Forza Horizon 5 na Xbox Series X to „arcydzieło”. Digital Foundry wychwala produkcję Microsoftu

News
2664V
Forza Horizon 5 na Xbox Series X to „arcydzieło”. Digital Foundry wychwala produkcję Microsoftu
Wojciech Gruszczyk | 04.11.2021, 17:35

Specjaliści z Wielkiej Brytanii sprawdzili najnowszą produkcję Playground Games. Digital Foundry potwierdza znakomitą jakość Forza Horizon 5 – zdaniem zespołu „ jest to prawdopodobnie najbardziej imponujący przykład cross-generacyjnej gry”.

Od samego rana możecie zapoznać się z naszą recenzją Forza Horizon 5, a nawet przedstawiliśmy już pierwsze porównania wyścigów Playground Games. Warto jednak zwrócić uwagę na materiał przygotowany przez Digital Foundry, ponieważ specjaliści z Wielkiej Brytanii kolejny raz rozłożyli na części pierwsze grę i potwierdzają bardzo wysoką jakość tytułu.

Dziennikarze nie ukrywają, że Forza Horizon 5 pod każdym względem przewyższa poprzednie odsłony serii:

„Forza Horizon 5 robi każdą z tych rzeczy lepiej niż jakakolwiek poprzednia odsłona serii - samochody i pobliskie otoczenia są bardziej szczegółowe niż wcześniej, a odległe obiekty zachowują odpowiednio bogatą jakość. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej efektownych wizualnie gier wyścigowych, w jaką graliśmy w Digital Foundry. Jest to jednocześnie zdumiewający pokaz możliwości Xboksów Serie X|S, a jednocześnie działa dobrze także na sprzęcie klasy Xbox One. To najambitniejsza gra cross-genowa, jaką oglądaliśmy i arcydzieło skalowalności.”

Twórcy zajęli się usprawnieniem własnego silnika, by zadbać o znacznie lepszą oprawę – na Xboksie Series X jakość gry dorównuje symulatorom:

„Najważniejsze jest to, że renderowanie samochodów jest doskonałe i dorównuje bardziej zaawansowanym symulatorom, a ulepszenia silnika pomagają tym pojazdom świecić jaśniej”.

Forza Horizon 5 otrzymała wiele ulepszonych systemów, które znacząco wpływają na jakość oprawy:

„Po pierwsze, wprowadzono nowy system przenikania światła, który wpływa na to, jak światło przechodzi przez liście. System wyginania liści również został ulepszony, dzięki czemu różne rodzaje drzew prawidłowo wyginają się i kołyszą pod wpływem wiatru - a sam system wiatru również został ulepszony. To na pewno widok godny podziwu, gdy nadciąga burza. W rzeczywistości Forza Horizon 5 dokładnie odwzorowuje systemy pogodowe w całym świecie gry”.

Playground Games wcześniej zapowiedziało rozbudowany system pogodowy i Forza Horizon 5 w tym miejscu nie zawodzi. Gracze mogą doświadczyć zaskakująco realistycznych efektów:

„Kolejnym ważnym krokiem naprzód w tej grze są systemy pogodowe. W trakcie rozgrywki napotkasz różne warunki pogodowe, w tym dramatyczne burze piaskowe, a także deszcz, ale nowością w Horizon 5 jest sposób, w jaki są one przekazywane graczowi. Po pierwsze, system nieba teraz prawidłowo odzwierciedla nadchodzącą pogodę. Zobaczysz, jak chmury zmieniają się i wirują, gdy burza w bardzo realistyczny sposób przetacza się przez krajobraz. Scena ciemnieje, chmury gęstnieją i nieuchronnie zaczynają spadać krople deszczu. Ten moment - tuż przed ulewą - jest jednym z moich ulubionych warunków pogodowych w prawdziwym życiu i byłem zaskoczony, jak dobrze gra go uchwyciła, zwłaszcza gdy wykorzystano HDR. Kałuże również tworzą się stopniowo, powodując widoczne odbicia, a krople pojawiają się zarówno na samochodach, jak i na powierzchniach wody”.

Gra otrzymała także dopieszczony dźwięk, który poprawia wrażenia i pozytywnie wpływa na rozgrywkę:

„Skupiliśmy się na graficznej stronie gry, ale dźwięk jest również istotnym elementem doświadczenia Horizon. Doskonale dopracowana oprawa dźwiękowa wznosi nawet przeciętną grę na nowe wyżyny, a świetne produkcje wynosi pod niebiosa. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku wyścigów, gdzie zarówno ścieżka dźwiękowa, jak i efekty dźwiękowe muszą być użyte w idealnej harmonii, aby zmusić gracza do maksymalnych osiągów. Forza Horizon 5 zapewnia to na różnych poziomach - od wyboru muzyki, przez obróbkę dźwięku, aż po same efekty dźwiękowe”.

„Forza Horizon 5 tworzy "momenty" z dźwiękiem, które są ekscytujące i poruszające. To wykracza poza technologię - chodzi o muzykę i sposób, w jaki jest ona zgrana w czasie z kluczowymi momentami w grze, zwłaszcza w wydarzeniach pokazowych. Cały ten pejzaż dźwiękowy wzmacnia emocjonalny związek z doświadczeniem prowadzenia samochodu, coś, co uchwyciły takie sławy jak OutRun i Ridge Racer, a co Forza Horizon 5 jeszcze bardziej poprawia - idealne połączenie dźwięku, grafiki i obsługi. To jest potężne”.

Forza Horizon 5 została określona przez Digital Foundry jako „arcydzieło gamingu”, które oferuje ogromną ilość zawartości i zarazem produkcja jest „prawdopodobnie najbardziej imponującym przykładem gry cross-genowej”.

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2021-forza-horizon-5-xbox-series-technology-showcase

Komentarze (0)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych