Marek Kłos Marek Kłos 10.03.2014 14:21
Następca formatu Blu-ray zapowiedziany
2676V

Następca formatu Blu-ray zapowiedziany

Każda poprzednia, stacjonarna konsola Sony wraz ze swoją premierą przynosiła światu kolejne formaty dysków optycznych.  W przypadku PlayStation 2 dostaliśmy DVD, a jej następczyni Blu-ray Disc, który jest standardowym formatem także dla najnowszej generacji konsol. Dziś Sony zapowiedziało następce tego ostatniego, którego dyski będą w przyszłości miały kolosalne pojemności. Przywitajcie się z Archival Disc.

We współpracy z firmą Panasonic powstał Archival Disc, który prawdopodobnie zastąpi znany Blu-ray w kolejnych latach. Na początku jego pojemność będzie wynosiła 300 GB, czyli 6 x więcej niż obecne BD. Później do użytku wejdą płyty o zawrotnych pojemnościach 500 GB oraz 1 TB. Prawdopodobnie nie jest to jednak kres możliwości nowego formatu, i większe wartości mogą być jeszcze zapowiedziane. Pierwszego rzutu na masowy rynek możemy spodziewać się już latem przyszłego roku.

Nowa generacja dysków optycznych jest odpowiedzią, na rosnące zapotrzebowanie na ich pojemność, głównie ze strony branży filmowej. Filmy w rozdzielczości 4K czekają tuż za rogiem, a nowy format będzie dla nich doskonałym domem. Poza tym nowe płytki z pewnością świetnie nadawać się będą do przechowywania danych. Odpowiednio traktowane mogą przetrwać bardzo długo, a ich niepodważalna odporność na wodę, wilgotność i zmiany temperatur sprawia, że dane są dość bezpieczne.

Nas - graczy rzecz jasna ciekawi, czy Archival Disc będzie wykorzystany jako nośnik dla gier. Na razie nic o tym nie wiadomo, ale nie zdziwiłbym się, gdyby cyfrowa dystrybucja na swoją całkowita dominację musiała jeszcze trochę poczekać. Być może w PlayStation 5 nowy format zastąpi BD. Gry ściągane z sieci, to oczywiście duże zagrożenie dla tradycyjnych formatów dystrybucji, jednak rozwój ich pojemności nie wszędzie idzie w parze z przepustowością sieci. Nawet na szybkim łączu jakoś nie wyobrażam sobie na razie ściągania gry, czy filmu zajmujących choćby te początkowe 300 GB. Poza tym co na to mój dysk twardy?

 

Źródło: http://www.sony.net/

Tagi: archival disc Sony