TOP 10 wyścigówek minionej generacji - redakcja PPE wybiera

TOP 10 wyścigówek minionej generacji - redakcja PPE wybiera

Mateusz Wróbel | 25.04.2021, 17:00

W tym tygodniu redakcja PPE postanowiła wybrać dziesięć najlepszych wyścigówek, w które można zagrać na sprzętach poprzedniej, czyli ósmej generacji.

10. GRID

Zestawienie otworzy wydany w 2019 roku GRID, będący restartem serii. Produkcja próbuje łączyć ze sobą realizm ze świetną zabawą, oferując wiele symulacyjnych elementów oraz czysto zręcznościowych. Największą atrakcją tegoż produktu jest tryb kariery, dzięki któremu możemy odblokować nowe wozy podzielone na pięć kategorii: Touring, Muscle Car, Stock, GT oraz Super Modified.

9. WipEout Omega Collection

WipEout Omega Collection stanowi - jak sama nazwa wskazuje - zremasterowaną kolekcję, w której skład wchodzą wydane wcześniej odsłony marki należącej do PlayStation. Wyróżnić z nich trzeba WipEout 2048, WipEout HD Fury oraz WipEout HD. Filarem rozgrywki są zmodyfikowane pojazdy różniące się od siebie nie tylko wyglądem, ale także szybkością oraz przyczepnością.

8. DiRT 4

DiRT 4 to jedna z lepszych odsłon marki, z którą fani wyścigówek mieli kiedykolwiek styczność. Codemasters w przypadku tegoż tytułu udostępnili do naszej dyspozycji ponad pięćdziesiąt samochodów (nie brakuje buggy i wszelkiej maści ociężałych ciężarówek), którymi możemy ścigać się po kreatywnych torach, tudzież brać udział w wyzwaniach czasowych czy niszczeniu wyznaczonych przez twórców obiektów.

7. Driveclub

Driveclub w 2018 roku były najczęściej ogrywanymi "wyścigami" na konsoli PlayStation 4, lecz przez wygaśnięcie licencji, Sony zostało zmuszone usunąć grę z PlayStation Store, zamykając przy tym serwery, co jest jednoznaczne z tym, że w tej pozycji, skupiającej się przede wszystkim na sieciowych rywalizacjach, mało kto już przebywa. A szkoda, bo wspólne wyścigi ze znajomymi dawały masę frajdy.

6. Forza Motorsport 7

Odpowiedzią Microsoftu na m.in. wyżej wymienionego Drivecluba była Forza Motorsport 7. Na tę produkcję musieliśmy poczekać trochę dłużej, ale było warto, bo lokacje umiejscowione we Włoszech (tor w Monzy), Japonii (Suzuka), Niemczech (Nurburgring), Wielkiej Brytanii (Silverstone) czy nawet USA (Laguna Seca) robiły ogromne wrażenie. Podobnie zresztą jak dokładny projekt ultraszybkich samochodów.

5. Mario Kart 8 Deluxe

Swoją wyścigówkę ma także Nintendo. Japońska firma odpowiedzialna za sprzęt Nintendo Switch przygotowała przede wszystkim dla młodszych odbiorców Mario Kart 8 Deluxe, w którym siadamy za stery malutkich motocykli czy lotni, bawiąc się przy tym z brakiem grawitacji. Jeżdżenie po ścianach i sufitach to w tej pozycji wręcz codzienność.

4. F1 2020

Fani Formuły 1, Królowej Motorsportu, także znajdą coś dla siebie. Najnowsza odsłona licencjonowanej marki od Codemasters została bardzo ciepło przyjęta przez odbiorców przede wszystkim za wprowadzone nowości w trybie kariery, dzięki którym bycie szefem zespołu danego zespołu nabiera rumieńców. Zmian doczekało się także zachowanie sztucznej inteligencji, która w końcu potrafi uczciwie walczyć, a także popełniać błędy typu opóźnienie hamowania i zblokowanie kół.

3. Forza Horizon 3

Podium dzisiejszego zestawienia otwiera Forza Horizon 3, która pozwoliła marce Microsoftu wejść na szczyt. "Trójka" zaoferowała tyle nowości względem poprzedniczki, że obowiązkiem każdego posiadacza konsol Xbox One było się z nią zapoznać. W celu zwiedzenia przepięknych piaszczystych plaż, górzystych terenów i deszczowych lasów mogliśmy zasiąść za sterami dziesiątek licencjonowanych pojazdów, których wygląd zewnętrzy (z wewnętrznym było już gorzej) robił ogromne wrażenie.

2. Gran Turismo Sport

Po zamrożeniu Drivecluba, Sony wspólnie z Polyphony Digital zajęło się rozwijaniem Gran Turismo Sport, które jeszcze kilkanaście miesięcy temu otrzymało ogromną paczkę nowych pojazdów. Nie ma co się ku temu dziwić - tytuł odgrywa ogromną rolę w e-sporcie, więc musi być na bieżąco aktualizowany. Główną atrakcją, tak jak przed sekundą wspomniałem, Gran Turismo Sport są aktywności sieciowe, w których twórcy zachęcają nas do czystej jazdy. Po każdym wyścigu produkcja wystawia nam automatycznie notę oceniającą nasz styl oraz umiejętności, zachęcając przy tym do szlifowania "skilla" w trybach dla pojedynczego gracza. 

1. DiRT Rally 2.0

Pierwsze miejsce zajął DiRT Rally 2.0, który na naszej redakcji zrobił największe wrażenie. Przemierzanie wyboistych, często zabłoconych terenów umiejscowionych w Nowej Zelandii, Argentynie, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy nawet Polsce jest wymagające, a jednocześnie satysfakcjonujące - szczególnie jeśli bierzemy udział w sieciowych rozgrywkach wspólnie ze znajomymi. Ponadto, tytuł od Codemasters oferuje dynamiczną pogodę wpływającą na przyczepność oraz widoczność w trakcie jazdy, a także stan naszego pojazdu. Jeśli go uszkodzimy i nie naprawimy (nie tracąc przy tym czasu) w trakcie danego etapu, to musimy liczyć się z tym, że będzie on wolniejszy i/lub gorzej się prowadził.

cropper