Microsoft zaakceptował 300- osobowy związek zawodowy testerów. Pracownicy ZeniMax świętują

Gry
1218V
Xbox Bethesda
Iza Łęcka | 04.01.2023, 12:54

Rzecznik prasowy giganta z Redmond potwierdził bardzo dobrą wiadomość dla części pracowników działających pod skrzydłami Amerykanów. Specjaliści zatrudnieni w działach QA w ZeniMax utworzyli związek zawodowy – to podejście może pozytywnie wpłynąć na analizę przejęcia Activision Blizzard.

Crunch, nadgodziny, brak urlopów czy toksyczna kultura pracy od wielu lat są bezpośrednio związane z pracą w branży gier wideo. Choć część przedsiębiorstw oraz studiów stara się, by zmarginalizować negatywne skutki tak intensywnej realizacji projektów, systematycznie docierają do nas informacje o złych warunkach w firmach tworzących uwielbiane przez graczy produkcje. Powoli jednak to środowisko się zmienia – w ciągu ostatniego roku utworzone zostały trzy duże związki zrzeszające specjalistów z Raven Software, Blizzarda oraz studia Proletariat pozyskanego w połowie 2022 roku przez Activision Blizzard. Obecnie do tego grona dołączają kolejni testerzy.

Dalsza część tekstu pod wideo

Microsoft dobrowolnie przyjął związek zawodowy testerów ZeniMax liczący 300 pracowników przedsiębiorstwa, uznając postanowienia Communications Workers of America – tym samym gigant technologiczny i producent Xboksa będzie negocjował z zatrudnionymi na temat polepszenia warunków pracy. Warto podkreślić, że to największy związek zawodowy w branży gier wideo w Stanach Zjednoczonych.

„W świetle wyników ostatniego głosowania związkowego, uznajemy Communications Workers of America (CWA) za przedstawiciela dla pracowników Quality Assurance w ZeniMax. Z niecierpliwością czekamy na zaangażowanie się w negocjacje w dobrej wierze w celu wypracowania układu zbiorowego” - potwierdził w wiadomości e-mail skierowanej do redakcji CNBC rzecznik Microsoftu.

ZeniMax Media zostało oficjalnie przejęte przez Amerykanów na początku 2021 roku. W skład spółki wchodzą takie studia deweloperskie jak chociażby Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane czy Tango Gameworks, z których część pracuje nad nowymi grami, między innymi wyczekiwanymi Starfield i Redfall.

Pracownicy zaangażowani w zmiany już sygnalizują chęć przystąpienia do rozmów i wdrażania pierwszych zmian polepszających warunki pracy w branży.

„Przed nami jest możliwość dokonania dużych zmian i wprowadzenia sprawiedliwości do branży gier wideo.Chcemy położyć kres nagłym okresom crunchu, niesprawiedliwym płacom i braku możliwości rozwoju w firmie. Nasz związek będzie naciskał na naprawdę konkurencyjne płace, lepszą komunikację między kierownictwem a pracownikami, jasną ścieżkę dla tych, którzy chcą rozwijać swoją karierę, i wiele więcej” - zapowiedziała Victoria Banos, testerka dźwięku.

Ten krok wydaje się znaczący także dla przyszłości giganta z Redmond i jego planów kupienia Activision Blizzard. By nieco uspokoić zarzuty dotyczące pogorszenia sytuacji deweloperów w chwili przejęcia twórców Call of Duty czy Overwatch, Microsoft już w zeszłym roku zobowiązał się wspierać podobne inicjatywy i podpisał „pakt o neutralności” z Głównym Związkiem Zawodowym Stanów Zjednoczonych – zgoda może przyczynić się do łaskawszego spojrzenia na poczynania korporacji.

Źródło: Eurogamer.net

Komentarze (66)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper