TOP 10 gier z PS4/XONE, które najlepiej poruszają tematykę post-apo

TOP 10 gier z PS4/XONE, które najlepiej poruszają tematykę post-apo

Mateusz Wróbel | 05.06.2021, 12:00

Męczą Was tropikalne wyspy, wszczepy umożliwiające skakanie po dachach czy jetpacki pozwalające dostawać się na ciężko dostępne miejsce? Sprawdźcie poniższy, mroczny ranking ukazujący dziesięć - w moim odczuciu - najlepszych gier poruszających tematykę post-apo.

10. The Walking Dead: The Final Season

Dalsza część tekstu pod wideo

Dzisiejsze zestawienie otworzy The Walking Dead: The Final Season będące - jak sama nazwa wskazuje - finałowym, czwartym sezonem ciężkiej przeprawy Clementine, która wraz z Alvinem Juniorem musi stawić czoła nieumarłym. W trakcie zabawy podejmujemy wiele ciężkich decyzji wpływających na zakończenie przygody i pobocznych wątków, a także bierzemy udział w sekwencjach QTE, od których zależy powodzenie danych akcji.

9. Mad Max

Mad Max wyruszamy na opuszczone pustkowia wraz ze swoim najwierniejszym przyjacielem - opancerzonym pojazdem podatnym na kreatywne modyfikacje. Tytułowy główny bohater zwiedza otaczające go tereny pieszo lub korzystając z wyżej wymienionego pojazdu, wykonując po drodze wiele aktywności: począwszy od misji głównych, poprzez te poboczne, a skończywszy na braniu udziału w dodatkowych aktywnościach, dzięki którym zdobywamy potrzebne do craftingu komponenty.

8. The Long Dark

Kolejną pozycją jest w moim odczuciu mocno niedoceniony survival o tytule The Long Dark. Gra od mniejszego zespołu oferuje sandboksowy świat, w którym otrzymujemy ogromną swobodę - biorąc udział w fabularnej opowieści współpracujemy z innymi postaciami, zdobywamy surowce potrzebne do przeżycia i podejmujemy wiele wyborów moralnych, które wpływają na stan psychiczny protagonisty.

7. Days Gone

Days Gone warto pochwalić nie tylko za emocjonalną, zmuszającą do refleksji główną historię, ale także za świetnie zaprojektowany świat, który wypełniły po brzegi wiecznie głodne Świrusy. Odmiany zombie depczą nam po piętach niemalże przez całą rozgrywkę, a najgroźniejsze są hordy, których wyeliminowanie nie należy do najłatwiejszych zadań.

6. The Last of Us

The Last of Us, podobnie zresztą jak wyżej wspomniane Days Gone, rozgrywa się w postapokaliptycznej Ameryce. Ci, którym udało się nie zarazić, próbują połączyć siły, a następnie stawić czoła narastającym w ekspresowym tempie niebezpieczeństwu, ale - jak to już bywa w survivalach - nigdy nie wiadomo, kto komu i kiedy wbije nóż w plecy. 

5. Wasteland 3

Wasteland 3 przenosi nas do skutego lodem Colorado, regionu, który skrywa za skórą wiele tajemnic. Zainteresowani wcielają się w Team November, który musi zaprowadzić ład i porządek na rzeczonym terenie, lecz tuż po przekroczeniu granicy zostaje przetrzebiony. Ostatni żywy członek drużyny zbiera nową ekipę, zakłada własne centrum dowodzenia i musi zrobić wszystko, aby pomścić swoich sojuszników.

4. Fallout 4

Fallout 4 rozgrywa się na terenie Bostonu. Miasta w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, które zostało dogłębnie zniszczone. Jeden z jego mieszkańców, czyli główny, bezimienny bohater, gdy zostaje wybudzony z hibernacji mającej miejsce w Krypcie 111, nie może uwierzyć, że wszystko co szanował i kochał, już nie istnieje. 

3. Death Stranding

Chcieliście wcielić się kiedyś w kuriera? Teraz macie ku temu wyśmienitą okazję, ponieważ niespełniony filmowiec - Hideo Kojima - stworzył coś innowacyjnego. Odbiorcy wskakują w buty Sama Portera Bridgesa, który poprzez noszenie i dostarczanie przesyłek musi połączyć rozdzieloną Amerykę po tajemniczej eksplozji na Ziemi. Ostatnie bastiony ludzkości zamknęły się w swoich własnych placówkach w obawie m.in. przed wręcz niewidzialnymi, bardzo niebezpiecznymi stworami.

2. NieR Automata

Na drugim stopniu podium uplasowała się pokochana przez większość graczy NieR: Automata. Po wojnie między ludźmi a mechanicznymi, nieznanymi najeźdźcami, Ci pierwsi zostali zmuszeni opuścić Ziemię i udać się na księżyc. W placówkach na nim się znajdujących zostały stworzone roboty posiadające pewne cechy osobowości i to właśnie na ich barkach spoczywa misja polegająca na pozbyciu się maszyn terroryzujących Ziemię.

1. Metro Exodus

Na pierwszym miejscu postanowiłem umieścić genialne pod każdym względem Metro Exodus. Ukraińscy deweloperzy nareszcie pozwolili swoim fanom opuścić moskiewskie metro i wyjść na powierzchnię, która - niestety - nie tętni życiem. W trakcie przemierzania kolejnych terenów w powietrzu czuć krew, smród spalin i gnijących ciał ludzi, jak i potworów. Artem, protagonista, rozpoczyna walkę o przetrwanie, chcąc jednocześnie zapewnić swojej załodze dobre, godne życie.

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do Metro Exodus.

Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper