Google śledziło smartfony! Sąd wymierzył gigantyczną karę

Technologie
809V
Google
Łukasz Musialik | Wczoraj, 17:15

Kalifornijska ława przysięgłych nakazała Google zapłacić 314,6 mln dolarów użytkownikom Androida za nielegalne zbieranie danych z nieaktywnych urządzeń. Firma wykorzystywała dane komórkowe bez zgody, co wywołało falę krytyki i pozew zbiorowy.

W 2019 roku trzech użytkowników Androida – Attila Csupo, Andrew Burke i Kerry Hecht – pozwało Google w sądzie stanowym w Kalifornii. Zarzucili firmie, że zaprogramowała urządzenia z Androidem do przesyłania danych na serwery nawet w stanie bezczynności, bez zgody użytkowników. W 2023 roku sprawa zyskała status pozwu zbiorowego, reprezentując 13 milionów mieszkańców Kalifornii korzystających z Androida.

Dalsza część tekstu pod wideo


Pozew ujawnił, że Google zbierało dane z nieaktywnych telefonów z Androidem, zużywając nawet płatny transfer danych użytkowników. Dane te służyły m.in. do spersonalizowanych reklam i usług mapowania. W porównaniu do iPhone’ów, urządzenia z Androidem przesyłały w tle znacznie więcej informacji – nawet dziesięciokrotnie więcej, jak twierdzą powodowie.

Google broniło się, argumentując, że wykorzystanie transferu danych z urządzeń było niezbędne dla bezpieczeństwa, a użytkownicy wyrazili zgodę, akceptując warunki korzystania z usług. Ława przysięgłych w San Jose odrzuciła te wyjaśnienia, uznając, że Google naraziło użytkowników na realne koszty, zużywając limit danych bez wyraźnej zgody.

Kluczowym elementem sprawy było rozróżnienie między ogólną zgodą na usługi Google a brakiem konkretnej zgody na używanie danych komórkowych w tle. Prawnik powodów, Glen Summers, nazwał werdykt potwierdzeniem nadużyć, jakich dopuszcza się Google. Gigant zapowiedział odwołanie, twierdząc, że orzeczenie błędnie interpretuje praktyki firmy.

Sprawa rzuca światło na problem prywatności w ekosystemie Androida. Pozew federalny, obejmujący użytkowników z innych stanów USA, czeka na rozpatrzenie w 2026 roku. Werdykt może wpłynąć na przyszłe regulacje dotyczące zbierania danych przez gigantów technologicznych, stawiając pod znakiem zapytania ich praktyki biznesowe.

Źródło: moneycontrol.com

Komentarze (6)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper