Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 15.08.2018 14:20
Chiny wstrzymują wydawanie gier. Firmy tracą miliony
1473V

Chiny wstrzymują wydawanie gier. Firmy tracą miliony

Chiński rząd przestał wydawać licencje na publikowanie nowych produkcji i niektóre firmy już odczuwają z tego powodu poważne problemy. Zdaniem przecieków korporacje nie mogą liczyć na poprawę sytuacji.

Twórcy gier nie mogą aktualnie wydawać swoich produkcji w Chinach. Sytuacja jest bardzo dotkliwa nawet dla dużych wydawców, jednak sytuacja może najbardziej wpłynąć na mniejszych deweloperów.

Według osób zaznajomionych ze sprawą, w Chinach trwa właśnie restrukturyzacja departamentów i nawet Narodowy Zarząd Telewizji i Radia przechodzi wielkie zmiany. To właśnie ten oddział wraz z Ministerstwem Kultury i Turystyki zajmują się przyznawaniem licencji, jednak w ostatnich latach pracownicy są coraz bardziej rygorystyczni w przypadku gier.

Problemem podobno okazuje się brak wytycznych oraz przywództwa, więc urzędnicy niezbyt chętnie wydają jakiekolwiek pozwolenia z obawy o dopuszczenie na rynek produkcji, które w kolejnym kroku mogą zostać uznane za nieodpowiednie. Dodatkową niedogodnością okazał się problem z lootboxami oraz mikrotransakcjami, który dotarł również do Chin i takie praktyki są uważane w tym kraju za „niepokojąco bliskie hazardowi”.

Chiny to największy rynek dla gier wideo i przez brak wydawania swoich tytułów traci cała branża – Tencent, który wciąż czeka na licencje dla PlayerUnknown’s Battlegrounds, PlayerUnknown’s Battlegrounds Mobile oraz Fortnite, stracił już 150 mln dolarów na swojej rynkowej wartości.

Należy na pewno zaznaczyć, że Tencent wydaje w Chinach gry od Activision, czy też Electronic Arts. Nawet japońskie korporacje odnotowują problemy związane z tą blokadą – udziały Capcomu spadły o 2,7%, a Konami o 4,2%.

Zdaniem najnowszych informacji „zamrożenie” chińskiego rynku może trwać znacznie dłużej i ucierpią na tym twórcy z całego świata.

Źródło: https://www.pcgamer.com/china-freezes-all-game-license-approvals

Tagi: ban chiny Tencent

Nie przegap