Disney+ z cenzurą. Disney zmienia sceny w serialu Falcon i Zimowy Żołnierz

Filmy i seriale
3648V
The Falcon & the Winter Soldier (2021) – recenzja serialu [Disney]. Gościnnie: Bucky Barnes
Iza Łęcka | 30.03, 12:13

Włodarze Disneya już wielokrotnie udowodnili, że pragną zapewnić dostęp do swoich produkcji jak najszerszej grupie odbiorców – nawet za cenę cenzurowania własnych obrazów. Z niewiadomych przyczyn twórcy usunęli niektóre brutalne sceny z bardzo dobrze przyjętego serialu „Falcon i Zimowy Żołnierz”.

Disney+ to platforma streamingowa, która posiada szeroki wachlarz propozycji przeznaczonych zarówno dla najmłodszych, jak i dojrzałych odbiorców - już w czerwcu w całej krasie przekonają się o tym Polacy. Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że ekipy czuwające nad biblioteką filmów, seriali oraz animacji nie tracą czasu i czasami „dostosowują” udostępniane obrazy do współczesnych norm. Swego czasu pochylaliśmy się nad ostrzeżeniami przed rasizmem, jakie zostały dodane do starszych animacji korporacji Myszki Miki, spore poruszenie wywołało również ukrycie nagiego ciała jednej z bohaterek filmu „Plusk” z 1984 roku czy zarzuty studia Pixar dotyczące zakazu uwzględniania motywów LGBT+ w animacjach.

Cenzura nie dosięga tylko i wyłącznie starszych produkcji. Jak zauważyli niektórzy widzowie i użytkownicy serwisu The Direct, zmienił się przekaz pewnych scen z serialu „Falcon i Zimowy Żołnierz”. Sprawa dotyczy między innymi wizerunku jednego z umierających przedstawicieli Hydry – pierwotnie jego ciało było pokryte krwią, a oczy były otwarte. Śledząc obecnie to samo ujęcie można zauważyć, że postać ma zamknięte oczy, a plamy krwi zostały dokładnie usunięte.

Falcon i Zimowy Żołnierz cenzura

Innym razem złole z serii mogą poszczycić się nie lada siłą. W trakcie jednej ze scen walki Bucky Barnes rzuca metalową rurą w łowczynię. Przedmiot przebija jej ramię, a ona zostaje unieruchomiona. Tutaj graficy Disneya także nie próżnowali – po modyfikacji bohaterka zostaje uderzona, ale rzecz odbija się od jej ciała.

Falcon i Zimowy Żołnierz cenzura 2

Co ciekawe, wiele brutalnych i pełnych przemocy scen z pozycji, w której występują Anthony Mackie i Sebastian Stan, nie doczekało się podobnej cenzury, więc działania twórców wydają się tym bardziej niezrozumiałe. Możliwe, że Disney chce nieco ograniczyć agresywny przekaz w swoich serialach i filmach, lecz zwróćmy uwagę, że to opowieść przygotowana przede wszystkim z myślą o dorosłych widzach. Choć kategoria wiekowa wskazuje, że „Falcon i Zimowy Żołnierz” jest przeznaczony dla odbiorców powyżej 14 roku życia (z nadzorem rodzicielskim), to w charakterystyce podkreślono takie elementy jak wulgarne słownictwo oraz intensywne sceny przemocy.

Źródło: The Direct

Komentarze (53)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper