Metro Exodus porady na start. Jak przetrwać w nieznanym?

Metro Exodus porady na start. Jak przetrwać w nieznanym?

Wojciech Gruszczyk | 15.02.2019, 10:40

Artem wyruszył w bardzo niebezpieczną podróż, na którą nawet gracze muszą się dobrze przygotować. W Metro Exodus nie ma miejsca na słabości, a przedstawione porady pozwolą wszystkim zainteresowanym zmierzyć się z czyhającym zagrożeniem.

Unikaj niepotrzebnego zagrożenia

W Metro Exodus mamy okazję odwiedzić kilka dużych lokacji, po których swobodnie przechadzają się potwory, a od czasu do czasu natrafiamy nawet na bandy zbirów. Amunicja oraz leczenie jest w grze niezwykle cenne, więc często nie warto angażować się w niepotrzebne walki – szczególnie w starcia z bestiami, które nie pozwolą zebrać nowego sprzętu. To właśnie z tego powodu lepiej przed wyruszeniem w drogę dobrze rozejrzeć się po okolicy, wybrać najlepszą ścieżkę i schować broń – klikając prawy przycisk na d-padzie bohater odstawia gnata i może dłużej biegać.

Wybieraj dobry moment na podróż

4A Games zadbało o zmienną porę dnia, która wpływa nie tylko na urozmaicenie widoków, ale również napotkanych przeciwników. W nocy zdecydowanie łatwiej zakraść się do obozu najemników, ponieważ część przeciwników śpi, jednak w tym czasie po otwartych terenach biega większa liczba potworów. W tej sytuacji trzeba dobrze wybierać dogodny moment do wyznaczonej misji, a ponadto uważnie rozglądać się po lokacjach, ponieważ często można natrafić na miejsca, w których bohater może odpocząć – wtedy ustawiamy odpowiednią porę dnia.

Metro Exodus poradnik 1

Zmieniaj sprzęt nawet w trakcie misji

Tylko w głównej bazie możemy decydować o wszystkich elementach sprzętu, ale nawet podczas wykonywania zadania bez problemu zmienicie dodatki. To właśnie dzięki nim z karabinu zrobicie cichą broń lub wyeliminujecie rywala oddalonego o kilka kilometrów – w pierwszym wypadku wystarczy dorzucić tłumik, w drugim odpowiednią lunetę. Dostęp do plecaka jest nieograniczony, a podczas rozgrywki dobrze wypróbować wszystkie dostępne akcesoria, ponieważ Metro Exodus nagradza graczy, którzy lubią kombinować i szukają jak najlepszych rozwiązań.

Zbieraj wszystko i wszędzie

Twórcy Metro Exodus postanowili skupić się na personalizacji broni, więc podczas eksploracji zbieramy nie tylko sprzęt od poległych przeciwników, ale również surowce pozwalające na tworzenie amunicji, lekarstw czy też czyszczenia giwer. W tej sytuacji Artem nie może się śpieszyć – szukaj, wchodź do wszystkich drzwi, sprawdzaj korytarze, bo często natrafisz na skrzynie ze skarbami. Materiałów nigdy za wiele, a dodatkowa apteczka może pomóc wyjść z najtrudniejszej sytuacji. Pamiętaj – rywale (ludzie) po śmierci zostawiają plecaki (musisz najechać celownikiem na ciało) oraz obok będą leżeć ich bronie. Nawet jeśli posiadamy już tego gnata, warto go rozebrać, by zdobyć odrobinę amunicji i kilka części.

Korzystaj z broni fabularnych

Artem może jednocześnie nosić trzy bronie, jednak zawsze ma przy sobie sprzęt, który wpada w jego łapy ze względów fabularnych. Jest to Tihar (pistolet pneumatyczny) oraz kusza – tylko do nich możesz tworzyć amunicję w każdym miejscu (nie potrzebujesz do tego warsztatu), dlatego szczególnie warto zadbać i odpowiednio wykorzystywać te zabawki. Obie propozycje nadają się do cichego eliminowania przeciwników, a w dodatku z biegiem czasu (i zdobytymi częściami) stają się naprawdę śmiercionośnym orężem, który potrafi uratować bohatera z największych opresji.

Metro Exodus poradnik 3

Dbaj o maskę i pamiętaj o filtrach

Często w Metro Exodus natrafisz na skażone miejsca, w których niezbędne będzie korzystanie z maski przeciwgazowej. Artem może znajdować nowe filtry, tym samym zapewniając sobie przetrwanie nawet w najgorszych miejscach. Należy jednak pamiętać, że ten element można również stworzyć – nie jest do tego potrzebny warsztat. Podczas większej akcji nasza maska może zostać zniszczona , a wtedy niezbędne jest zaklejenie dziury – wykonasz to klikając dwukrotnie LB/LB (L1/L1).

Nie przywiązuj się do jednego gnata

Metro Exodus oferuje zróżnicowany zestaw broni, który pozwala odpowiednio reagować na różnych przeciwników. Podczas rozgrywki dobrze jest sprawdzać dosłownie każdą giwerę, ponieważ istotne nie są tutaj wyłącznie statystyki, a sposób działania. W idealnym momencie będziesz posiadał bronie korzystające z różnej amunicji – zwiększa to szansę na zebranie dodatkowych nabojów, ponieważ przeciwnicy posiadają różny oręż, tym samym oferując różne skarby. Pamiętaj również, że w Metro Exodus nawet rewolwer może działać niczym snajperka – wystarczy tylko odpowiednia luneta, by móc strzelać soczyste headshoty z dużej odległości.

Walka w cieniu to podstawa

Artem nie jest kuloodporny, a na jego drodze często stają małe hordy przeciwników. W rezultacie najlepszym rozwiązaniem jest eliminowanie rywali w cieniu – warto zerkać na lewą rękę bohatera, na której znajduje się mała lampka sygnalizująca naszą widoczność (świeci = widoczny, nie świeci = możemy atakować). Gdy już zajdziemy rywala od tyłu, mamy dwie opcje: zabić lub ogłuszyć, ale warto pamiętać, że rozcięcie gardła najemnika może spowodować, że jego współtowarzysz broni nas usłyszy.

Nie zawsze sięgaj po broń

4A Games postanowiło zaakcentować różne grupy społeczne, więc podczas rozgrywki w Metro Exodus natraficie na wielorakie osoby. Wszyscy przeżyli piekło, jednak nie każdy chce od razu sięgać po broń, więc warto przy pierwszym spotkaniu odłożyć gnata (prawy przycisk d-pada). Dzięki tej decyzji będziesz mógł porozmawiać z NPC i dopiero w kolejnym kroku zadecydujesz o losach napotkanych postaci.

Metro Exodus poradnik 4

Stwórz kompas

Już w pierwszej otwartej lokacji Artem spotyka inżyniera-mechanika Kresta. Mężczyzna pozwoli nam stworzyć kompas, który trafi na lewą rękawicę głównego bohatera – mała wskazówka pomaga zorientować się w sytuacji i przydaje się w zamkniętych lokacjach. Jest to drobny dodatek, który jednak ma spore znaczenie w wielu fragmentach historii – gdy autorzy trzymają nas za rączkę i wrzucają do korytarzowych miejscówek.

Zapisuj, zapisuj i jeszcze raz zapisuj

Deweloperzy przygotowali opcję szybkiego zapisu, z którego naprawdę warto korzystać. Świat Metro Exodus rządzi się swoimi prawami i często bardzo łatwo można wpaść w duże tarapaty. Choć zawsze działa autozapis, to jednak dobrze decydować o właściwym dla siebie powrocie do wydarzeń. Save jest również dobrym sposobem na sprawdzenie, czy mamy jeszcze do załatwienia dodatkowych oponentów, ponieważ zapis nie może zostać wykonany podczas akcji.

Walcz z głową

Od czasu do czasu Artem spotyka opancerzonych przeciwników, którzy szybko potrafią sprowadzić bohatera do parteru. Najlepszym rozwiązaniem na takie starcia jest wykorzystanie koktajlu Mołotowa – w tym wypadku niezbędne jest celowanie we wroga i strzelanie do niego w momencie palenia. Dopiero w momencie, gdy ogień zniknie, można ponownie rzucić butelką. Warto jednocześnie strzelać po nogach – często kostki to jedyna odsłonięta część ciała, dzięki której można szybko powalić przeciwnika.

Metro Exodus poradnik 2

Słuchaj otoczenia

Rywale Artema są bardzo gadatliwi. Przeciwnicy nie tylko opowiadają o świecie i zdradzają przeróżne, atrakcyjne ciekawostki, ale w momencie walki potrafią wspomnieć o sytuacjach, które pomagają bohaterowi przeprowadzić skuteczny atak. Bandyci potrafią dla przykładu powiedzieć, w którym miejscu się znajdują, gdzie idą lub opowiedzieć o konkretnym miejscu, zdradzając jednocześnie dodatkowe wejście.

Nie śpiesz się

Metro Exodus tylko w kilku momentach (gdy musimy korzystać z maski) zmusza nas do szybkiego działania. W innej chwili rozkoszuj się lokacjami – zbieraj, eksploruj, szukaj, ponieważ podczas rozgrywki natrafisz nie tylko na świetne ciekawostki, piękne widoki, ale otrzymasz szansę na zgarnięcie dodatkowych surowców oraz mocniejszych dodatków do broni. Warto z tego powodu sprawdzać mapę, na której pojawią się dodatkowe ikony zachęcające do eksploracji.

Więcej o Metro Exodus:

Źródło: własne

Komentarze (31)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper