Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 22.04.2016 10:52
Motorem napędowym AMD będą 3 nowe systemowe procesory - czy chodzi o układy w nowych konsolach?
2011V

Motorem napędowym AMD będą 3 nowe systemowe procesory - czy chodzi o układy w nowych konsolach?

Wszyscy czekamy na choćby najkrótszy komentarz Sony w sprawie PlayStation 4.5k (aka PS4K lub PS4 NEO). Japońska firma milczy jednak jak zaklęta. W międzyczasie pojawiają się kolejne ciekawe informacje, które podgrzewają atmosferę...

Chodzi o AMD, czyli producenta procesorów znanego na całym świecie i dostarczającego procesory do aktualnej wersji PS4 i XOne. Okazuje się, że na ostatnim spotkaniu z inwestorami przedstawiciele AMD zapowiedzieli, że w przeciągu najbliższych 3-4 lat firma wygeneruje obroty o wysokości 1,5 miliarda dolarów przede wszystkim z tytułu sprzedaży trzech nowych "systemowych procesorów" ("system-on-a-chip"). Jeden z nich ma być dystrybuowany już od tego roku, a dwa pozostałe od 2017 r.

Może tu chodzić o usprawnione procesory, które pakowane będą do bebechów PlayStation 4 NEO. Mówi się, że premiera tego sprzętu miałaby nastąpić jeszcze pod koniec bieżącego roku.

Zostają jeszcze dwa systemowe procesory, które trafią do dystrybucji w 2017 r. Tutaj można się spodziewać, że chodzi o układy, które mają być wykorzystywane w następcy Xbox One oraz w Nintendo NX. W aktualnej wersji sprzętu Microsoftu "siedzi" procesor wytwarzany przez AMD (8-rdzeniowy model Jaguar), więc taki obrót spraw jest całkiem możliwy.

Warto też podkreślić, że o ile Intel zwalnia aż 12 tysięcy pracowników i notuje coraz słabsze wyniki, to AMD się rozwija, m.in. dzięki współpracy z producentami konsol. AMD zanotowało zwiększone obroty o 15% w pierwszych 3 miesiącach 2016 r. w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

O PlayStation 4 NEO możecie poczytać więcej w tym miejscu. Sprzęt póki co nie wywołuje specjalnego entuzjazmu, nie tylko wśród graczy, ale również wśród deweloperów.

Źródło: http://arstechnica.com/gaming/2016/04/amd-promises-three-new-gaming-processors-coming-soon-is-one-for-xbox/

Tagi: amd hardware nintendo nx playstation 4k procesor PS4 Neo