Sport Nintendo

Najlepsze gry sportowe w luźnym, arcade'owym stylu na konsolach i PC

Bartosz Dawidowski | 23.04.2023, 08:02

Sensible World of Soccer jest wciąż niekwestionowanym czempionem gatunku gier sportowych w luźnych, arcade'owych klimatach. Gra, w którą obecnie można pograć dzięki wstecznej kompatybilności na XOne/XSX, jest już jednak leciwa. Warto więc spojrzeć na nowsze produkcje, wydane w ostatnich latach, które traktują temat sportowy na wesoło, odchodząc od silenia się na realizm, znany chociażby z serii FIFA czy NBA 2K.

 

Dalsza część tekstu pod wideo

10. Mario Tennis Aces

Król tenisa na wesoło jest obecnie jeden. To Mario Tennis Aces, wyśmienicie zrealizowany tytuł, oferujący masę dobrej zabawy dla całej rodziny, dzięki świetnym trybom multiplayerowym. Osoby szukające tenisowego realizmu nie znajdą tu wiele dla siebie. Mario Tennis Aces to propozycja dla fanów klimatów arcade. Znakomicie wykonana graficznie i nie nudząca przez długi czas.

9. Windjammers 2

Dotemu wykonało kawał świetnej roboty, odtwarzając klimat i charakter gameplayu z pierwszego Windjammers, które dostępne było na Neo Geo. Tytuł dostępny na Switch, PS4, PC oraz XOne, w którym celem zabawy jest wrzucenie frisbee w bramkę oponenta, może i wygląda dosyć prosto, ale zaskakująco wyrafinowany, sportowy gameplay, który przypomina nieco swoim charakterem bijatykę, wymaga wielu tygodni treningów by wspiąć się na najwyższy poziom.

8. Super Mega Baseball 3

Pojawiają się już pierwsze pogłoski, że Super Mega Baseball 4 trafi na rynek jeszcze w tym roku. Na razie do dyspozycji mamy jednak tylko dzieło Metalhead Software z 2020 roku, które na szczęście nie utraciło prawie nic ze swojej atrakcyjności. To wciąż najlepsza na rynku fuzja motywów arcade i symulacji baseballu, z zaskakująco głębokimi mechanizmami rozgrywki, fantastycznymi opcjami online i bogatymi modułami rozgrywki. W tytule można poszaleć na Switch, PC (Steam), XOne i PS4.

7. Captain Tsubasa: Rise of New Champions

Świetny japoński serial "Kapitan Jastrząb", który w naszym kraju emitowała w latach 90. Polonia 1, stał się kanwą dla całkiem mocnej gry piłkarskiej. Tytuł okazuje się ciekawy głównie z tego względu, że świetnie wkomponowuje w rozgrywkę sportową elementy fabularne, całą dramaturgię znaną z kultowego anime. Tsubasa może odstaje trochę pod względem sterowania i głębi rozgrywki od najlepszych "gał kopanych", ale projekt nadrabia te niedociągnięcia spektakularnymi, szalonymi akcjami specjalnymi, znanymi z serialu. Przyjemna jest też grafika, wyglądającą jak ręcznie przygotowana animacja.

6. Riders Republic

Riders Republic to troche niedoceniany tytuł. Ubisoft znalazł tu wyborną równowagę między realizmem a arcadem, zapewniając nam chyba najlepsze downhillowe wrażenia na rowerze, jakie są obecnie dostępne na konsolach i PC. Riders Republic wyróżnia się szajbą na jednośladach, ale niezłe są tutaj również zjazdy na snowboardzie/nartach i szybowanie z pomocą specjalnego kombinezonu.

5. Everybody’s Golf

Everybody's Golf, wydane w 2017 roku, wciąż pozostaje znakomitą propozycją na PS4, stworzoną przez mistrzów gatunku ze studia Clap Hanz. Jedyny mankament tej przepełnioną czarującą atmosferą produkcji jest taki, że we wrześniu 2022 roku wyłączono serwery, w związku z czym w produkcji można szaleć już tylko offline. Nawet w takiej konfiguracji singleplayer wciąż zapewnia tu ogrom frajdy. Nie tylko płynącej z golfowych zmagań, ale również z… wędkowania przy oczkach wodnych. Jeśli koniecznie chcecie prowadzić sieciowe zmagania, to polecam nowszą propozycję od tego samego zespołu, wydaną na Switch, pt. Easy Come Easy Golf.

4. Mario Strikers: Battle League

Halowa piłka nożna to doskonały temat na arcade'ową grę sportową. Ten motyw w prawie idealny sposób wykorzystali autorzy Mario Strikers: Battle League, które zostało wprowadzona na Switch. "Prawie idealny", bo niestety Mario Strikers brakowało zawartości na starcie i nawet teraz - po wydaniu aktualizacji - tytuł nie jest tak rozbudowany, by zapewnić odpowiednio długą zabawę. Projekt zapewnia, pomimo pewnych braków, niesamowicie rajcowną opcję zabawy w osiem osób (po cztery w każdej drużynie), w trybie lokalnym, co samo w sobie może być jedną z najważniejszych atrakcji w optyce wielu graczy.

3. Dunk Lords

Jeśli szukacie koszykówki w stylu takich klasyków jak seria NBA Jam, to właśnie trafiliście pod właściwy adres. Dunk Lords to szaleństwo, arcade'owe wydanie "kosza", podane z humorem i w zaskakująco ładnej oprawie graficznej na Xboksach, PC oraz Switch. Gra nie zapewnia trybu online, ale to mały mankament przy naprawdę udanej, miodnej rozgrywce.

2. Easy Come Easy Golf

Clap Hanz ma pewne problemy licencyjne z prawami do tytułu "Everybody's Golf/Hot Shots Golf". Zdolna ekipa zdecydowała się w związku z tym wydawać kolejne golfowe produkcje już pod innymi tytułami. Na Switch to "Easy Come Easy Golf", które jest tak samo fenomenalnie bogate i rozbudowane, jak Everybody's Golf na PS4, zapewniając śliczną grafikę, ciekawe tryby zabawy i oczywiście ikoniczną dla tego studia, znakomitą mechanikę wywijania golfowym kijem. Co ważne - gra na Switch zapewnia sieciowy multiplayer, w przeciwieństwie do Everybody's Golf z PS4.

1. OlliOlli World

Jedna z najfajniejszych premier 2022 roku wyraźnie wybija się swoją jakością w kategorii gier sportowych na wesoło. Doskonały game design połączono tu z przesympatyczną estetyką i wybornymi, platformówkowymi motywami. Jeśli kiedykolwiek myśleliście o zagraniu w tytuł podobny do klasycznego Soccer Kida z Amigi/SNES (z tym, że motyw piłkarski zastępujemy tu deskorolką), to śmiało sięgajcie po OlliOlli World. Warto sprawdzić przy okazji recenzję tej perełki, przygotowaną przez naszego redaktora naczelnego.

Przy okazji zerknijcie na TOP 10 gier piłkarskich w retro klimatach.

Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper