Najlepsze filmy detektywistyczne – TOP 12 (Netflix, HBO Go i inne)

Najlepsze filmy detektywistyczne – TOP 12 (Netflix, HBO Go i inne)

Kajetan Węsierski | 04.02.2021, 21:30

Dzisiejszy ranking filmów spodoba się szczególnie osobom, które uwielbiają dochodzić do różnego rodzaju rozwiązań i kochają brodzić w intrygach, zagadkach i enigmatycznych sprawach. Przedstawimy Wam najlepsze filmy detektywistyczne, jakie możecie obejrzeć!

Nie wiem jak u Was, ale mój charakter bardzo mocno ukształtowały książki o Sherlocku Holmesie. Popularny detektyw, który opanował do perfekcji sztukę dedukcji, od zawsze mi imponował. Być może właśnie ze względu na miłość do tego typu powieści, wciąż szukam nowych doznań także w innych dziedzinach popkultury. Testuję gry (z ogromnym wyczekiwaniem wyglądam Sherlock Holmes: Chapter One) i oglądam masę filmów detektywistycznych, by tylko chłonąć nowe zagadki.

I to tymi drugimi się dziś zajmiemy. Na tapet weźmiemy produkcje, które bardzo mocno bazują na różnego rodzaju tajemnicach i ich rozwiązywaniu. Poniższy ranking filmów detektywistycznych to dwanaście pozycji, które wręcz musi obejrzeć każdy fan takich klimatów i każda osoba, która uwielbia razem z bohaterami dochodzić do rozwiązań – czasem wręcz niemożliwych do rozwikłania na pierwszy rzut oka.

Oczywiście w ostatnich latach tematyka ta doczekała się całej masy zupełnie nowych produkcji, które warto sprawdzić. Jeśli więc te nie zmieściły się w zestawieniu, do którego zaraz przejdziemy, koniecznie wspomnijcie o nich w sekcji komentarzy – jestem przekonany, że doskonale uzupełni to listę, a ja sam chętnie się z nimi zapoznam, jeśli wcześniej nie miałem okazji!

Zobacz także:

Sherlock Holmes (2009) – TOP 12 – Najlepsze filmy detektywistyczne

Zestawienie otwiera nam całkiem udana adaptacja prozy sir Arthura Conan Doyle’a, za której reżyserię odpowiada Guy Ritchie. Słynny, tytułowy detektyw wraz z dr. Watsonem mają za zadanie pochwycić tajemniczego mordercę, który zdaje się działać z pobudek rytualnych i religijnych. Brzmi ciekawie? W główną rolę wciela się Robert Downey Jr. – teraz już musicie obejrzeć!

Sherlock Holmes – Najlepsze filmy detektywistyczne

Zagadka zbrodni (2003) – TOP 11 – Najlepsze filmy detektywistyczne

Warto napisać też nieco o koreańskim kinie! Świetna produkcja sprzed 18 lat w reżyserii Joon-ho Bonga opowiada o pewnym detektywie z Seulu, który przybywa do małej mieściny, aby odnaleźć tam sprawcę morderstw. Klucz działania zabójcy zdaje się prosty – poluje wyłącznie na młode i atrakcyjne kobiety.

Zagadka zbrodni – Najlepsze filmy detektywistyczne

Śmierć na Nilu (1987) – TOP 10 – Najlepsze filmy detektywistyczne

Skoro był Sherlock, to nie może zabraknąć także Herkulesa Poirot – bohatera wykreowanego przez Agathę Christie. Produkcja bazuje na popularnej powieści znanej pisarki i została wyreżyserowana przez Johna Guillermina. Trzeba przyznać, że całość wyszła naprawdę poprawnie, a intrygę dobrze udało się przenieść na duże ekrany.

Śmierć na Nilu – Najlepsze filmy detektywistyczne

Zodiak (2007) – TOP 9 – Najlepsze filmy detektywistyczne

Cudowny film bazujący na prawdziwych wydarzeniach, który po prostu trzeba sprawdzić! Nie dość, że za reżyserię odpowiada David Fincher, to obsadę moglibyśmy pomylić z nowym filmem Marvela – Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr., Brian Cox i Mark Ruffalo! Brzmi nieźle, prawda? A sama fabuła jest jeszcze lepsza, więc jeśli tylko pojawi się możliwość obejrzenia produkcji, zdecydowanie spróbujcie.

Zodiak (2007) – Najlepsze filmy detektywistyczne

Spotlight (2015) – TOP 8 – Najlepsze filmy detektywistyczne

Zanim zabrałem się za seans tego filmu, spotkałem się z naprawdę krytycznymi głosami. Pisano, że nudny, nieważny i naciągany. Cóż, gdybym nie spróbował, wiele bym stracił! Produkcja skupia się na dziennikarzach bostońskiej gazety, którzy trafili na trop pedofilskiego skandalu w kościele. Dwa Oscary w pełni zasłużone, a intryga przykuwa do fotela.

Spotlight (2015) – Najlepsze filmy detektywistyczne

Morderstwo w Orient Expressie (1974) – TOP 7 – Najlepsze filmy detektywistyczna

Wspomniałem kilka pozycji wyżej o „Śmierci na Nilu”, ale warto też przypomnieć o adaptacji najgłośniejszej powieści Agathy Christie! Kultowa już historia z detektywem Poirot w roli głównej skupia się na rozwikłaniu zagadki tajemniczego zabójstwa w pociągu. Podczas śledztwa, na jaw wychodzą nietypowe sprawy.

Morderstwo w Orient Expressie – Najlepsze filmy detektywistyczna

Gdzie jesteś, Amando? (2007) – TOP 6 – Najlepsze filmy detektywistyczne

Prawdziwy pokaz kunsztu Bena Afflecka – i bynajmniej nie w kwestii aktorstwa. Tu nie oglądamy go na ekranie, albowiem jest twórcą tegoż filmu. Historia pokazuje nam losy dwóch detektywów, którzy robią wszystko, by odnaleźć tytułową Amandę. Dziewczynka zaginęła w wieku czterech lat, a sprawa zaczyna robić się osobista także dla śledczych.

Gdzie jesteś, Amando? – Najlepsze filmy detektywistyczne

Obywatel Kane (1941) – TOP 5 – Najlepsze filmy detektywistyczne

Najstarsza pozycja w zestawieniu, ale nie wybaczyłbym sobie, gdybym o niej nie wspomniał. Stanowi przecież podwaliny dla wielu dzisiejszych pozycji traktujących o detektywach. Film w reżyserii Olsona Wellesa opowiada o zmaganiach reporterów, którzy starają się rozwikłać zagadkę ostatnich słów legendarnego milionera, Charlesa Fostera Kane’a. Choć może wydać się archaiczny, warto przez to przebrnąć.

Obywatel Kane – Najlepsze filmy detektywistyczne

Na noże (2019) – TOP 4 – Najlepsze filmy detektywistyczne

Skoro mieliśmy najstarszą pozycję w rankingu, to warto przeskoczyć do najnowszej. Tuż za podium znalazł się film, który na dużych ekranach debiutował zaledwie dwa lata temu – niewiele przed początkiem pandemii. Świetna opowieść o niezwykle biegłym detektywie (Daniel Craig), który podejmuje się sprawy śmierci popularnego pisarza. Winny jest wśród najbliższych, więc wszystko jest niebywale utrudnione.

Na noże – Najlepsze filmy detektywistyczne

Milczenie owiec (1991) – TOP 3 – Najlepsze filmy detektywistyczne

Pierwszą trójkę otwiera głośna produkcja o Hannibalu. I muszę od siebie napisać, że to, w jaki sposób zagrał tu Anthony Hopkins, jest prawdziwym mistrzostwem świata. Jako widzowie obserwujemy zmagania agentki policji oraz seryjnego mordercy, którzy wspólnymi siłami dążą do schwytania groźnego i bestialskiego zabójcy, który grasuje na wolności.

Milczenie owiec – Najlepsze filmy detektywistyczne

Memento (2000) – TOP 2 – Najlepsze filmy detektywistyczne

Z góry ostrzegam, żeby potem nie było – to film Christophera Nolana. Każdy, kto zna jego kino, doskonale wie, że zawsze jest ono ponadprzeciętnie zagadkowe. W tym przypadku to wręcz apogeum. Wszystko dzieje się tu bowiem w pewnym sensie wspak i bardzo łatwo można się zgubić. Nawet na moment nie można odpuścić skupienia, albowiem poczujemy się, niczym główny bohater filmu, który cierpi na zaniki pamięci krótkotrwałej.

Memento – Najlepsze filmy detektywistyczne

Siedem (1995) – TOP 1 – Najlepsze filmy detektywistyczne

Na czołowe miejsce podium trafia głośna produkcja, która debiutowała w kinach 26 lat temu. David Fincher oraz Andrew Walker stworzyli film, w którym dwóch policjantów (znakomici Brad Pitt i Morgan Freeman) wpada na trop seryjnego mordercy. Ten wybiera ofiary za pomocą bardzo nietypowego klucza – kieruje się siedmioma grzechami głównymi. Porządna dawka kina kryminalnego, a jeśli jeszcze nie oglądaliście, szybko nadrabiajcie, bo warto!

Siedem – Najlepsze filmy detektywistyczne

Najlepsze filmy detektywistyczne – Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe produkcje spełniły Wasze oczekiwania i jeśli szukaliście jakiegoś seansu z tej kategorii, to wiecie już, po jaką produkcję sięgnąć. Ranking filmów to zbiór dwunastu subiektywnie dobranych pozycji, które oczywiście mogą się różnic u wielu osób – z tego względu zalecam podejść do niego, jak do pewnego zbioru, a nie konkretnej listy.

Wszystkie z najlepszych filmów detektywistycznych, które znalazły się powyżej, na pewno zaspokoją Wasz głód zagadek, charakternych postaci oraz barwnych antagonistów. Nie ukrywam, że niekiedy trzeba się samemu mocno wysilić, albowiem wyłączając się nawet na chwilę, można kompletnie zgubić wątek. Warto jednak wytrwać, albowiem odpowiedzi zazwyczaj są niebywale satysfakcjonujące! Miłego seansu.