Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 19.01.2018 08:22
Switch zwyciężył w grudniu, ale cały rok należał w USA do PS4! Gry z najlepszą sprzedażą w 2017 r.
1529V

Switch zwyciężył w grudniu, ale cały rok należał w USA do PS4! Gry z najlepszą sprzedażą w 2017 r.

Nintendo chwaliło się wczoraj doskonałym wynikiem wykręconym w grudniu na rynku amerykańskim. Jak poszło innym firmom z rynku gier i jak wygląda ranking z całego 2017 roku? NPD ma dla nas odpowiedzi na te pytania.

Grupa NPD ujawniła swój pełny raport dotyczący ostatniego miesiąca 2017 r. Okazuje się, że w grudniu rynek gier wideo w USA urósł aż o 10% rok do roku i wygenerował aż 3,3 mld dolarów. Głównymi przyczynami tego sukcesu była sprzedaż hardware'u. Mat Piscatella z NPD podał, że wspaniałe wyniki zaliczyło Nintendo Switch, SNES Classic, New 3DS oraz oczywiście PS4 i XOne.

100 bestsellerów z UK. Gry z najwyższą sprzedażą w 2017 r

NPD potwierdziło wczorajsze doniesienia chwalącego się Nintendo. To właśnie Switch był najpopularniejszą konsolą w grudniu 2017 r. Prognozy Micheala Pachtera, znanego analityka rynku gier, okazały się więc nietrafione. W ostatnich dniach grudnia Pachter twierdził, że w USA zwycięży PS4, bo "Switch jest zbyt drogi". Wiemy już, że było na odwrót i że triumfowała droższa konsola.

Gdyby zsumować sprzedaż PS4 i XOne od dni premierowych, to okazuje się, że konsole Sony i Microsoftu rozchodzą się w tempie wyższym o 18% od poprzedniej generacji sprzętu i o 4% lepiej od generacji PS2/Xbox.

Nintendo zatriumfowało w USA

Ostatnie ogromne sukcesy Switch nie wystarczyły, by Nintendo zwyciężyło w skali całego roku. Jeśli chodzi o ten okres, to zwycięzcą jest PlayStation 4. Sony udało się sprzedać w 2017 r. nie tylko największą liczbę konsol w zeszłym roku. Firma wygenerowała też z tego tytułu największe zyski.

Co ze sprzedażą gier? W grudniu królowało Call of Duty: WWII. Gracze chyba wybaczyli już wpadkę EA z mikrotranskacjami w Star Wars: Battlefront II, bo właśnie ta strzelanina znalazła się na drugiej pozycji rankingu. Na trzecim miejscu wylądowało Super Mario Odyssey (z tym zastrzeżeniem, że nie uwzględniono tu sprzedaży cyfrowej).

Co z całym 2017 rokiem w kategorii software'u? Tutaj bezkonkurencyjne było ponownie Call of Duty: WWII. Na drugim miejscu uplasowała się gra sportowa - NBA 2K18. Na trzecim mamy Destiny 2, a na czwartym Madden NFL 18. Piątą lokatę zajęło The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Na szóstym nasz ulubiony evergreen w postaci Grand Theft Auto V. Gra Rockstar nie przejmuje się swoimi wiekiem (do premiery doszło w 2013 roku!) i wskoczyła na 6 miejsce rankingu sprzedaży z 2017 roku w USA.

Gry z najwyższą sprzedażą w całym 2017 roku:

  1. Call of Duty: WWII
  2. NBA 2K18
  3. Destiny 2
  4. Madden NFL 18
  5. The Legend of Zelda: Breath of the Wild
  6. Grand Theft Auto V
  7. Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands
  8. Star Wars: Battlefront II
  9. Super Mario Odyssey
  10. Mario Kart 8

W naszej galerii znajdziecie zrzuty ekranowe z prezentacji NPD dotyczącej grudnia i całego 2017 r. Poniżej filmik z prezentacją Mata Piscatelli, głównego analityka z grupy NPD.

Warto też rzucić okiem przy okazji na ranking sprzedaży gier (mamy tu aż 100 pozycji) z rynku brytyjskiego. Ranking dotyczy również całego 2017 r.

 

Źródło: NPD Group

Tagi: 2017 analitycy analiza npd podsumowanie switch wyniki sprzedaży