Sensible

Najlepsze piłki nożne w konwencji arcade i retro. Tytuły w stylu Sensible Soccer

Bartosz Dawidowski | 02.10.2022, 09:00

Piłkarski rynek AAA skurczył się mocno, zostawiając miejsce dla tylko dwóch IP: serii FIFA oraz PES (a w zasadzie obecnie "eFootball"). Jeśli przyjrzeć się jednak produkcjom z niższym budżetami, to znajdziemy wiele innych, świetnych propozycji w mniej realistycznej konwencji niż sportowe przedsięwzięcia Konami oraz EA. 

10. Super Soccer Blast

Dalsza część tekstu pod wideo

Super Soccer Blast to najsłabsza propozycja w naszym piłkarskim zestawieniu - dobra dla osób, które znudziły się już innymi projektami o arcade'owym charakterze. Oprócz tradycyjnego „singla”, w prostym tytule od Unfinished Pixel możemy poszaleć na murawie w 4-osobowym multiplayerze. Gra oferowana jest na Xboksach, PS4, Switch i PC za ok. 35 zł.

9. Behold the Kickmen: Ultimate Football Edition

Behold the Kickmen to totalna, arcade'owa piłkarska szajba - pozbawiona praktycznie wszystkich sportowych przepisów. Doprawiona całkiem fajnie zrealizowaną warstwą fabularną. Jeśli szukacie absolutnie zwariowanej wersji piłki nożnej, to trudno trafić lepiej, niż w przypadku Behold the Kickmen. Pamiętajcie tylko, że w grze nie znajduje się tryb multiplayerowy (w przeciwieństwie do innych pozycji z tego zestawienia nie poszalejemy tu ze znajomymi lokalnie lub przez sieć).

8. Sociable Soccer

Nowa gra Jona „Jopsa” Hare, twórcy kultowego Sensible Soccer, pojawiła się we wstępnym wydaniu na rynku smartfonowym już w 2019 roku w w IV kwartale 2022 wbije się na rynek konsolowy (Switch, PS5/PS5, XOne/XSX) i PC (Steam). Tytuł ma zostać znacząco rozbudowany względem mobilnej edycji, oferując lepszą grafikę, różne ujęcia kamery, udoskonaloną mechanikę rozgrywki, bardziej wyrafinowaną Sztuczną Inteligencję. Lepszy w wydaniu konsolowym będzie też matchmaking PvP. Doczekamy się też przeglądu składów zespołów (dla ponad 30 tysięcy zawodników z 1000 drużyn), tak by produkcja zachowała aktualność w sezonie rozgrywek 22/23. Już na smarfonach Sociable Soccer pokazał, że jest porządnym tytułem, dobrze odtwarzającym klimat z Sensible Soccera. Trzymajmy więc kciuki za tę propozycję w pełnym, "stacjonarnym" wydaniu.

7. Retro Goal 

Jeśli macie ochotę pograć "w nogę" w klimatach staroszkolnych na smartfonach, to nie szukajcie niczego innego. Retro Goal to aktualnie najlepsza mobilna produkcja piłkarska! Z zaskakująco dobrze rozwiązanym sterowaniem dotykowym. 10 pierwszych meczów można tu rozegrać za darmo, więc polecam każdemu sprawdzić czy spodoba mu się taki piłkarski gameplay w konwencji 16-bitowych hitów. Wysokie oceny, jakie zgarnia Retro Goal od fanów (średnia 4,6/5 na Apple Store i 4,2/5 na Google Store) mówią same za siebie. Studio New Star Games stworzyło zaskakująco miodną i kompletną propozycję, dodatkowo z przyjemnym motywem menadżersko-taktycznym.

6. Golazo! 2

Już pierwsze Golazo! było bardzo mocną "gałą kopaną". Deweloperzy tej produkcji z arcade'owym charakterem zabawy ulepszyli praktycznie wszystkie aspekty gameplayu, tworząc w Golazo! 2 jeszcze lepszy pakiet zwariowanych, piłkarskich doznań. "Zwariowanych", bo w Golazo! 2 nie musimy się przejmować faulami czy spalonymi. W propozycji Purple Tree, wycenianej na ok. 50 zł, liczy się tylko nieustanna, arcade'owa akcja (z opcją lokalnego multiplayera).

5. Super Arcade Football

Jedna z najlepszych arcade'owych propozycji piłkarskich w staroszkolnym stylu to obecnie Super Arcade Football! Zabawa jest tu trochę wolniejsza, niż w legendarnym Sensible World of Soccer, ale smakuje prawie tak samo dobrze. Tytuł, który oferuje oprócz tradycyjnych trybów również moduł fabularny, jest dostępny na Switch, smarfonach (Android, iOS) PC oraz PS4. Warto dać mu szansę. Szczególnie, że cena nie jest wygórowana (na PS Store gra kosztuje 45 zł).

4. Active Soccer 2019

Active Soccer 2019 to dzieło jednego, działającego na własną rękę dewelopera, które okazuje się zaskakująco mocne. Gra świetnie odtwarza klimat i charakter rozgrywki ze starych, arcade'owych piłek nożnych z lat 90. Tytuł oferuje na Switch, XOne niezły tryb kariery i lokalny multiplayer dla 4 osób. Twórca Active Soccer 2019 pracuje obecnie nad Active Soccer 2022, które ma być dużym krokiem naprzód dla marki, dzięki wykorzystaniu możliwości Unreal Engine. Warto wypatrywać tej premiery, do której ma dojść pod koniec 2022 r.

3. Captain Tsubasa Rise of New Champions

Piłkarska gra fabularna? Tak, to możliwe. Dobrym przykładem przedstawiciela tego gatunku jest Captain Tsubasa: Rise of New Champions. Kultowy japoński serial, który w naszym kraju emitowała w latach 90. Polonia 1, stał się kanwą dla mocnej gry piłkarskiej. Pod względem precyzji sterowania i mechaniki rozgrywki Tsubasa może odstaje nieco od najlepszych tytułów arcade'owych w tej kategorii, ale rzeczony projekt nadrabia te słabości właśnie oprawą fabularną, efektownością ujęć kamery/strzałów specjalnych i muzyką. Tytuł jest dostępny na Switch, PS4 i PC.

2. Mario Strikers: Battle League

Wydane na Switch Mario Strikers bierze koncepcję halowej piłki nożnej i podkręca ją do poziomu szajby znacznie przebijającej "strzały specjalne" z Captain Tsubasa. W grze, która czasami przypomina rozwałkę rodem z futbolu amerykańskiego, wprowadzono motywy zainspirowane RPG, związane ze zbieraniem coraz lepszego ekwipunku. Na szczęście można je w multiplayerze wyłączyć, tak by uzyskać maksymalnie sprawiedliwe boisko - w którym liczy się tylko zręczność i piłkarska taktyka graczy. W zabawie może uczestniczyć aż osiem osób (po cztery w każdej drużynie) w trybie lokalnym. Szkoda tylko, że Mario Strikers zaoferowało na starcie nieco za mało zawartości (co zaniżyło oceny w recenzjach). Deweloperzy wprowadzają jednak cały czas kolejne, darmowe aktualizacje.

1. Sensible World of Soccer

Piłkarski król, wciąż fajniejszy od serii FIFA i PES, jest jeden! To oczywiście wydane w 1994 roku Sensible World of Soccer, przy którym bawiło się w Polsce najwięcej osób na kultowej Amidze. Znakomita rozpikselowana "gała kopana" doczekała się w 1995 i 1996 reedycji a oficjalnie trafiła na Xbox 360 w 2007 roku. Tytuł można obecnie, bez najmniejszych problemów, odpalić na XOne/XSX w ramach wstecznej kompatybilności po zakupie wykonanym na Microsoft Store. Za 35 zł nie ma co się zastanawiać. Jeśli kochacie szybką, arcade'ową piłkę nożną, to naprawdę trudno trafić lepiej. Szkoda tylko, że produkcja wydana przez Codemasters nie pozwala na prowadzenie szerzej zakrojonych rozgrywek multiplayerowych. Podkręcanie "bananowych strzałów" można uskuteczniać w maksymalnie 2 osoby.

Źródło: Wlasne
Bartosz Dawidowski Strona autora
Dla PPE pisze nieprzerwanie od momentu założenia portalu w 2010 roku. Przygodę z interaktywną rozrywką zaczynał od gier na kasetach magnetofonowych, by później zapałać miłością do Amigi i PlayStation. Wciąż tęskni za złotą erą najlepszych japońskich RPG-ów z lat 90. Fan strategii, gier oferujących symulacyjne elementy i bogatą immersję. Miłośnik lotnictwa w każdej postaci.
cropper