Nier Automata poradnik. Bronie, chipy, sekrety, crafting, zakończenia, trofea, nude mode - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

Nier Automata poradnik. Bronie, chipy, sekrety, crafting, zakończenia, trofea, nude mode

Porady na początek - jak grać?

Roger Żochowski | 31.03.2017, 23:50

Porady na początek - jak grać?

1. Zapisuj stan gry na KAŻDYM KROKU!

Nier: Automata nie obsługuje funkcji auto-save'u, a fakt ten został bardzo zgrabnie wytłumaczony fabularnie. Od samego początku gry mamy dostęp do bazy wypadowej (na księżycu oraz na ziemi) i półotwartego świata pełnego sekretów i misji pobocznych. W miarę postępów w grze odkrywamy kolejne części mapy. Początkowo ciężko się przestawić na ciągłe zapisywanie stanu gry ręcznie, ale gdy raz przepadnie Wam godzinny progres szybko się tego nauczycie. Stanu gry nie zapiszecie jednak w każdym miejscu a już zwłaszcza podczas misji czy walki z bossem. Save’ować możemy w pobliżu tzw. Access Pointów, które przypominają automaty z jedzeniem i piciem. Zazwyczaj będą one otoczone przez wrogów, których trzeba będzie wyeliminować, aby uruchomić maszynę.

Każdy Access Point ma pewien zasięg, więc nawet po odejściu od niego na kilkadziesiąt metrów możemy wejść do menu i tradycyjnie wybrać zakładkę SAVE i zapisać stan z palca na jednym z kilku slotów. Będąc na obszarze, na którym możliwy jest save, w prawym górnym rogu ekranu wyświetli się napis SAVING POSSIBLE.

2. Misje poboczne nie przepadają

Nier: Automata to tytuł, który obok głównej linii fabularnej oferuje też sporą liczbę questów pobocznych. Jeśli jednak chcecie podążać z fabułą i ominiecie część questów dostępnych w konkretnych rozdziałach, nie martwice się - one nie przepadną. Niera można wyczyścić ze wszystkich sekretów po trzecim jego ukończeniu. Wówczas odblokowana zostaje funkcja wyboru konkretnego rozdziału, która pozwala zaliczyć wszystkie questy, których wcześniej nam się nie udało.

3. Zainwestuj w odpowiednie chipy i miejsce na nie

Gotówkę w grze zbierać będziecie zarówno z pokonanych wrogów, ciał innych graczy (o tym za chwilę) jak i po wykonaniu questów. Kasę w pierwszej kolejności trzeba przeznaczyć na zakup „przedmiotów” o nazwie +8/16/24 Storage dostępnych w sklepach zwanych Maintenance Shop. Pierwszy z takich sklepów znajdziemy w bazie księżycowej (The Bunker), drugi w obozie rebeliantów na Ziemi (Resistance Camp).

Dzięki tym zakupom zwiększymy liczbę slotów na chipy (o 8, 16 czy 24 miejsca). A im więcej miejsca tym więcej zainstalujemy kości, które pozwalają zarówno ulepszyć postać (HP, lepszy atak, defensywa, szybkość), dodać nowe funkcje (np. kontrę po ataku wroga), jak i pomóc sobie w trakcie gry (większy exp za pokonanie wroga, bardziej unikalne przedmioty, większa kasa itd.).

4. Łącz odpowiednie chipy

Maintenance Shop w bazie rebeliantów pozwala nam również na łączenie chipów (Fuse). Dzięki temu możemy uzyskać mocniejsze typy danego chipa i na przykład zwiększyć jeszcze bardziej atak i HP postaci. Przy czym warto zauważyć, że najlepiej łączyć jest chipy, które mają ikonkę diamentu (diament + diament).

Chipy z diamentem zajmują po prostu mniej miejsca i zapewniają najlepsze efekty. Z kolei gdy łączymy chip z diamentem z chipem, który go nie ma, zwiększamy jego wagę i tym samym zajmie on więcej slotów.

5. Przemieszczaj się szybko po mapie

Gra zwłaszcza w początkowej fazie może męczyć backtrackingiem, ale jest sposób na to, aby szybko przemieszczać się po mapie półotwartego świata. Można to robić na grzbietach zwierząt takich jak dziki czy łosie. Aby wskoczyć na zwierzaka wpierw trzeba zaopatrzyć się w Animal Bait, do znalezienia bądź kupienia u kupców (choćby w bazie rebeliantów) za 100 - 250 G. Kiedy znajdziemy interesujące nas zwierzę, wchodzimy do swojego ekwipunku i po prostu wybieramy Animal Bait. Nasza postać rzuci przynętę na ziemię, a gdy zwierzę podejdzie skosztować strawy będziemy mogli wskoczyć mu na grzbiet wciskając kółko na padzie. Warto też zaopatrzyć się w przedmiot o nazwie Satchet, który kosztuje 1000 G, dzięki czemu napotkane zwierzęta nie będą nas atakować. W późniejszej fazie gry można zdobyć Quality Sachet (quest poboczny Animal Care), który sprawi, że na zwierzakach będziemy jeździć kiedy tylko chcemy.

Wraz z rozwojem fabuły w punktach zapisu gry (Access Point) pojawi się opcja Transport, czyli szybkiej podnóży. Dzięki niej będziemy mogli przemieszać się pomiędzy odblokowanymi Access Pointami i po prostu zaoszczędzić czas, który stracilibyśmy na przemieszczaniu się po mapie na dwóch nogach.

6. Zbieraj loot i sprzedawaj

Opłaca się zbierać przedmioty świecące na mapie i wypadające z wrogów. To dzięki nim z czasem będziemy mogli levelować nasze bronie i ulepszać PODy. Niepotrzebne przedmioty możemy zaś sprzedać w sklepach, bo kasa praktycznie przez całą grę będzie nam na coś potrzebna. Choćby na to, aby zakupić przedmioty leczące (Small, Medium, Large, Full Recovery), tak niezbędne podczas walk z bossami. Przedmioty używamy bez wchodzenia do menu lecz za pomocą krzyżaka (dół). Jeśli nie jesteście pewni czy przedmiot będzie na coś potrzebny wystarczy sprawdzić jego opis w menu. Jeśli widnieje tam podpis “Can be exchanged for money”, możecie go śmiało sprzedać, bo raczej nie przyda się do upgrade'u broni. Maksymalnie można nosić 99 egzemplarzy danego przedmiotu, więc takie minerały jak Copper Ore warto często sprzedawać. Dobrym pomysłem jest zakup chipa o nazwie Items Scan (patrz sekcja poradnika support chips), dostępnego w sklepie w bazie rebeliantów (Resistance Camp). Pokazuje on lokalizację przedmiotów na mini-mapie.

7. Sterowanie, daleki skok, mocniejszy atak, strzelanie

Walka i eksploracja w Nier: Automata może wydawać się z początku trudna, a to dlatego, że twórcy gry wielu rzeczy nie tłumaczą. Warto pamiętać, że możemy jednocześnie uderzać bronią biała jak i strzelać z pomocą towarzyszącego nam robota. Aby tego dokonać przytrzymujemy R1 najlepiej lokując się wcześniej na celu (L2). Z kolei po naładowaniu się specjalnego wskaźnika (trzeba odczekać pewien czas) możemy też wykonać robotem mocniejszy atak wciskając L1 (nowe ataki zwane programami kupujemy w sklepach). Początkowo wyprowadzanie combosów przy jednoczesnym trzymaniu spustów i unikaniu ataków (R2), może wydawać się karkołomne, ale z czasem przywykniecie. Co jeszcze warto wiedzieć? Przytrzymując L3 i R3 nasz android użyje autodestrukcji, potężnego ataku, który może być przydatny w chwilach bliskiej śmierci, gdy będziemy chcieli zdobyć jeszcze trochę experience’u (jeśli zginiemy trzeba po odrodzeniu wrócić po nasze ciało). Przytrzymanie przycisków odpowiedzialnych za combosy (kwadrat, trójkąt), pozwala z kolei naładować mocniejszy cios. W przemieszczaniu po mapie i dotarciu do niedostępnych na pozór miejsc pomaga zaś daleki skok. Wykonujemy w tym celu skok (X), następnie unik (R2), a następnie drugi skok (ponownie X). Możemy też przytrzymać skok (x) szybując na naszym robociku, następnie w odpowiednim momencie odpalić unik (R2) i wcisnąć atak (kwadrat). Pozwoli to przemieszczać się na znacznie większy dystans.

8. Poziom trudności nie wpływa na zakończenie

Gra największą frajdę przynosi gdy gramy na Normalnym lub Trudnym poziomie trudności. Jeśli jednak nie będziemy dawali sobie rady możemy odpalić tryb Easy niemalże w każdej chwili. Wówczas naszych bohaterów można wyposażyć w chipy, dzięki którym część rzeczy będą wykonywać automatycznie bez naszej pomocy (atak, strzelanie etc.). Oczywiście odradzam tę opcję, ale warto wiedzieć, że zmiana poziomu trudności nie wpływa ani na trofea, ani na zakończenie.

9. Wracaj po swoje ciało

W Nier Automata funkcjonuje podobny system do Dark Souls, choć nie jest on aż tak hardkorowy. Jeśli nasz cyborg zostanie zabity, po odrodzeniu się warto wrócić do miejsca zgonu. A nawet nie warto, a trzeba, bo wraz ze zgonem TRACIMY WSZYSTKIE ZAINSTALOWANE CHIPY oraz zdobyte doświadczenie. Gracz po śmierci respawnuje się zawsze w ostatnim Access Poincie z jakiego korzystał zapisując stan gry. Trzeba namierzyć na mapie gdzie zginęliśmy (niebieski znacznik ciała opisany jako BODY) i po prostu odnaleźć swoje ciało. Jeśli w drodze do niego zginiemy – wszystko przepada. Chyba, że wczytamy jakiś stary stan gry.

Jeśli gramy podłączeni do sieci będziemy też znajdować ciała innych graczy. Modląc się przy nich (Pray) uzdrowimy nasze HP, zdobędziemy dodatkową kasę oraz różne tymczasowe dopałki do statystyk. Druga opcja pozwala na zreperowanie poległych androidów innych graczy (Repair), dzięki czemu zyskamy na jakiś czas towarzysza, który będzie nas wspierał w walce do momentu, gdy zostanie zniszczony.

10. Wiele zakończeń

Ukończenie Niera za pierwszym razem to jedynie liźnięcie przedstawionej tu historii. Równie dobrze gra mogłaby nie mieć napisów końcowych i po prostu trwać dalej. Po zobaczeniu pierwszego zakończenia (A) w kolejnym podejściu przejmujemy bowiem kontrolę nad drugim bohaterem obserwując wydarzenia z jego perspektywy. Pojawiają się nowe misje, zadania, poznajemy nowe fakty o historii. To jednak nie wszystko, bo gdy skończymy grę drugi raz (ending B) trzecie podejście to tak naprawdę ciąg dalszy wydarzeń jakie widzieliśmy w pierwszych dwóch przejściach. Akcja toczy się dalej, poznajemy nowych bohaterów, wydarzenia, odwiedzamy nowe lokacje i walczymy z nowymi bossami. Istnieją też zakończenia poboczne, w formie ester eggów, które razem z głównymi endingami dają łącznie 26 końcówek oznaczonych literami alfabetu. Wszystkie opisane zostały w sekcji z Zakończeniami.

Źródło: własne

Komentarze (53)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper