Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 04.01.2018 18:10
Intel walczy z wielkim błędem, cena akcji firmy spada, a prezes zarobił miliony dolarów
1948V

Intel walczy z wielkim błędem, cena akcji firmy spada, a prezes zarobił miliony dolarów

Intel stara się zaradzić wielkiej wpadce związanej z procesorami. Odkryty błąd może spowodować „wyciek” informacji zawartych w pamięci jądra CPU, więc firma stara się naprawić sytuacje. Pomimo prób ratowania dobrego wizerunku, najnowsza łatka tylko i wyłącznie pogorszyła sytuację.

Intel ma spory problem. Firma w ubiegłym roku odkryła, że wszystkie procesory korporacji z architekturą X86-X64 posiadają wielką wadę, przez którą hakerzy mogą wykonać dwa rodzaje ataków – Meltdown oraz Spectre. Zdaniem specjalistów taki „atak” jest przeprowadzany bezpośrednio na procesor, nie zostawia niemal żadnych śladów, antywirusy nie reagują, więc w zasadzie każdy użytkownik Sieci korzystający z podzespołów Intela mógł paść ofiarą stosownego ataku.

Symulator szkolnej strzelaniny ma pomóc Amerykanom w atakach. Użytkownicy mogą wcielić się w psychopatę

Firma otrzymała stosowne informacje dotyczące luki w zabezpieczeniach już w lipcu ubiegłego roku i przez kolejne miesiące trwały prace nad wielką aktualizacją, która miała zamknąć wrota hakerom. Niestety, Intel wydał pliki zatytułowane „Kernel Page Table Isolation”, które znacząco opóźniają możliwości urządzeń korzystających z procesorów tej firmy – zdaniem opublikowanych informacji CPU notuje spadki wydajności nawet do 63%!

Oczywiście nie każdy sprzęt musi radzić sobie z tak wielkimi problemami, jednak niedogodności wpływają na cenę akcji korporacji. Od samego rana cena Intela na giełdzie w Stanach Zjednoczonych nie wygląda najlepiej – aktualnie spadek wynosi -3,43%.

Intel wydał nawet oświadczenie, w którym podkreśla, że nie jest to błąd, a po prostu „metoda badawcza” i wspomina, że podobny problemem ma konkurencja. AMD zdecydowało się odciąć od  zarzutów wydając własne oświadczenie – firma stosuje inną architekturę i podczas wewnętrznych testów nie pojawiły się jakiekolwiek niedogodności. W komunikacie Intela pojawiła się również wiadomość, że wspomniane „spadki wydajności” nie mają głębszego znaczenia dla normalnych użytkowników, ponieważ pojawiają się wyłącznie w niektórych operacjach.

Co na to prezes Intela? Brian Krzanich wiedząc doskonale o problemie pod koniec października zdecydował się sprzedać setki tysięcy swoich akcji za kwotę ponad 39 milionów dolarów.

Źródło: https://www.theverge.com/2018/1/4/16848976/how-to-protect-windows-pc-meltdown-security-flaw

Tagi: