Najciekawsi grywalni bohaterowie z minionej generacji - redakcja PPE wybiera

Najciekawsi grywalni bohaterowie z minionej generacji - redakcja PPE wybiera

Mateusz Wróbel | 10.01.2021, 17:00

W minionej generacji spotkaliśmy masę świetnie napisanych postaci - jednych z nich poznaliśmy już za sprawą gier z poprzedniego dziesięciolecia, a drugich dzięki, chociażby, nowym markom. Poniżej przedstawiamy dziesięć bohaterów, którzy zrobili na nas największe wrażenie.

10. Kratos

Zestawienie otworzy bóg wojny, czyli spartański wojownik, a jednocześnie generał, który przerzedzał siły wroga. Postać ta jest najważniejszą osobą w God of War (2018), najnowszej odsłonie serii kreowanej przez amerykański zespół należący do Sony - Santa Monica. Kratos - ku zdziwieniu - bardzo dobrze sprawdził się w roli ojca (polskie "chłopcze" zostanie w pamięci jeszcze na minimum kilka lat), lecz to chyba jego nieugiętość zasługuje na największe wyróżnienie.

9. Ellie

Ellie to główna bohaterka wydanego pół roku temu The Last of Us Part II. Po wydarzeniach z "jedynki", dziewczyna nie jest już dzieciakiem (de facto ma już 19 lat), który chce, a raczej musi trzymać się blisko swoich znajomych, aby wspólnie eliminować zagrożenie ze strony wrogo nastawionych ludzi, jak i zombie. W pewnym etapie rozgrywki ciało "przybranej córki" Joela zostało wypełnione żądzą zemsty, a jej dążenie do celu po trupach potrafiło przypomnieć graczom o pewnych wartościach.

8. YoRHa Type A No.2

YoRHa Type A No.2 jest prototypem linii androidów YoRHa występujących w NieR: Automata, które zostały stworzone po to, aby zaprowadzić ład i porządek na Ziemi po 14. Wojnie Maszynowej. Jej tajemniczość i ciągłe milczenie sprawia, iż jest to bardzo ciekawie napisana postać, którą odbiorca chce rozgryźć od A do Z samodzielnie - nie ulega wątpliwości, że obecnie spora ilość deweloperów ma problem z napisaniem bohatera/ki, o której wszystkiego nie wiedzielibyśmy już po prologu/pierwszym akcie zabawy.

7. Senua

Hellblade: Senua's Sacrifice było ogromną niewiadomą, ale swoją jakością zaskoczyło wielu zainteresowanych. Do ciepłego przyjęcia przyczyniła się na pewno protagonistka, celtyczka wojowniczka często tracąca kontakt z rzeczywistością przez wrodzoną chorobę, która postanawia wyruszyć w podróż w głąb Helheimu, aby ocalić duszę bliskiej jej osoby. Koszmar, który musiała przeżyć Senua zrobił wrażenie na wielu osobach.

6. Jonathan Reid

Vampyr jakością techniczną nie grzeszy (wciąż występują częste crashe na konsolach Sony, z którymi musiałem zmagać się parę miesięcy temu), ale Dontnod Entertainment, twórcy m.in. Life is Strange, ponownie pokazali, iż świetnie czują się w pisaniu postaci i ciekawych scenariuszy - oczywiście nie wliczając w to wydanego kilkadziesiąt dni temu Twin Mirror. Powracając jednak do tematu wampira-doktora, szuka on przez większość czasu swojego "stworzyciela", musząc przy tym decydować o losie mieszkańców miasteczka, które zmaga się z drugą falą epidemii grypy hiszpanki.

5. Lara Croft

Lara Croft powróciła na ekrany za sprawą Shadow of the Tomb Raider, choć to nie wystarczyło, aby gra odniosła sukces - nawet mimo tego, iż główna bohaterka porzuciła styl Rambo i najpierw zaczęła myśleć, a dopiero potem działać. Sporej liczbie recenzentów, jak i zagorzałych fanów Pani archeolog nie spodobały się zmiany (mowa przede wszystkim o zbieractwie), które postanowiło wprowadzić Square Enix do swojej marki.

4. Nathan Drake

Naughty Dog z przytupem zakończyło historię Nathana Drake'a, najważniejszą twarz marki Uncharted. Protagonista domknął swoje sprawy, często ryzykując przy tym życiem, i odszedł na zasłużoną emeryturę. Miejmy jedynie nadzieję, że nie zostanie z niej "zwolniony" za sprawą ewentualnego Uncharted 5, bowiem trzeba wiedzieć, kiedy danemu bohaterowi dać już święty spokój.

3. Trevor

Zestawienie otworzy przebojowy psychol o imieniu Trevor, którego zna - jestem wręcz pewny - każdy z nas. Jeden z trzech grywalnych bohaterów Grand Theft Auto V za każdym razem w pierwszej kolejności działał, a dopiero potem myślał zdając sobie sprawę z konsekwencji, które będą ciągły się za nim aż do grobu - ale czy Trevor tak naprawdę się nimi przejmował? No, nie do końca, ponieważ wszystko po nim spływało, co było na swój sposób świetne.

2. Arthur Morgan

Arthur Morgan zapisze się w kartach historii za sprawą swojej przemiany. Będąc nastolatkiem popełniał wiele karygodnych czynów - mordował wielu ludzi, przez co życiem zapłaciła jego rodzina, żona i córka, co odcisnęło ogromne piętno na protagoniście. Red Dead Redemption 2 bardzo ciekawie przedstawiło przemianę Arthura, który wiedząc, że może zmienić, a raczej spróbować zmienić świat na lepsze, zaczął myśleć przede wszystkim o innych, a nie tylko o sobie. Zapewniam Was, że najnowsza produkcja Rockstara wyciśnie z Was wiele łez.

1. Geralt

Myślę, że wielu widząc tytuł już domyślało się, kto pojawi się na najwyższym stopniu podium. Musiał to być oczywiście Geralt z Wiedźmin 3: Dziki Gon, który przez większość swojej przygody musiał szukać Ciri, jego dziecka-niespodzianki. Jednak to nie dzięki wątkowi głównemu będziemy pamiętać o siwym łowcy potworów, a rozmaitych zadaniach pobocznych, w których Geralt potrafił rozbawić nas do łez swoimi ripostami. Warto na sam koniec wspomnieć także o aktorze, który udzielił mu głosu w polskiej wersji językowej - Jacku Rozenku - bo jestem pewny, że to dzięki niemu tak mocno pokochaliśmy Rzeźnika z Blaviken.

cropper