Hellblade 2

Gry Xboxa na 2023 rok. Co przyszykuje dla nas Microsoft?

Mateusz Wróbel | 02.10, 10:00

Rok 2022 miał być pięknym okresem dla Microsoftu. Starfield, Redfall, nowa Forza Motorsport, a mówiło się nawet o Hellblade 2... Te produkcje miały upiększyć tegoroczny zestaw premier, a wyszło, jak zwykle. Można śmiało rzucić tutaj prześmiewczym stwierdzeniem: "niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził".

Mimo tego, że Microsoft nie zaoferował nic konkretnego na 2022 rok, to jednak ich plany na 2023 rok są arcyciekawe. Nie dość, że wyżej wymienione tytuły powinny ujrzeć światło dzienne w kolejnych 15 miesiącach, to jeszcze dojdą inne produkcje, o których do tej pory nie usłyszeliśmy zbyt dużo. Przedstawiamy więc gry, które w 2023 roku powinny zadebiutować ekskluzywnie na konsolach Microsoftu:

Starfield

Zestawienie otworzy Starfield, który to właśnie miał być tym największym "mesjaszem" Microsoftu na 2022 rok. Gra planowana na listopad 2022 roku zaliczyła dość spore opóźnienie, bo mówi się, że zadebiutuje dopiero na wiosnę 2023 roku, a więc pół roku później. Mimo to warto grze się przyglądać, ponieważ będzie to kosmiczny RPG z krwi i kości. Nie zabraknie w nim setek angażujących mechanik i fabuły, która zaprowadzi nas do wielu zakątków świata. Bethesda tym projektem ma okazję rzucić rękawice serii Mass Effect.

Redfall

Arkane Studios opracowuje od pewnego czasu Redfall. Tytuł podobnie, jak wymieniony wyżej Starfield miał pojawić się na półkach sklepowych w 2022 roku, ale postanowiono grę doszlifować i wydać kilka miesięcy później. Dokładnej daty premiery wciąż nie znamy, ale wydaje się, że do czerwca 2023 roku będziemy mogli wcielić się w wampiry i zniszczyć czyhające na mieszkańców amerykańskiego miasteczka niebezpieczeństwo w pojedynkę lub trybie kooperacji.

The Outer Worlds 2

Studio Obsidian ma pełne ręce roboty, bo opracowuje nie tylko Pentiment i Avowed, ale również The Outer Worlds 2. Pierwsza odsłona marki została dość ciepło przyjęta przez fanów RPG-ów (przede wszystkim tych klasycznych) i spora część z nich oczekuje informacji nt. The Outer Worlds 2. Produkcja powstaje na równo z Avowed i istnieje cień szansy, że będzie to jedna z kilku premier szykowanych przez Microsoft na drugą połowę 2023 roku. Według insiderów - w tym Jeffa Grubba - Avowed zostało przeniesione na 2024 rok, więc pasowałoby, aby Obsidian Entertainment zaoferowało nam coś w nadchodzącym roku.

Nowa Forza Motorsport 

Nowa Forza Motorsport także była pierwotnie planowana na 2022 rok, ale Turn 10 Studios chcieli dopieścić swoją produkcję, oferując - jak to sprytnie nazwali - "next-genowe" wyścigi zmierzające wyłącznie na konsole nowej generacji. Zapewnią nam oni całkowicie nową fizykę zachowywania się pojazdów w trakcie jazdy, dokładny system zniszczeń czy oprawę graficzną wciskającą w fotel. Fani motoryzacji na pewno będą wniebowzięci - premiera gry jest zapowiedziana na wiosnę 2023 roku.

Nowa gra InXile Entertainment na Unreal Engine 5

Po naprawdę wyśmienitym Wasteland 3 zespół InXile Entertainment został całkowicie wchłonięty przez Microsoft i na zlecenie giganta z Redmond opracowuje nową produkcję. Według pierwszych wypowiedzi będzie to next-genowy RPG powstający na silniku graficznym Unreal Engine 5. Będziemy mieli do czynienia z nową marką, a w kuluarach mówiło się, że akcja gry ma zostać osadzona w epoce wiktoriańskiej. Więcej szczegółów zostanie zapewne ujawnionych w następnym roku kalendarzowym.

Nowa gra twórców Gears of War

The Coallition przechodzi ostatnio zadyszkę, a to dlatego, że ekipa zamiast skupić się wyłącznie na nowych Gearsach czy niezapowiedzianym dotąd IP, jest oddelegowywana do pomocy innym zespołom znajdującym się w inicjatywie Xbox Games Studios. Doniesienia ze świata gier sugerowały jednak, że w tym roku kalendarzowym The Coallition otrzymało trochę więcej czasu dla siebie i zajęło się jakimś mniejszym projektem, który miałby zadebiutować w przyszłym roku. Na Gears 6 mielibyśmy poczekać przynajmniej do 2024 roku.

Ark 2

Ark powraca, a premiera Ark 2 odbędzie się w 2023 roku. Będzie to druga odsłona symulatora przetrwania w świecie pełnym niewyjaśnionych zjawisk i dinozaurów - oswoimy owe istoty i wybudujemy bazy, w której zadbamy o swoje plemię. Grę promuje sam Vin Diesel, aktor znany z serii Szybcy i Wściekli, co z pewnością zachęci niektórych niezdecydowanych do wypróbowania survivalowej gry.

Hellblade 2

Co roku otrzymujemy na The Game Awards nowy materiał z Hellblade 2. Jestem pewny, że nie inaczej będzie tym razem - Ninja Theory pojawi się w grudniu na gali rozdania nagród w branży gier i pokaże nowy gameplay z nadchodzącej przygody Senuy. Mam jednak ogromną nadzieję, że wraz z nimi dowiemy się, na kiedy jest planowana premiera tejże nietypowej przygody. Jeśli wtedy nie otrzymamy owej daty, to cóż... Na Hellblade 2 poczekamy chyba jeszcze dłużej, niż myślimy.

STALKER 2 (?)

Zestawienie zamknie S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, przy którym nie bezpodstawnie umieściłem znak zapytania. Przez wojnę na Ukrainie deweloperzy z tego kraju musieli udać się do naszych południowych sąsiadów i stamtąd kontynuować prace nad grą. Niektórzy twórcy zostali w państwie i pomagają odbudowywać czy walczyć o swoje ziemie w trakcie barbarzyńskiego najazdu Rosjan, dlatego też nie wiadomo, czy STALKER 2 rzeczywiście ujrzy światło dzienne w następnym roku kalendarzowym. Osobiście trzymam za to kciuki, ale umysł podpowiada mi, że wielki RPG ponownie zostanie opóźniony.

cropper