Indiana Jones od Bethesdy zapowiedziany! Ranking filmowych i serialowych odsłon

Indiana Jones od Bethesdy zapowiedziany! Ranking filmowych i serialowych odsłon

Kajetan Węsierski | 18.01.2021, 21:30

Przy okazji niedawnej zapowiedzi gry o słynnym poszukiwaczu przygód, warto przypomnieć sobie produkcje, w jakich mogliśmy go oglądać na dużych i małych ekranach!

Choć w ubiegłym roku działo się całkiem sporo, bez wątpienia najgłośniejszą i najważniejszą informacją była zapowiedź prac nad grą bazującą na serii filmów o popularnym poszukiwaczu przygód imieniem Indiana Jones! To pobudziło lwią część fanów gier – i nie tylko tych, którzy zafascynowani są kultowym cyklem z Harrisonem Fordem. Potencjał jest ogromny, więc warto czekać!

Dalsza część tekstu pod wideo

My natomiast, z okazji zapowiedzi, przypomnimy sobie wszystkie produkcje filmowe oraz serialowe z Panem Jonesem. Na przestrzeni lat dostaliśmy 4 pełnometrażowe produkcje aktorskie oraz jeden serial, które skierowane były zdecydowanie do młodszej widowni. Należy jednak o nim wspomnieć, albowiem czego by nie napisać, stanowi pewną część całego uniwersum zgrabnie określonego jako Wielka Księga Przygód Indiany Jonesa.

Jestem również ciekaw, jak ranking prezentuje się u Was. Mam świadomość, że wiele osób mogło nie mieć styczności z odcinkowymi produkcjami, więc koniecznie dajcie znać w komentarzach, jak zapatrujecie się na same filmy – którą część wspominacie najlepiej, a która Waszym zdaniem wypadła zdecydowanie najgorzej.

Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008)

Na najniższym stopniu podium uplasowała się najnowsza (na ten moment, bo jak wiemy, piąta jest już w przygotowaniu) część przygód Indiany Jonesa. Film debiutował w 2008 roku i stanowił powrót Harrisona Forda do roli po prawie 20 latach. Cóż, zdecydowanie nie udało się tak dobrze, jak zakładano. Choć produkcję przyjęto raczej średnio, to finansowo okazała się ogromnym hitem – zarobiła bowiem ponad 786 milionów dolarów!

Akcja dzieła rozgrywała się w 1957 roku, a my mogliśmy obserwować podstarzałego Indianę, który znalazł nieco spokoju w życiu. Jest to jednak typ człowieka, który nie usiedzi długo na miejscu i gdy tylko dowiedział się o legendzie zaginionych kryształowych czaszek, spakował manatki i udał się na jeszcze jedną przygodę – wtedy myślano, że już ostatnią.

Kroniki młodego Indiany Jonesa (1992 – 1996)

Jedyny serial w zestawieniu, ale zdecydowanie warto go wspomnieć. Amerykańska produkcja odcinkowa emitowana była przez cztery lata i zamknęła się na 3 sezonach, w których zmieszczono aż 28 przyjemnych odcinków. Całość kierowana była głównie do młodszej widowni, aby szerzyć wśród niej zamiłowanie do podróży i historii. To właśnie na te elementy George Lucas położył największy nacisk.

Epizody nie były ze sobą w żaden sposób powiązane, a każdy stanowił inną opowieść ze świata Indiany Jonesa. Zawsze zaczynało się jednak tak samo – ponad 90-letni poszukiwacz przygód opowiadał swoje historie, gdy miał 10, 16, a nawet 50 lat. Obserwowaliśmy jego podróże, udziały w bitwach oraz wojnach, a także, co bardzo ważne, spotkania z wieloma postaciami historycznymi, które dziś znamy z podręczników.

Indiana Jones i Świątynia Zagłady (1984)

Jak doskonale wiadomo, kontynuacje mają to do siebie, że muszą niekiedy sprostać „legendzie” pierwszej części. Bardzo często się to nie udaje i wychodzą naciągane historie. Cóż, w przypadku serii na podstawie scenariusza George’a Lucasa również się nie udało, ale bynajmniej nie było tam nic naciąganego. Produkcja okazała się niemałym hitem, choć nie brakowało kontrowersji – te związane były ze skalą brutalności i mroczniejszym klimatem filmu.

Nieprzychylnie fani podeszli także do faktu, iż druga część przygód Harrisona Forda jako Indiany Jonesa okazała się prequelem do pierwszej odsłony. Akcja działa się bowiem w 1935 roku i o rok poprzedzała to, co mogliśmy oglądać w „Poszukiwaczach Zaginionej Arki”. Może kojarzycie natomiast słynną scenę pościgu w kopalni? Ta jest bardzo często wykorzystywana w różnych kompilacjach oraz przerabiana na mnóstwo sposobów – to właśnie stąd!

Indiana Jones i Ostatnia Krucjata (1989)

I to się nazywa wrócić z przytupem! Pięć lat po wydaniu drugiej części, Steven Spielberg, George Lucas oraz reszta ekipy, zabrali się za dopełnienie trylogii o najpopularniejszym poszukiwaczu przygód w dziejach kina. Wyszło im to znakomicie, albowiem udało się jakościowo przebić poprzednią odsłonę i wręcz dorównać legendarnym „Poszukiwaczom Zaginionej Arki”. Do dziś wiele osób uważa właśnie Ostatnią Krucjatę za najlepszą.

W filmie pierwszy raz zdecydowano się na zabawę liniami czasowymi – nowość w serii okazała się strzałem w dziesiątkę, z której później korzystano choćby w serii „Uncharted”. Gdy Indiana dostaje propozycję wyruszenia w poszukiwaniu św. Graala, początkowo odmawia. Perspektywa zmienia się jednak, gdy zostaje poinformowany, że w poprzedniej ekspedycji zaginął jego ojciec Henry Jones (grany przez Seana Connery’ego). To wszystko stawia sens wyprawy w innym świetle i prowadzi do zupełnie nowej przygody.

Poszukiwacze Zaginionej Arki (1981)

Jeden z najbardziej ikonicznych filmów w historii kina i bez wątpienia największe dzieło dla Kina Nowej Przygody. Nikt nie spodziewał się wtedy, iż produkcja tego typu może cieszyć się takim uznaniem. Popularni twórcy zdecydowali się jednak zaryzykować i pokazali, że dzięki ciężkiej pracy połączonej z talentem, można zrobić wszystko. George Lucas i Steven Spielberg to niesamowita kooperacja!

Ogromną siłą produkcji był rozmach pod kątem tego, w jak wielu miejscach była kręcona. Aktorzy pojawili się we Francji, Tunezji, Kalifornii i na Hawajach! Wszystko to, aby dodać animuszu przygodom i podkreślić, jak wiele podróżować musiał sam Indiana Jones, będąc na tropie Zaginionej Arki. Świetny film, który pomimo tego, iż obchodzi w tym roku 40. urodziny, wciąż wypada niezwykle świeżo

Kajetan Węsierski Strona autora
Gry są z nim od zawsze! Z racji młodego wieku, dojrzewał, gdy zdążyły już zalać rynek. Poszło więc naturalnie z masą gatunków, a dziś najlepiej bawi się w FIFIE, produkcjach pełnych akcji oraz przygód, a także dziełach na bazie anime i komiksów Marvela. Najlepsza gra? Minecraft. No i Pajączek od Insomniac Games.
cropper