Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 09.04.2018 19:15
GTA 5 zarobiło już więcej niż jakikolwiek film i album muzyczny
3438V

GTA 5 zarobiło już więcej niż jakikolwiek film i album muzyczny

Od pewnego czasu wiemy, że Grand Theft Auto 5 rozeszło się już na całym świecie w nakładzie ponad 90 milionów sztuk, co stanowi najlepszy wynik w historii gier AAA. Analityk rynkowy z firmy Cowen wytłumaczył dokładnie, o jakich pieniądzach tu mowa.

Nie ma się co dziwić, że Take-Two niespieszno do wrzucania na rynek następcy Grand Theft Auto 5. Wg Douga Creutza, analityka rynkowego z Cowen, rzeczona gra akcji wygenerowała już dla Take-Two... 6 miliardów dolarów. To znacznie więcej niż jakikolwiek film w historii amerykańskiego kina. Więcej niż przykładowo Avatar, który zarobił ok. 2,8 mld dolarów (z tytułu sprzedaży biletów kinowych na całym świecie i płyt). To również lepszy wynik od Gwiezdnych Wojen.

Kody do GTA 5

6 miliardów dolarów imponuje jeszcze bardziej, kiedy uwzględnimy całkowity budżet Grand Theft Auto 5. Doug Creutz ocenia, że Take-Two wydało na wszystko 265 milionów dolarów (dla porównania na filmowy Avatar przeznaczono 237 milionów dolarów).

"6 miliardów dolarów to znacznie więcej niż zyski takich filmów jak Gwiezdne Wojny i Przeminęło z Wiatrem, które zarobiły trochę ponad 3 miliardy, uwzględniając inflację. Największe filmy nie są w stanie zagrozić, nawet biorąc pod uwagę sprzedaż DVD i platformy streamingowe" - stwierdził Doug Creutz.

Najwięcej egzemplarzy GTA 5 sprzedało się na PS3 (32,8%). Na drugim miejscu plasuje się PS4 (27,4%) a podium zamyka Xbox 360 (25,5%). Na czwartej pozycji mamy Xbox One (12,2%) a na końcu PC (2,1%).

Wg analityków Grand Theft Auto 5 zarobiło więcej niż jakikolwiek pojedynczy produkt popkulturowy (książka/film/album muzyczny/komiks/gra). To sygnał dla wielu firm, że gry to "znacznie lepszy biznes niż filmy" - jak stwierdził Evan Wingren z KeyBanc.

"Gry wideo to znacznie lepszy biznes niż filmy kinowe. Gry mają generalnie mocną pozycję a ich zawartość jest interaktywna, dzięki czemu można dostosowywać model biznesowy również po premierze - z korzyścią dla graczy i twórców" - powiedział Wingren, analityk z KeyBanc.

Źródło: https://www.marketwatch.com/story/this-violent-videogame-has-made-more-money-than-any-movie-ever-2018-04-06

Tagi: Grand Theft Auto 5 gta 5 pc pieniądze PS4 rekord rockstar x360 xone