gaming monitor

Planujesz zakup nowego monitora gamingowego? Sprawdź najciekawsze monitory dla graczy

Maciej Zabłocki | 07.02, 08:45

Wyraźnie spadły ceny monitorów gamingowych w ostatnich latach. To dobra wiadomość dla graczy, bo wybór jest doprawdy szeroki. Upowszechniły się już matryce z wysoką częstotliwością odświeżania, wyświetlające rozdzielczość co najmniej 1080p, wobec czego producenci muszą rywalizować przede wszystkim ceną i możliwościami. Sprawdźmy więc, które z monitorów warte są polecenia. 

Materiał powstał przy współpracy z RTV Euro AGD. 

Najlepsze monitory dla graczy nie muszą kosztować majątku. Przyzwoite ekrany dostaniemy już za mniej niż 1000 zł, a dobrym przykładem będzie tutaj sprzęt japońskiej marki Iiyama - model G2766HSU-B1. Ekrany tej firmy wyświetlają żywe i nasycone kolory, a matryce charakteryzują się brakiem ghostingu, niskimi opóźnieniami oraz pięknym, przejrzystym obrazem. Największym minusem jest absolutnie standardowy design, chociaż wielu osobom nie powinno to przeszkadzać. 

W kwocie do 1000 zł kupicie monitory wyświetlające rozdzielczość 1080p przy 144 lub 165 Hz częstotliwości odświeżania. Urządzenia w zdecydowanej większości będą wyposażone w matryce VA, które charakteryzują się dobrymi kontrastami, niezłymi czerniami i niskimi opóźnieniami. Jeśli jednak szukacie sprzętu pokrywającego pełną paletę barw AdobeRGB, służącego nie tylko do grania, ale także do pracy, wówczas znacznie sensowniej będzie wybrać produkt zbudowany z wykorzystaniem matrycy IPS. 

Dobry monitor dla graczy powinien wystarczyć na lata

Monitor gamingowy_2

Jakie są często polecane monitory? Z pewnością warto zapoznać się z gamingową ofertą marki ASUS. To jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek komponentowych, dostarczająca zwykle sprawdzone rozwiązania. W swoim portfolio mają między innymi 24" ekrany 1080p kosztujące już ok. 520 zł. Za nieco więcej, bo ok. 750 zł kupimy monitor wyposażony w dobrą matrycę IPS 1080p i 75 Hz częstotliwość odświeżania. Trudno już dzisiaj kupić 60 Hz ekran, co jest znakomitą wiadomością. Bardzo ciekawym produktem jest model ASUS TUF Gaming VG279Q3A ze 180 Hz matrycą IPS z rozdzielczością 1080p. Kosztuje poniżej 1000 zł, ma wbudowane głośniki (w razie czego) i wspiera technologie AMD FreeSync oraz NVIDIA G-Sync (zapobiegające rozrywaniu obrazu). 

Jednym z najpopularniejszych dzisiaj wyborów jest monitor 144 Hz 27 cali, który ma wystarczającą przekątną do komfortowej zabawy, a jednocześnie gwarantuje wystarczająco szybką matrycę, by czerpać przyjemność z grania w dynamiczne produkcje. Za nieco ponad 1000 zł można już kupić ekrany między innymi od LG, wyświetlające rozdzielczość 1440p przy 144 Hz. Do tego potrzebna jest dość potężna karta graficzna i odpowiedni procesor, ale jeśli myślimy o setupie gamingowym z prawdziwego zdarzenia, to odpowiedni monitor stanowi połowę sukcesu. W końcu to dzięki niemu będziemy mogli wykorzystać pełen potencjał naszego komputera stacjonarnego. 

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper