TOP 10 gier turowych z poprzedniej generacji z naciskiem na fabułę

TOP 10 gier turowych z poprzedniej generacji z naciskiem na fabułę

Mateusz Wróbel | 16.07.2021, 21:30

Poniżej przedstawiamy zestawienie, w którym wzięliśmy na warsztat dziesięć najciekawszych gier turowych nastawionych na opowieść fabularną.

10. Pillars of Eternity II

Dzisiejszy ranking otworzy Pillars of Eternity 2: Deadfire, które jest pełnoprawną kontynuacją "jedynki". "Dwójka" rozgrywa się w tym samym uniwersum i pozwala nam stworzyć swoją własną postać, która będzie zmuszona zainteresować się Eothosem - bogiem światła, który do tej pory uchodził za martwego. Wykonując wiele zadań i nawiązując kolejne sojusze, zbieramy drużynę, wraz z którą stawiamy czoła rozmaitym niebezpieczeństwom. Ogromna mapa została podzielona na kilka wysp, które oferują zróżnicowane doznania.

9. Mutant Year Zero: Road to Eden

Następną produkcją jest postapokaliptyczne Mutant Year Zero: Road to Eden. Zainteresowani wcielają się w grupkę zwierząt nazywani mutantami - ich szanse na spotkanie ludzi są wręcz zerowe, ponieważ w skutek wybuchu epidemii czerwonej plagi i wyniszczającej wojny nuklearnej, ludzkość została niemalże wytrzebiona, a ostatki udały się na Arkę. Głównym zadaniem jest odnalezienie zasobów i pewnego stalkera, który może pomóc pewnemu mędrcowi przebywającemu na ww. arce.

8. Expeditions: Viking

Expeditions: Viking przeszło bez echa z niewiadomych przyczyn. Tytuł zebrał dobre oceny wśród krytyków, jak i graczy i raczej zawiniła tutaj promocja tytułu. Tym razem, zgodnie z nazwą ustaloną przez ekipę Logic Arts, wskakujemy w buty młodego przywódcy wikingów, który zajmuje miejsce swojego zmarłego ojca. Miał on dużo wrogów, więc główny bohater najpierw musi poradzić sobie z pachołkami, walcząc lub rozwiązując sprawy dyplomowo (gra oferuje wybory i rozbudowane dialogi), a następnie zastanowić się, czy chcemy podbijać Wyspy Brytyjskie.

7. Divinity: Original Sin

Divinity: Original Sin Enhanced Edition to turowy RPG z krwi i kości. Gracze obejmują kontrolę nad dwoma łowcami, którzy muszą zbadać przejawy użycia zakazanej magii - w tym celu zostają wysłani do Cyseal, w którym doszło do morderstwa Jake'a. Oprócz interesowania się czarami, przyjdzie nam zabawić się w detektywów, którzy będą musieli - korzystając ze wszystkich możliwych sposobów - dowiedzieć się, co tak naprawdę dzieje się w przytoczonym wyżej mieście.

6. The Banner Saga (cała seria)

Interesująco na tle pozostałych tytułów wypada także cała trylogia The Banner Saga, która czerpie garściami z mitologii nordyckiej. Grupa wikingów ucieka przed zbliżającą się ogromnymi krokami zagładą, a ich historie, podzieloną na kilka rozdziałów, możemy śledzić z perspektywy wielu głównych bohaterów. Bazując na witrynie howlongtobeat, przejście trzech części serii od firmy Versus Evil zajmuje lekko ponad 30 godzin.

5. Gears Tactics

Microsoft zaskoczył wielu swoich fanów zapowiadając, a następnie wprowadzając na rynek Gears Tactics. Turowa gra strategiczna będąca świetnym uzupełnieniem głównej trylogii (występuje tutaj chociażby ojciec Kait Diaz - Gabe) może pochwalić się wieloma filmikami przerywnikami i zjawiskowymi walkami z krwiożerczą Szarańczą, która blokuje nam drogę do niejakiego Ukkona, ważnego naukowca Locustów, który jest odpowiedzialny za wyhodowanie wielu groźnych bestii.

4. Persona 5

Persona 5 to jRPG rozgrywający się w współczesnej Japonii. Protagonistą został nastoletni chłopak, który w pewnym momencie próbuje pomóc napastowanej kobiecie. Przez swoją bohaterską reakcję zostaje przeniesiony do nowej szkoły, gdzie poznaje nowych znajomych, wraz z którymi przenosi się niespodziewanie do alternatywnej rzeczywistości - chodzimy do pracy, szkoły i bierzemy udział w wyprawach do tzw. "dungeonów", gdzie, korzystając z turowego systemu walki, pozbywamy się rozmaitych przeciwników.

3. Baldur's Gate III (wczesny dostęp)

Baldur's Gate III to kolejny ogromny projekt belgijskiego Larian Studios i mimo tego, iż znajduje się on obecnie we wczesnym dostępie (autorzy umożliwili nam zapoznanie się z pierwszym z trzech aktów), to już teraz oferuje masę aktywności i mechanik. Szczególnie interesująco wypadają cut-scenki, jak i sami bohaterzy, których historia będzie kontynuowana w następnym roku. Przed wypróbowaniem Baldur's Gate III w Early Access warto mieć na uwadze fakt, że nasz postęp nie zostanie przeniesiony do pełnej wersji.

2. Wasteland 3

Tuż za najwyższym stopniem podium postanowiłem umieścić Wasteland 3, które wciągnęło mnie na dziesiątki godzin - Brian Fargo i jego utalentowana ekipa z inXile Entertainment kolejny raz dowiódł, że świetnie radzi sobie z tym gatunkiem gier i nie mogę doczekać się jego kolejnego projektu. Trzecie Wasteland przeniosło nas do skutego lodem Colorado, w którym przejęliśmy stery nad zespołem November. W skutek niespodziewanej zasadzki, w ekipie zostaje jedynie dwóch członków załogi, którzy muszą dotrzeć do patriarchy i pomóc mu zapanować nad obecną sytuacją w otaczających go terenach.

1. Divinity: Original Sin II

Divinity: Original Sin II to bezapelacyjny król gier turowych nastawionych na kampanię fabularną. Po świetnej jedynce belgijscy deweloperzy skorzystali z dostępnych już zasobów tworząc coś jeszcze lepszego. Opowieść ponownie skupia się na przedstawieniu wątków, w których nie brakuje magii i fantastycznych stworzeń w krainie Rivellon - po raz kolejny tworzymy swoją postać (w zależności od rasy, dani bohaterowie spostrzegają nas jako tych dobrych lub złych), która odgrywa ogromną rolę w konflikcie o boskość na świecie.

cropper