vergil vergil 03.06.2013 12:41
Remember Me w pigułce!
504V

Remember Me w pigułce!

Remember Me zostało oficjalnie zapowiedziane na ubiegłorocznych targach Gamescom. Produkcja, która zostanie wydana pod szyldem Capcomu, wygląda nie tylko na solidną, lecz przede wszystkim – oryginalną. Na kilka dni przed jej europejską premierą, warto po raz ostatni przyjrzeć jej się z bliska. Czy ekipa Dontnod Entertainment podoła wyzwaniu?

Remember Me zostało oficjalnie zapowiedziane na ubiegłorocznych targach Gamescom. Produkcja, która zostanie wydana pod szyldem Capcomu, wygląda nie tylko na solidną, lecz przede wszystkim – oryginalną. Na kilka dni przed jej europejską premierą, warto po raz ostatni przyjrzeć jej się z bliska. Czy ekipa Dontnod Entertainment podoła wyzwaniu?Nadchodzi Remember Me. Co wiemy?


Okładka Remember Me Duża

→ Pomimo że Remember Me będzie tytułem multiplatformowym, dzieło studia Dontnod Entertainment miało szanse na nieco inną przyszłość. Gra zadebiutowała bowiem jako... Adrift i miała zostać produkcją ekskluzywną dla PlayStation 3. Niestety Sony zrezygnowało z finansowania tego projektu, a deweloperzy otrzymali wolną rękę. Objęta przez nich taktyka okazała się jak najbardziej owocna:
Umowa z Sony została rozwiązana na początku 2011 roku. (...) Naszym pomysłem było stworzenie atmosfery ekscytacji w środowisku dziennikarzy, co doprowadziłoby do sprzężenia zwrotnego i zwróciło uwagę wydawców. Celem jaki sobie postawiliśmy było otrzymanie oferty wydawniczej do końca roku, a w momencie, w którym podpisywaliśmy umowę z Capcom, na biurku mieliśmy cztery inne oferty.→ Akcja gry przeniesie nas do futurystycznego Paryża z 2084 roku. Gigantyczny skok technologiczny i naukowy pozwolił ludziom na... manipulację wspomnieniami, co jest przez nich skrzętnie wykorzystywane – wszak zapracowanego człowieka nic nie jest w stanie ucieszyć tak bardzo, jak wycieczka na jedną z rajskich wysp... nawet jeśli w rzeczywistości takowej nie odbył.


→ Oczywiście rodzi to pewne problemy, o czym przekonała się główna bohaterka – Nilin. Dziewczyna była agentką organizacji Errorist, której pracowników określa się mianem „łowców wspomnień”. W bliżej niewyjaśnionych okolicznościach padła jednak ofiarą procederu, w wyniku którego wszystkie jej wspomnienia zostały skasowane.→ Akcja gry rozpoczyna się w Bastylii – w więzieniu, w którym przetrzymywana jest nasza podopieczna. Szybko jednak uda jej się odzyskać wolność, dzięki czemu my otrzymamy możliwość zwiedzenia różnorodnych zakątków „Neo-Paryża”. Szybki rzut okiem na opublikowane przez twórców materiały wystarczy, by przekonać się, że nie wszystko jest tutaj kolorowe – poszczególne dzielnice zamieszkują przedstawiciele rozmaitych klas społecznych – od bogaczy, po skrajną biedotę.


→ Obecnie niezbyt często osadza się kobietę w roli głównej bohaterki. Ekipa Dontnod Entertainment nie chciała jednak iść na żadne kompromisy i postanowiła zerwać z panującymi stereotypami:
Przedstawiciele wielu firm przychodzili do nas i mówili: "Cóż, nie chcemy tego wydać, bo nie odniesie sukcesu. Nie możemy mieć kobiet w roli głównych bohaterek. W roli głównego bohatera po prostu musi znaleźć się mężczyzna". (…) Obsadzenie Nilin w roli głównej bohaterki było czymś, co wydawało nam się dobre od samego początku. To jedna z tych rzeczy, na którą nigdy nie spoglądaliśmy z czysto marketingowej perspektywy, bo mogłoby to zagrozić spójności całej gry.Remember Me to przede wszystkim gra akcji – twórcy przekonują, że mniej więcej połowa czasu, jaki z nią spędzimy, upłynie nam na starciach z przeciwnikami. Przygotowany przez nich system walki opiera się na wyprowadzaniu serii ciosów (liczy się przede wszystkim odpowiedni „timing”) i kontrataków.


→ Na tym jednak nie kończy się wachlarz ruchów bohaterki. Ta bowiem doskonale radzi sobie ze wspinaniem po budynkach oraz z kryciem się za osłonami, co przyda się zwłaszcza w trakcie spotkań w cztery oczy z uzbrojonymi po zęby wariantami wrogów. Oczywiście nie zabraknie tu efektownych, „filmowych” akcji – jedną z takich scen, w której bohaterka musi uciekać przed helikopterem, możecie zobaczyć na dołączonym do niniejszego tekstu materiale wideo.→ Wbrew temu, co mówiło się na początku, Remember Me nie będzie grą z otwartym światem – produkcja została podzielona na szereg rozdziałów, w których zwiedzimy różnorodne dzielnice Paryża i wykonamy zróżnicowane zadania. Mimo wszystko twórcy zapewnią nam odrobinę swobody – eksploracja i zaglądanie w każdy kąt jak najbardziej będą miały tutaj sens.


Nilin doskonale radzi sobie w walce wręcz, jednak nie jest to jej jedyny atut. W świecie Remember Me każdy obywatel (oczywiście pod warunkiem, że go na to stać) posiada bowiem specjalne urządzenie, które jest bezpośrednio połączone z mózgiem użytkownika. Dzięki temu nasza podopieczna może nie tylko wykradać niezbędne do wykonania zadania informacje, lecz dosłownie "namieszać w głowie" danemu osobnikowi.


→ W jaki sposób? Oczywiście poprzez manipulację jego wspomnieniami. Najlepszym przykładem jest moment, w którym Nilin odkrywa, że jeden z przeciwników pokłócił się niedawno z żoną – wystarczy „wmówić” mu, że zabił ją w przypływie złości, by ten... popełnił z żalu samobójstwo.→ Co warte odnotowania, twórcy przywiązują dużą wagę do warstwy muzycznej, która ma być ściśle powiązana ze stanem umysłu bohaterki. Jak mówi kompozytor - Olivier Derivere:
Wiele motywów dedykowaliśmy Nilin. Remember Me to bogaty świat, a ona jest złożoną postacią. Jest silną kobietą, ale jednocześnie jest zdezorientowana i pozbawiona pamięci. Tym, czego ludzie mogą nie zauważyć, jest fakt, że każdy utwór jest jej częścią. (…) Tak naprawdę, cały soundtrack skupia się na rekonstrukcji pamięci Nilin, a tylko w trakcie ostatniej walki, gracze będą mogli usłyszeć cały motyw przewodni. Tego chciał Jean-Maxime Moris, dyrektor kreatywny, od stworzonej na potrzeby gry muzyki.→ Na koniec, warto odnotować, że Capcom wierzy w sukces tego projektu - kto wie, może nawet doczekamy się kontynuacji? Wszak gracze nieraz już udowodnili, że nowe marki im niestraszne...
Kiedy Dontnod pokazali nam swój projekt, byliśmy naprawdę pozytywnie zaskoczeni. Nie mogliśmy z nimi nie pracować. Widzimy, że szykuje nam się długoterminowa współpraca. To IP firmy Capcom. Mamy zamiar być partnerami przez naprawdę długi czas.Remember Me zostanie wydane w polskiej, kinowej wersji językowej. Gra trafi na sklepowe półki już 7 czerwca.


Tagi: Capcom Dontnod Entertainment PLAYSTATION 3 remember me w pigułce zapowiedz