Starfield

Starfield

6,5
136 oceny

Ocena wg platformy:

XSX|S 6.8
PC 5.6

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Bethesda Game Studios
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
62.5 godzin
Premiery
Świat:
06.09.2023
Europa:
06.09.2023
Polska:
06.09.2023
Producent:
Bethesda Game Studios
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
62.5 godzin
Premiery
Świat:
06.09.2023
Europa:
06.09.2023
Polska:
06.09.2023

Poradnik Starfield

Starfield poradnik
Mateusz Wróbel

Mateusz Wróbel

Starfield - poradnik. Solucja, misje, zadania frakcji, questy, porady, wybory, decyzje i konsekwencje
XSX|S PC

Recenzja redakcji

Xbox Games Showcase
Wojtek Gruszczyk

Wojciech Gruszczyk

10.0
Starfield – recenzja gry. Dla takich hitów kupuje się korporacje
XSX|S PC

Starfield - opis gry

Starfield to gra RPG wyprodukowana przez Bethesda Game Studios i wydana przez Xbox Game Studios. Tytuł ukazał się na PC oraz konsolach Xbox Series X|S (pierwotnie planowana była też wersja PS5, jednak po przejęciu developera przez Microsoft prace nad nią przerwano).

Fabuła - Starfield

Dalsza część tekstu pod wideo

Akcja Starfield rozpoczyna się w 2330 roku, w czasach gdy ludzie skolonizowali kosmos, bez problemu podróżują pomiędzy planetami, a skoki grawitacyjne można porównać do skorzystania z toalety – robi to każdy po pierwszej kawie. Twórcy umiejscowili akcję w Zasiedlonych Układach, niewielkim fragmencie Drogi Mlecznej – miejsce zostało oddalone od Układu Słonecznego o około 50 lat świetlnych. Jednak niezwykle ważne wydarzenie dla całej opowieści odbyło się 20 lat wcześniej, ponieważ w tym czasie dwie frakcje – Zjednoczone Kolonie oraz Kolektyw Wolnych Gwiazd – rozpoczęły wojnę, której konsekwencje są łatwe do zauważenia w samej grze.

Głównym bohaterem nie jest nikt specjalny – to zwykły kosmiczny górnik, który jednak już na początku swojej przygody natrafia na tajemniczy artefakt. To właśnie ten moment radykalnie zmienia jego życie.

Rozgrywka - Starfield

Starfield pod względem struktury i głównych założeń rozgrywki przypomina serię The Elder Scrolls i nowsze części Fallout (sam szef studia Bethesda określał grę jako “Skyrim w kosmosie”). Wydarzenia obserwować możemy z perspektywy pierwszej lub trzeciej osoby.

Po krótkim wstępie trafiamy do rozbudowanego edytora postaci, w którym możemy wybrać nie tylko płeć, sylwetkę, karnację, kształt głowy, włosy, oczy, czoło, uszy, policzki, usta, zęby, szczękę czy też brodę, ale przede wszystkim decydujemy o przeszłości bohatera i jego cechach. Główny bohater może być cyberhakerem, cybernetykiem, dyplomatą, gangsterem, kosmicznym łajdakiem, ksenobiologiem, kucharzem, odkrywcą, osadnikiem, pielgrzymem, profesorem, przedsiębiorcą, roninem, rzeźbiarzem, sanitariuszem, transportowcem, wojskowym, wykidajło, łowcą bestii lub nagród – każda decyzja pozwala nam skorzystać z trzech początkowych umiejętności, ale przede wszystkim znacząco wpływa na odbiór bohatera w świecie gry. Niezależnie od podjętych decyzji Starfield oferuje pięć średniej wielkości drzewek rozwoju.

Sceną dla wydarzeń ukazanych w grze jest cała galaktyka składająca się z ponad 1000 planet (powierzchnie ok. 90 proc. z nich były generowane proceduralnie). W trakcie zmagań nasze działania sprowadzają się do wykonywania rozmaitych questów, fabularnych i opcjonalnych, które robimy dla frakcji będących głównymi aktorami w uniwersum Starfield. 

Odwiedzając kolejne planety możemy bez przeszkód stworzyć swoją bazę, do której następnie będziemy przypisywać poszczególnych pracowników. Możemy wykupić osoby zajmujące się kolejnymi zadaniami lub po prostu zlecić misje towarzyszom. Podczas realizowania bazy należy zadbać o moduły mieszkalne, system obronny, ekstraktory umożliwiające produkcję surowców, a warto nawet dorzucić magazyny, zasilanie czy też nawet roboty, które zwiększają szybkość produkcji.

Samo budowanie bazy jest niezbędne jeżeli chcemy konstruować własne statki kosmiczne, którymi możemy eksplorować przestrzeń kosmiczną i brać udział w bitwach. Starfield oferuje trzy klasy pojazdów (mała siła ognia + duża mobilność, umiarkowana siła ognia i mobilność, duża siła ognia i mała mobilność), a każdy może posiadać kilka systemów (lasery, działka, rakiety, silnik, osłony, napęd grawitonowy). 

Jeśli chodzi o podstawowy system walki, do dyspozycji mamy dwanaście rodzajów broni palnej, granaty i różnorakie skille; uzbrojenie można usprawniać. Istotną częścią zmagań jest również zarządzanie tlenem. Jeśli o to nie zadbamy, nasz podopieczny/podopieczna może przedwcześnie wyzionąć ducha.

Wideo - Starfield

Komentarze (68)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper