Najlepsze filmy gangsterskie - TOP 15 filmy i seriale o mafii

Najlepsze filmy gangsterskie - TOP 15 filmy i seriale o mafii

Tomasz Ambroziak | 22.02.2019, 19:50

Po przemianach ustrojowych w Polsce tematyka gangsterska na stałe zagościła w polskim kinie, co widać było zwłaszcza w latach 90. ubiegłego wieku. Nurt ten przyniósł rozliczne filmy, w tym także takie, które na przestrzeni lat osiągnęły status klasyków. Prezentujemy 15 z nich.

Psy (1992) - najlepsze polskie filmy gangsterskie

Najbardziej kasowy polski film lat 90. XX wieku. Obraz Władysława Pasikowskiego przedstawia perypetie funkcjonariuszy dawnej Służby Bezpieczeństwa po transformacji ustrojowej. Historia skupia się na Franzu Maurerze (grany przez Bogusława Lindę), pozytywnie zweryfikowanym esbeku, którego kilku kolegów ginie podczas jednej z policyjnych akcji wymierzonych w międzynarodową szajkę złodziei samochodów (częściowo zresztą z jego winy). By dopaść bandytów, Franz zgłasza się do swojego dawnego kolegi ze służby, Ola Żwirskiego (Marek Kondrat). Olo nie przeszedł jednak weryfikacji i obecnie pracuje dla gangsterów.

Warto dodać, że film doczekał się kontynuacji, która jeszcze więcej czasu poświęcała wątkom gangsterskim.

Miasto prywatne (1994) - najlepsze filmy o gangsterach

Fabuła "Miasta prywatnego" opowiada o grupie przyjaciół z niewielkiej podwarszawskiej miejscowości. Staje się ona rdzeniem najpierw gangu młodocianych, a następnie sprawnie działającej organizacji przestępczej, która obraca dużymi sumami pieniędzy i nie cofa się nawet przed morderstwami. Wraz z czasem w grupie dochodzi do zgrzytów. Na celownik bierze ją również mafia rosyjska.

Ekstradycja (1995) - najlepsze seriale o mafii

Świetnie oceniany serial z połowy lat 90. Olgierd Halski (Marek Kondrat) to skuteczny, ale niepozbawiony wad (rozwiedziony alkoholik) komisarz policji, który na co dzień zmaga się z warszawskim półświatkiem i problemami życia prywatnego. Historia nabiera tempa, gdy Halski wchodzi na odcisk rosyjskiej mafii.

Młode wilki (1995) - najlepsze filmy o gangsterach

Robert Ratacki to szkolny prymus i świeżo upieczony absolwent liceum, przed którym jednak nie rysują się specjalnie świetlane perspektywy. Uwiedziony jednak pełnym luksusu życiem swojego klasowego kolegi i jego znajomych, już niekoniecznie kujonów, postanawia on dołączyć do gangu przemytników.

Zobacz także:

“Młode wilki” były filmem w swoim czasie bardzo popularnym. Doczekały się nawet prequela pt. “Młode wilki 1/2”, które skupiały się już jednak na innych bohaterach.

Kiler (1997) - najlepsze polskie filmy gangsterskie

Zwyczajny, skromny warszawski taksówkarz Jurek Kiler (Cezary Pazura) zostaje przypadkowo wzięty za niebezpiecznego seryjnego zabójcę, gdy w bagażniku jego samochodu zostaje znaleziony karabin, z którego zabito człowieka. Trafia do więzienia, skąd zostaje niedługo później odbity przez grubą rybę warszawskiego świata przestępczego - Stefana “Siarę” Siarzewskiego (granego przez Janusza Rewińskiego). Nie wiedząc z kim naprawdę ma do czynienia, Siara zleca Kilerowi nowe zadanie.

Film doczekał się kontynuacji pt. Kiler-ów 2-óch.

Sara (1997) - najlepsze filmy o gangsterach

Bezwzględny szef gangu Józef (Marek Perepeczko), obawiając się szantażu ze strony rywalizujących z nim grup przestępczych, postanawia wynająć ochroniarza dla swojej szesnastoletniej córki. Wybór pada na Leona (Bogusław Linda), byłego komandosa służącego w jednostce specjalnej i zarazem człowieka spoza przestępczego środowiska. Pomimo gróźb Józefa, że zabije każdego, kto tknie jego córkę, pomiędzy dziewczyną a jej ochroniarzem rodzi się uczucie.

Prawo ojca (1999) - najlepsze polskie filmy gangsterskie

Kilkunastoletnia córka Michała Korda (Marek Kondrat; pełnił też funkcję reżysera), obecnie kierowcy ciężarówki, wcześniej kierowcy rajdowego, zostaje brutalnie pobita i zgwałcona podczas wizyty w klubie nocnym. Cudem jednak udaje jej się przeżyć. Kord, widząc opieszałość policji, postanawia wymierzyć bandziorom sprawiedliwość, ale ci nie mają zamiaru czekać z założonymi rękoma. Zdając sobie sprawę, że zeznania dziewczyny mogą ich pogrążyć, postanawiają ją znaleźć i zabić.

Chłopaki nie płaczą (1999) - najlepsze filmy o gangsterach

Kultowa komedia Olafa Lubaszenki. Życie młodego skrzypka Jakuba Brennera staje na głowie, gdy postanawia pomóc swojemu koledze Oskarowi wyleczyć się z trądziku. Przyjaciele zamawiają bowiem prostytutki, na które, jak się niespodziewanie okazuje, ich nie stać. Inne problemy ma Bolec, początkujący gangster, którego wizja życia niespecjalnie przystaje do wysokich wymagań ojca, trzęsącego warszawskim światem przestępczym Szefa. Bolec w ramach wdrażania się do nowych obowiązków ma przyjąć dwóch groźnych gangsterów z Wybrzeża, którzy przyjeżdżają do stolicy ubić interes. Drogi wszystkich wymienionych powyżej osób w pewnym momencie się krzyżują.

Poranek kojota (2001) - najlepsze polskie filmy gangsterskie

Duchowy spadkobierca “Chłopaki nie płaczą” (ten sam reżyser oraz scenarzysta, czyli Mikołaj Korzyński). Kuba to początkujący rysownik komiksów, który zakochuje się w znanej piosenkarce Noemi (w wzajemnością). Związek ten napotyka jednak przed sobą różne trudności. Z jednej strony jest Brylant, chłopak Noemi, chcący się z nią ożenić, żeby podreperować budżet i spłacić dług gangsterom, z drugiej ojczym dziewczyny, bezwzględny Prezes, rozprawiający się ze swoimi przeciwnikami rzucając ich lwom na pożarcie.

Reich (2001) - najlepsze filmy o gangsterach

Dwaj sterani dotychczasowym życiem gangsterzy, Alex (Linda) i Andre (Mirosław Baka), wracają do kraju z obczyzny, by wykonać powierzone im zadanie. Sytuacja wyjątkowo komplikuje się, gdy Alex zakochuje się w dziewczynie mafijnego szefa, a jakby tego było mało, jeden z bohaterów jest też policyjną wtyką. Wszystko zdaje się zmierzać do nieszczęśliwego zakończenia...

Fala zbrodni (2003) - najlepsze seriale o mafii

Taki trochę protoplasta "Pitbulla". Popularny swego czasu serial emitowany w telewizji Polsat, który powstał na licencji szwedzkiego Brottsvåg. Opowiada on o specjalnym oddziale policji (OPZ) powołanym do walki ze zorganizowaną przestępczością, zwłaszcza z mafią rosyjską, która coraz śmielej zaczyna sobie poczynać na polskim podwórku, wycinając po kolei grupy miejscowe.

Czas surferów (2005) - najlepsze polskie filmy gangsterskie

Kolejna komedia gangsterska ze scenariuszem Korzyńskiego. Trzech niezbyt rozgarniętych młodych ludzi, Bonus, Fifi i Kozioł, otrzymują od gangstera o pseudonimie Dżoker zlecenia zastraszenia niejakiego Czarneckiego. Mają go porwać sprzed supermarketu, a następnie zawieźć w wyznaczone miejsce. Operacja nie idzie do końca po ich myśl. Uszkadzają samochód Rysiowi, fanowi gangsterskich klimatów, którego zmuszeni są zabrać ze sobą.

Pitbull (2005) - najlepsze filmy o gangsterach

Serial, dla którego inspiracją były dokumentalne cykle kręcone przez Patryka Vegę. W Pitbullu przedstawia on codzienność warszawskiego Wydziału Zabójstw. Nie tylko jego jasne (łapanie przestępców), ale i ciemne strony - korupcję, niewylewanie za kołnierz, radzenie (lub raczej nieradzenie) sobie z presją, konszachty z gangsterami itd.

Serial odniósł wielki sukces, doczekując się licznych kontynuacji, zarówno kolejnych serii, jak i filmów pełnometrażowych.

Świadek koronny (2007) - najlepsze polskie filmy gangsterskie

Skruszony gangster Jan "Blacha" Blachowski (Robert Więckiewicz) zgadza się złożyć zeznania obciążające szefów mafii pruszkowskiej, przez co staje się najpilniej strzeżonym świadkiem koronnym w kraju. Dziennikarz śledczy Marcin Kruk (Paweł Małaszyński) namawia go na opowiedzenie swojej historii z najsoczystszymi szczegółami.

Ślepnąc od świateł (2018) - najlepsze seriale o mafii

Serialowa adaptacja bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka. Głównym bohaterem jest Kuba Nitecki (wciela się w niego debiutujący na ekranie Kamil Nożyński), diler kokainy, który obsługuje celebrytów, biznesmenów, polityków czy zwykłych hipsterów. Nitecki odczuwa zmęczenie swoją dotychczasową karierą w półświatku, ale najgorsze dopiero przed nim. Z więzienia wychodzi bowiem Dario (grany przez świetnie ocenianego Jana Frycza), gangster starej daty.