gier z C64

 

10. Raging Orlando 

Ekipa Warlock Entertainment przygotowuje naprawdę znakomicie wyglądającą platformówkę/grę akcji. Tytuł utrzymany w konwencji fantasy przypomina trochę kultowe Ghosts 'n Goblins. Produkcja ma zostać ukończona w 2019 roku. Póki co możemy podejrzeć trochę gameplayu.

 


9. Limbo C64
Grupa zapaleńców chce pokazać, że w Limbo można zagrać również na Commodore 64. Ta 8-bitowa konwersja wygląda i działa zaskakująco dobrze - znacznie lepiej, niż można by się spodziewać po sprzęcie z 1982 roku. Premiera pełnej wersji Limbo C64 ma się odbyć w 2019 r.


 


8. MAH

Arcade'owy klimat połączony z elementem logicznym. MAH wyróżnia się ciekawym stylem wizualnym - akcja rozgrywa się tutaj we wnętrzu software'owego systemu, a więc w kodzie binarnym. Gracz musi przedostać się przez zabezpieczające skrypty, jako narzędzie hakerskie zwane Peekpokerem. Tytuł został już wydany przez Protovision w formie fizycznej - do wyboru są dyskietki, taśmy magnetofonowe i kartridże.


 


7. Age of Heroes

Gra, w której wcielamy się w bohatera przypominającego Conana-barbarzyńcę, która wypada zaskakująco dobrze. Scrollowanie wykonano naprawdę ładnie, grafika 2D jest odpowiednio szczegółowa a sterowanie protagonistą ma być bardzo precyzyjne.

Age of Heroes cały czas powstaje a premiera ma się odbyć w 2019 r.

 


6. Aviator Arcade II 

Pierwsi twórcy gier na C64 mieli wielki problem z wykonaniem scrollowania ekranu. Dzisiaj to jednak żaden problem dla ludzi wychowanych na demoscenie. Właśnie taka grupa zapaleńców stworzyła Aviator Arcade II, jedną z najlepszych strzelanek w arcade'owym stylu ostatnich lat. Oprócz myśliwca można tu nawet poszaleć śmigłowcem bojowym.

 


5. Caren – Thank You Edition 2018

Na C64 powstała przygodówka point and click, której nie powstydziłaby się Sierra czy LuvasArts. Inteligentna, zabawna i dobrze przemyślana. Jeśli lubicie takie klimaty i posiadacie C64 lub C64 Mini, to nie ma się co zastanawiać - w Caren od Martina Wendta i Kamila Wolnikowskiego po prostu trzeba zagrać. Szczególnie, że grafika jest przepiękna a cała produkcja działa w trybie podwyższonej rozdzielczości na C64.

 


4. 8-bit Civilizations 

Kto powiedział, że nie można zagrać na C64 w takie wyrafinowane strategie jak Civilization 2? Fabian Hertel postanowił utrzeć nosa osobom, które uważają, że na C64 niemożliwe jest zapewnienie takiego gameplayu. I póki co świetnie mu to wychodzi. Obecnie dostępne jest demo 8-bit Civilizations, które działa znakomicie. Pełne wydanie tej strategii ma nastąpić w 2019 r.


 


3. Galencia

Obok Sam's Journey to kolejna najlepsza gra ostatnich lat, stworzona z myślą o Commodore 64. Galencia to strzelanka, z bardzo ładną grafiką i dobrze opracowanym sterowaniem. Produkcję wydało Protovision. Zainteresowani maniacy C64 mogą zamawiać to cudeńko również na fizycznych nośnikach - dostępna jest wersja na taśmie magnetofonowej, na dyskietce i na kartridżu. Co ciekawe - aktualnie powstaje sequel tego hiciora: Galencia Khaos Sphere.

 

 


2. Sam's Journey

Grupa Knights of Bytes przygotowała w 2017 jedną z najwspanialszych gier dostępnych na C64 z tak piękną grafiką, że aż trudno uwierzyć, że działa to na poczciwym komputerze z 1982 roku. Sam's Journey to wg praktycznie wszystkich serwisów zajmujących się 8-bitowym retro graniem najwspanialszy projekt z 2017 roku. Ta sympatyczna platformówka została nawet wydana w fizycznej formie na C64 przez Protovision. Tytuł można zamawiać z tej strony. 

 

 


1. Farming Simulator C64

Autorzy Farming Simulator przygotowali ogromną gratkę dla fanów starych komputerów i klimatów retro. Edycję kolekcjonerską Farming Simulator 19 na PC wzbogacono o "konwersję" tej pozycji, przeznaczoną na kultowy komputer Commodore 64. 

Coś co wydawało się większości fanów żartem, istnieje w rzeczywistości. Farming Simulator na Commodore 64 zostało faktycznie wydane. Autorzy, wiedząc, że niewielu graczy posiada C64, dołączają do pakietów kolekcjonerskich CD z wypalonym obrazem gry oraz emulator tego wspaniałego hardware'u z lat 80. Fani mogą oczywiście przenieść obraz gry i odpalić na C64 lub skorzystać z C64 Mini.

Giants Software planuje w niedalekiej przyszłości wydać Farming Simulator na C64 w samodzielnym wydaniu - specjalnie dla fanów Commodore 64.


Tagi: c64 commodore 64 retro

Miesięcznik PSX Extreme