Tencent goni Sony. 10 globalnych firm z największymi dochodami w kategorii gier

Gry
1835V
Tencent goni Sony. 10 globalnych firm z największymi dochodami w kategorii gier
Bartosz Dawidowski | 27.12.2021, 11:37

Kończy się 2021 rok, warto więc rzucić okiem na aktualne wyniki finansowe największych firm z branży gier. 

Chiński gigant Tencent, który w ostatnich latach ogromnie się rozwinął, depcze po piętach Sony, ale nadal nie generuje takich dochodów, jak japońska korporacja. Producent PS4 i PS5 pozostaje firmą wykazującą największe przychody w dziale gier (25 mld dolarów). Mimo wszystko rezultat Tencentu, który uplasował się na drugim miejscu rankingu gamingowych gigantów, jest imponujący. Firma zanotowała dochody w kategorii gier w ostatnim roku fiskalnym (zakończonym w marcu 2021 r.) na poziomie 13,9 mld dolarów. Tencent ma znaczące udziały m.in. w takich firmach jak Riot Games, Epic Games, TiMi Studio Group, Turtle Rock Studios, Funcom czy Supercell. Niedawno chińska korporacja przejęła Sumo Digital a także stała się największym akcjonariuszem w Bloober Team.

Podium zamknęło Nintendo z rezultatem 12,1 mld dolarów. Niedaleko za producentem Switchów uplasował się Microsoft. Gigant z Redmond w dziale gier zanotował przychody w 2021 roku na poziomie 11,6 mld dolarów. W dalszych pozycjach rankingu widać już wyraźnie większe różnice finansowe. Activision Blizzard pochwalił się dochodami na poziomie 8,1 mld dolarów i tym samym wyraźnie prześcignął Electronic Arts (5,5 mld dolarów) oraz Epic Games (4,8 mld dolarów).

Warto zwrócić uwagę na to, że w rankingu pojawiły się aż 4 firmy z Kraju Kwitnącej Wiśni. Oprócz triumfującego Sony i Nintendo, które znalazło się na trzecim miejscu, w zestawieniu nie zabrakło też SEGA Sammy (2,3 mld dolarów) oraz Bandai Namco (2,2 mld dolarów).

Największe dochody w działach gier (dane na koniec ostatniego roku fiskalnego):

  1. Sony - 25 mld dolarów
  2. Tencent - 13,9 mld dolarów
  3. Nintendo - 12,1 mld dolarów
  4. Microsoft - 11,6 mld dolarów
  5. Activision Blizzard - 8,1 mld dolarów
  6. Electronic Arts - 5,5 mld dolarów
  7. Epic Games - 4,8 mld dolarów
  8. Take-Two Interactive - 3,1 mld dolarów
  9. SEGA Sammy - 2,3 mld dolarów
  10. Bandai Namco - 2,2 mld dolarów

Źródło: https://www.alltopeverything.com/top-10-biggest-video-game-companies/ https://www.turn-on.de/

Komentarze (69)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper