Dron

Czy warto kupić drona? Którego wybrać, gdy chcemy zacząć latać i nagrywać? Odpowiadamy na te pytania

Maciej Zabłocki | 11.03, 08:00

W ostatnich latach wśród operatorów i miłośników fotografii na znaczeniu zyskały drony. Te niewielkie ale potężne urządzenia potrafią nagrywać obraz w jakości nawet 4K, dostarczając przy tym kapitalne ujęcia z powietrza z wysokości nawet kilku tysięcy metrów. Nic zatem dziwnego, że wielu miłośników przepięknych zdjęć i widoków jest zainteresowanych zakupem takiego sprzętu. Ile trzeba wydać, na co uważać i jakie możliwości dopuszcza prawo? Odpowiemy na wszystkie te pytania. 

Materiał powstał przy współpracy ze sklepem OleOle! 

Na wstępie zacznijmy od tego, że wykorzystywanie drona w celach komercyjnych (zarobkowych) wymaga licencji, czyli specjalnego dokumentu poświadczającego nasze umiejętności pilotażu takiego sprzętu. Organem upoważnionym do skontrolowania naszych uprawnień jest między innymi Urząd Lotnictwa Cywilnego, ale może to również zrobić Policja czy Straż Miejska, jeśli będziemy pilotować drony w obszarze zabudowanym lub miejscu w którym znajduje się mnóstwo przeszkód i niebezpiecznych elementów, a także przechodniów. Warto też zapoznać się z obszarami zastrzeżonymi, gdzie latanie dronem jest bezwzględnie zabronione, niezależnie od tego, czy posiadamy stosowną licencję, czy też nie. 

Czy to oznacza, że każdy dron wymaga licencji? Na szczęście nie

DJI Mini 3 Pro

Co ważne, decydując się na zakup takiego urządzenia, nie musimy od razu planować wyrobienia stosownych dokumentów. Możemy, bez licencji, pilotować drony dla początkujących ważące do 249g. Oczywiście, mając na uwadze obostrzenia, takie jak obszary całkowicie zamknięte czy konieczność zachowania minimum 30 metrów odległości od miejsc, w których często przebywają przypadkowi przechodnie. Jeśli jednak chcemy po prostu zrobić kapitalne zdjęcia z wakacji, nie ma z tym żadnego problemu - do celów amatorskich takie drony sprawdzą się znakomicie. Pilotowanie takiego drona często wiąże się z pobraniem specjalnej aplikacji, a następnie zainstalowaniem telefonu bezpośrednio w kontrolerze łączącym się z urządzeniem za pomocą fal radiowych. To właśnie smartfon pełni funkcje kamery pozwalającej swobodnie kontrolować przelot drona i jego dalsze kroki. Całość jest mocno intuicyjna i po kilkunastu minutach każdy powinien bez większych trudności swobodnie operować takim sprzętem.

Na które modele warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Najbardziej rozpoznawalną marką jest DJI posiadające w swojej ofercie szereg mniej czy bardziej zaawansowanych konstrukcji. Dużą popularnością cieszy się model DJI Mini 3 Pro RC kosztujący 5099 zł. Waży dokładnie 249g, więc można nim latać bez licencji. Nagrywa przepiękny i ostry obraz w rozdzielczości 4K, oferuje zasięg aż do 8 km, ma przy tym dużą baterię o pojemności 2453 mAh wystarczającą na ok. 34 minuty lotu. To sprzęt, który pozwoli na uchwycenie niezwykłych momentów przy zachowaniu pełnej zgodności z obowiązującym prawem. Co jednak, gdy interesują nas drony z kamerą przeznaczone dla dzieci? DJI również ma w swojej ofercie taki produkt. To model DJI Ryze Tello kosztujący zaledwie 539 zł. Składa się z czterech śmigieł, waży raptem 80g i rejestruje obraz w rozdzielczości 720p w 30 klatkach na sekundę. To będzie jednak w zupełności wystarczające dla dziecka, któremu chcemy sprawić mnóstwo frajdy. Taki dron może latać na jednym ładowaniu do 11 minut i chociaż nie wydaje się to dużą wartością to w praktyce umożliwi wzniesienie na wysokość 100 metrów i swobodny powrót. 

Dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników przeznaczone są już drony kosztujące nawet 8700 zł i ważące blisko 800g. Takie sprzęty nagrywają obraz w rozdzielczości 4K nawet w 120 klatkach na sekundę, gwarantując przy tym redukcję wstrząsów i bezproblemowy zasięg do 8 km. Wyposażone są również w duże baterie wystarczające na 45 minut swobodnej pracy, a także technologie umożliwiające automatyczny i bezpieczny powrót do miejsca startu, gdy tylko system wykryje, że kończy się zapas energii w akumulatorze. Ponadto tego typu drony dysponują pilotami z własnym ekranem i umożliwiają prowadzenie transmisji na żywo w internecie. To prawdziwe, zaawansowane technologicznie kombajny zdolne do zarejestrowania przepięknych ujęć i przemieszczania się z prędkością nawet 19 metrów na sekundę. Każdy więc znajdzie coś dla siebie. 

Źródło: Materiał sponsorowany
Maciej Zabłocki Strona autora
Swoją przygodę z recenzowaniem gier rozpoczął w 2005 roku. Z wykształcenia dziennikarz, ale zawodowo pracujący też w marketingu. Na PPE odpowiada głównie za testy sprzętów i dział tech. Gatunkowo uwielbia RPG, strategie i wyścigi. Uzależniony od codziennego czytania newsów i oglądania konferencji.
cropper