Najlepsze kryminały skandynawskie – TOP 10. Ranking filmów

Najlepsze kryminały skandynawskie – TOP 10. Ranking filmów

Kajetan Węsierski | 26.11.2020, 21:30

W dzisiejszym zestawieniu przygotowaliśmy dziesięć najlepszych kryminałów skandynawskich, które pozwolą zapoznać Wam się z gatunkiem stanowiącym wręcz dumę mieszkańców z północy. Wśród naszych propozycji znajdziecie kilka głośniejszych pozycji oraz takie, o których prawdopodobnie lwia część z Was nigdy nie miała okazji nawet usłyszeć. Tym, co łączy je w tym rankingu filmów, jest jednak pewna jakość, którą prezentują. Jestem przekonany, że fani produkcji śledczych nie będą zawiedzeni.

Skandynawia słynie z kilku ciekawych elementów, ale jednym z najważniejszych jest bez wątpienia zamiłowanie do kryminałów. To przecież stamtąd wywodzi się cała masa najbardziej znanych pisarzy gatunku, a wiele produkcji aktorskich z rzeczonych rejonów doskonale pokazuje, że tamtejsi twórcy znają się na robocie, jak mało kto. Z tego względu przygotowaliśmy dla Was właśnie taki ranking filmów.

Najlepsze kryminały skandynawskie potrafią wciągnąć jak wir i bez wątpienia nieraz zaskoczą Was pomysłem na rozwiązanie danych spraw oraz zawiłością dochodzeń. Osobiście jestem pod ogromnym wrażeniem kunsztu, w jakim podchodzi się tam do zagadek. Żywię przekonanie, że każdy znajdzie coś dla siebie, więc koniecznie rzućcie okiem na to, co przyszykowaliśmy!

Zobacz także:

Obywatel Roku (2014) – TOP 10 – skandynawskie kryminały filmy

Akcja filmu, który otwiera nasze zestawienie, rozgrywa się w Norwegii. Tam poznajemy Nilsa (Stellan Skarsgard), operatora pługu, który jest świeżo upieczonym Obywatelem Roku. Radość trwa jednak krótko, albowiem niewinną ofiarą porachunków gangowych staje się jego syn. Bohater postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i samemu przeprowadzić amatorskie (momentami komiczne) śledztwo. Zdecydowanie warto dać szansę.

Obywatel Roku - najlepsze kryminały skandynawskie

Kobieta w Klatce (2013) – TOP 9– skandynawskie kryminały filmy

Gdy detektyw Carl Morck nie może w pełni kontynuować swojej pracy, zostaje przydzielony do zajmowania się sprawami niewyjaśnionymi, które nie doczekały się finału. Szybko okazuje się, że nie jest to wcale praca lżejsza, a jego uwagę przykuwa sprawa pewnej kobiety, która bardzo szybko przerodzi się w swoistą obsesję i chęć poznania prawdy, jaka stoi za całą nietypową sytuacją.

Kobieta w Klatce - najlepsze kryminały skandynawskie

Bezsenność (1997) – TOP 8– skandynawskie kryminały filmy

Nie mylcie proszę tego tytułu z filmem od Chistophera Nolana, który ukazał się pięć lat później! Historia w reżyserii Erika Skoldbjaerga opowiada o szwedzkim detektywie, który zostaje wezwany do dość dziwnego miasteczka, aby zbadać sprawę zabójstwa młodej kobiety. Gdy udaje się w pościg za mordercą, przypadkowo popełnia ogromny błąd – zabija swojego partnera w akcji. Nie chcąc narażać się na utratę pracy, tuszuje problem i stara manipulować dowodami.

Bezsenność - najlepsze kryminały skandynawskie

Polowanie (2012) – TOP 7 – skandynawskie kryminały filmy

Pozycja z Madsem Mikkelsenem, więc po prostu wypada sprawdzić! Na potrzeby tego projektu wciela się w Lucasa, którego podopieczna stara się oskarżyć o molestowanie. Ten musi dowieść swojej niewinności i wykaraskać się z nieciekawej sytuacji. Choć pozycja nie jest typowym kryminałem, to bez wątpienia można ją zaliczyć do przedstawicieli gatunku.

Polowanie - najlepsze kryminały skandynawskie

Łowcy 2 (2011) – TOP 6– skandynawskie kryminały filmy

Gdy w pewnej wiosce dochodzi do rzezi, wezwany zostaje wywodzący się z niej Erik Backstrom (Rolf Lassgard), który ma za zadanie rozwikłać nietypową sprawę. Kolejne poszlaki zdają się zdradzać, że w tragedię wplątane są lokalne władze, co sprawia, że bardzo szybko rodzi się konflikt z miejscowymi funkcjonariuszami – na czele z Torstenem (genialnie granym przez Petera Sotmare). Kino skandynawskie w najlepszym wydaniu.

Łowcy 2 - najlepsze kryminały skandynawskie

Człowiek na dachu (1976) – TOP 5– skandynawskie kryminały filmy

Prawdopodobnie jedna z najmniej rozpoznawalnych pozycji na liście, ale nie mogłem jej tu pominąć. Stanowi bowiem klasykę tego, co dziś nazywamy kryminałami skandynawskimi. Film przedstawia nam sprawę prowadzoną przez Martina Becka, który ma doprowadzić przed sąd niedoścignionego zabójcę policjanta. Zbrodnia miała miejsce w szpitalu, co rodzi masę podejrzanych.

Człowiek na dachu - najlepsze kryminały skandynawskie

Bagno (2006) – TOP 4 – skandynawskie kryminały filmy

Tuż za podium uplasował się film, który szeroko znany jest także pod nazwą „Jar City”. Produkcja w reżyserii Baltasara Kormakura opowiada o śledztwie, które prowadzi inspektor Erlendur. O morderstwie dziadka w piwnicy wiadomo niewiele – przy zwłokach znaleziono wyłącznie zdjęcie nagrobka. Szybko okazuje się, że poszlaka nie jest bynajmniej niczym małym.

Bagno - najlepsze kryminały skandynawskie

Łowcy Głów (2011) – TOP 3 – skandynawskie kryminały filmy

Jeśli mieliście okazję oglądać „Grę o Tron”, to nazwisko Nikolaj Coster-Waldau jest Wam na pewno doskonale znane. W filmie reżyserii Mortena Tylduma daje prawdziwy pokaz swoich umiejętności aktorskich. I bynajmniej nie tylko on. Historia opowiada o pewnym złodzieju cennych dzieł sztuki, który dość niefortunnie wplątuje się w zawiłą sieć powiązań, przez co wiele osób zaczyna na niego polować.

Łowcy Głów - najlepsze kryminały skandynawskie

Łowcy (1996) – TOP 2 – skandynawskie kryminały filmy

Kapitalna historia wyreżyserowana przez Kjella Sundvalla przedstawia nam historię policjanta ze Sztokholmu, Erika Backstroma, który wraca w rodzinne strony, aby nieco odpocząć od zgiełku wielkomiejskiej pracy. Jak się jednak okazuje, demony przeszłości są w domu niezwykle silne, a kłopoty, które ciągną się za gliniarzem, nie dają o sobie zapomnieć. Intryga pełną gębą!

Łowcy - najlepsze kryminały skandynawskie

Dziewczyna z Tatuażem (2011) – skandynawskie kryminały filmy

Ten tytuł jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym ze wszystkich na liście. Bardzo ciekawy kryminał stanowi adaptację genialnej powieści pióra Stiega Larssona. Dziennikarz, w którego na potrzeby filmu wciela się Daniel Craig, otrzymuje zadanie przeprowadzenia śledztwa na temat zaginionej przed kilkudziesięcioma laty młodej Harriet Vanger. Mężczyzna nie zdaje sobie sprawy, jakie tajemnice przyjdzie mu odkryć.

Dziewczyna z Tatuażem - najlepsze kryminały skandynawskie

Najlepsze kryminały skandynawskie – Podsumowanie

Mam ogromną nadzieję, że w naszym rankingu filmów znajdziecie pozycje, które Was zaciekawią. Gatunek skandynawskich kryminałów to prawdziwa  skarbnica fascynujących historii i enigmatycznych rozwiązań. Tamtejsi twórcy bardzo pieczołowicie podchodzącą do tego typu produkcji, więc jestem pewien, że fani klimatów detektywistycznych poczują się jak u siebie!

Jeśli natomiast chcielibyście uzupełnić zestawienie o inne najlepsze kryminały skandynawskie, koniecznie wspomnijcie o rzeczonych tytułach w sekcji komentarzy. Jestem pewien, że znajdzie się jeszcze przynajmniej kilka pozycji wartych sprawdzenia – czekamy więc na Wasze propozycje i pamiętajcie, że czasem rozwiązanie intryg znajduje się tuż pod naszym nosem.