FIFA 23 trenerzy

FIFA 23 i tryb kariery. EA stawia na osobowość i pozwoli wysłać Mourinho do Ekstraklasy

Wojciech Gruszczyk | 01.08.2022, 17:00

FIFA 23 powróci z wieloma znanymi trybami i na dobry początek możemy przedstawić szczegóły ulepszonej i zarazem rozbudowanej kariery. Gracze otrzymają teraz możliwość wyrażania swojej osobowości.

FIFA 23 otrzyma szereg znanych trybów, wśród których nie mogło zabraknąć Ultimate Team, wirtualnych klubów, Volty czy też kariery. W każdym z wariantów zadbano o mniejsze lub większe zmiany, a jeśli ponownie wskoczycie w buty swojego wirtualnego piłkarza, który zajmie się walką o najlepszą pozycję w zespole, to tym razem otrzymacie możliwość wpływania na jego osobowość.

Dalsza część tekstu pod wideo

W karierze każda decyzja ma znaczenie

FIFA 23 strzał

Piłkarze w trybie kariery FIFA 23 posiada swoją „osobowość”, która jest uzależniona od jego poczynań na boisku, ale również w zależności od tego, co robi we wszystkich dodatkowych wydarzeniach. Jest to zupełnie nowy system, który będzie nagradzał graczy za ich poczynania – twórcy z EA Sports przygotowali trzy drzewka i za ich pomocą odblokujemy różne perki.

„Mavericks” to dominujący piłkarz, który agresywnie poszukuje następnego celu i chętnie go realizuje. Zawodnicy tego typu działają intuicyjnie, a dodatkowo nie zamierzają rozmyślać nad każdym elementem swojego życia – oni nie chcą być również gwiazdami poza boiskiem.

„Virtuosos” to w pewien sposób przeciwność „Mavericks”, ponieważ są to żywiołowe osoby, które wykorzystują swoje umiejętności i inteligencje, by wpłynąć na otoczenie. Zawodnicy tego typu są w pewien sposób „elastyczni”, ponieważ to właśnie oni chcą być „najlepsi w każdej sytuacji”.

„Heartbeats” myślą na początku o zespole. Silni, opanowani, pewni siebie, a jednocześnie przewidują ruchy przeciwników. Drużyny stawiają ich jako wzory do naśladowania, ponieważ nie tylko myślą o formacji, ale działają także charytatywnie.

Dla przykładu, gdy będziemy często podawać, myśleć o zespole i próbować działać z wyprzedzeniem, to podbijemy statystykę osobowości Heartbeats i dzięki temu możemy poprawić swoją kontrolę piłki czy też strzały z daleka. Gdy natomiast postawimy na siebie (Mavericks) to ulepszymy wykonywanie karnych, lepiej będziemy się zbierać do sprintów lub usprawnimy wykończenie akcji.

Kariera w FIFA 23 to nie tylko gra na murawie

FIFA 23

EA Sports stawiając na osobowość piłkarza, przygotowało także zupełnie nowe „aktywności poza boiskowe”. Gracz będzie musiał określić, jak zawodnik będzie reagował na wszystkie wydarzenia, które dzieją się w jego życiu.

Różne decyzje w karierze wpływają na kolejne działania i gracze otrzymają możliwość między innymi zatrudnienie ekipy od social mediów, które zajmie się publikowaniem odpowiednich postów, ale także możemy sobie przykładowo stworzyć winnicę w piwnicy – te wszystkie rzeczy wpływają na kolejne działania. Możliwość odprężenia się we własnej saunie pozwoli na zwiększenie o 50% skuteczności treningu. Gracze mogą wydawać zarobione pieniądze na różne przyjemności, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przekazać datek na rezerwaty przyrody. Jeśli będziemy myśleć o kolejnym transferze to może warto zatrudnić nauczyciela języka? Opcji jest naprawdę sporo.

Jest to na pewno ciekawy dodatek, który może pozytywnie wpłynąć na rozgrywkę, ponieważ w pewien sposób EA zapewni namiastkę trybu fabularnego – kilka lat temu otrzymaliśmy możliwość uczestniczenia w przyjemnej historii i naprawdę żałuję, że ten tryb nie jest już rozwijany. Czy kariera ma szansę w pewnym momencie przerodzić się w pełni fabularny wariant? Mam coraz większą nadzieje, że tak. Ta moja wiara w EA nie jest bezpodstawna, ponieważ twórcy stowrzyli również rozbudowany system „dynamicznych momentów”, dzięki którym będziemy oglądać wygenerowane sekwencje filmowe pokazujące „kluczowe osiągnięcia gracza”. Przebicie się do pierwszego zespołu, transfer to innego klubu albo sprzedanie cenionego i doświadczonego piłkarza jako menadżer – teraz będziemy oglądać znacznie więcej filmików. To raczej nie będzie poziom, który znamy ze wspomnianego trybu fabularnego, ale zmierzamy w dobrym kierunku.

Kariera to już nie tylko rozgrywanie całego meczu lub włączanie symulacji

FIFA 23

Elektronicy zdają sobie sprawę, że gracze nie zawsze chcą rozgrywać całe mecze lub obawiają się o pełną symulację. To właśnie z tego powodu przygotowano nowy system nazwany „najważniejsze wydarzenia związane z grą” – wybierając tę opcję będziemy mogli zagrać wyłącznie kilka fragmentów spotkania. W każdym musimy zaprezentować się z jak najlepszej strony, by osiągnąć założone cele, ale zdaniem EA będzie to dobra opcja dla graczy, którzy chcą czegoś pomiędzy symulacją i pełnymi 90 minutami. Momenty będą dostępne podczas wcielania się w piłkarza oraz menadżera.

EA podkreśla, że te wszystkie akcje będą generowane bazując na szeregu danych – gdy zmierzymy się z silniejszym i mocnym w ataku zespołem, to zajmiemy się obroną, a podczas rywalizacji ze słabszą drużyną, otrzymamy szansę pokazania swoich umiejętności w ataku. Gracze w dodatku mogą wybrać, by skupić się przykładowo wyłącznie na akcjach pod bramką rywala.

Twórcy postanowili również podkręcić element transferów, więc decydując się na karierę menadżera otrzymamy teraz dodatkowe dane dotyczące „oceny” potencjalnego zakupu lub sprzedaży. Jak wiadomo ściągnięcie lub wypchnięcie z zespołu gwiazdy wpływa na szereg czynników i teraz Elektronicy chcą je lepiej zaprezentować.

Klopp w Bayernie, a Mourinho w Rakowie Częstochowa?

FIFA 23 i Juventus

Kariera menadżera w FIFA 23 zapewni jedną z najbardziej oczekiwanych od dawna funkcji – gracze w końcu będą mogli wcielić się w dowolnego trenera, którego znamy z największych światowych boisk. Fani tego trybu od dawna czekali na tę opcję i w końcu deweloperzy zapewnią propozycję, dzięki której wskakując w buty Pepa Guardioli będziemy mogli poprowadzić Manchester City do kolejnego półfinału Ligi Mistrzów, a jako Mikel Arteta spróbujemy zakwalifikować swoją drużynę do UEFA Champions League.

Gracze otrzymają także kontrolę nad transferami, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wspomniany José Mourinho spróbował swoich sił w lidze, która pokaże jego prawdziwe umiejętności – Ekstraklasie. To jednak nie koniec, ponieważ twórcy nie zapomnieli także o takich podstawach, jak ulepszenie menu – teraz zdaniem deweloperów otrzymamy lepszy dostęp do poszczególnych elementów kariery i to pozytywnie wpłynie na rozgrywkę.

Kariera w FIFA 23 otrzyma szereg ulepszeń

Electronic Arts zapewni karierze w FIFA 23 szereg ciekawych zmian, ale nie możemy tutaj mówić o rewolucji. Twórcy wsłuchują się w opinie społeczności, jednak trzeba mieć świadomość, że deweloperzy bazują na znanej rozgrywce. Fani powinni być zadowoleni z nowości, a gracze, którzy omijali ten wariant rozgrywki w poprzednich latach... Pewnie dalej będą koncentrować się na innych aktywnościach. Mam jednak wrażenie, że jesteśmy na dobrej drodze, by w przyszłości kariera zapewniła coś więcej.

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do FIFA 23.

Wojciech Gruszczyk Strona autora
Miał przyjść do redakcji zrobić kilka turniejów, ale cytując klasyka „został na dłużej”. Szybko wykazał się pracowitością, dzięki której wyrobił sobie pozycję w redakcji i zajmuje się różnymi tematami. Najchętniej przedstawia wiadomości ze świat gier, rozrywki i technologii oraz przygotowuje recenzje gier i sprzętu. Jeśli jest zadanie – Wojtek na pewno się z nim zmierzy. 
cropper