Maciej Klimaszewski Maciej Klimaszewski 03.01.2013 13:57
Sony patentuje blokadę używanych gier
1761V

Sony patentuje blokadę używanych gier

O planach przypisywania gier do danego użytkownia/egzemplarza konsoli słyszy się już od jakiegoś czasu. Sprawa ma się tak, iż wtórny obrót grami to potężny rynek, z którego wydawcy nie czerpią ani grosza, co wedle nich przekłada się na zmniejszone przychody, trudności finansowe i w efekcie niższą jakość kolejnych produkcji. Wygląda na to, że Sony chce coś zadziałać w tym kierunku.

xxxxx

 

Wedle jegomościa ukrywającego się pod pseudonimem gofreak - użytkownika potężnego forum NeoGAF - japońska korporacja wniosła dziś rano wniosek o opatentowanie systemu mającego na celu uniemożliwić ponowne odpalanie używanych już gier. Te miałyby zostać wyposażone w specjalne tagi łączące je na stałe z daną konsolą/profilem użytkownika, których zgodność sprawdzana byłaby przed każdym uruchomieniem ogrywanego właśnie tytułu.

 

W świetle powyższych informacji wydaje się, iż takie rozwiązanie wymagałoby stałego połączenia konsoli z Siecią. Patent w tej kwestii mówi tylko o tym, że system działa w taki sposób, by niezależnie zapamiętywać skojarzone już tagi.

 

Nie brzmi zbyt fajnie, prawda? Należy jednak wziąć pod uwagę to, iż mamy do czynienia wyłącznie z wypełnieniem wniosku patentowego, co nie przełoży się automatycznie na to, że z opisanymi nieprzyjemnościami będziemy musieli zmagać się podczas użytkowania PlayStation 4. Daj Bóg.

 

Co ciekawe, w maju zeszłego roku przeciwko blokowaniu używanych gier opowiedział się szef amerykańskiego oddziału SCE, Jack Tretton. No, ale nie wiadomo co do głowy srzeli bossom Sony zasiadającym na szczycie jednego z tokijskich wieżowców.

Tagi: