Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 18.10.2021 13:13
Hiroshi Ono nie żyje. Śmierć Mr Dotmana, twórcy postaci Pac-Mana
717V

Hiroshi Ono nie żyje. Śmierć Mr Dotmana, twórcy postaci Pac-Mana

Niestety październik okazuje się smutnym miesiącem dla fanów gier pochodzących z Japonii. Dotarły do nas wieści o śmierci Hiroshiego "Mr Dotmana" Ono, twórcy projektu postaci Pac-Mana i wielu sprite'ów do słynnych gier Namco, m.in. do Dig Dug i Galagi.

Niedawno informowaliśmy o bardzo smutnym zdarzeniu. Świat gier jRPG stracił jednego z najwspanialszych kompozytorów muzyki, Koichiego Sugiyamę. Dziś pora na niestety kolejny komunikat wprawiający w żałobny nastrój: nie żyje Hiroshi Ono. Mężczyzna umarł 16 października 2021 r. w wieku 64 lat, po długiej chorobie.

Hiroshi Ono, znany większości fanów jako Mr Dotman, zaczął pracę w Namco już 1979 roku i był zatrudniony w tej firmie (a w zasadzie już w "Bandai Namco") aż do 2013 roku. Hiroshi Ono odpowiadał, wspólnie z Toru Iwatanim, za projekt postaci Pac-Mana i opracował wiele innych motywów wizualnych do kultowych gier Namco. Jego najbardziej znanymi dokonaniami było stworzenie sprite'ów do Galagi, Xevious i Dig Dug.

Słynnego dewelopera żegna wielu znanych twórców gier z Japonii, m.in. reżyser gier z serii Tekken, Katsuhiro Harada. Hiroshiego Ono wspomina też m.in. Yuzo Koshiro, kompozytor muzyki do Streets of Rage.

Niedawno prowadzono zbiórkę pieniędzy na dokument o życiu i karierze Hiroshiego Ono. Japoński projekt uzyskał zakładane fundusze na crowdundingowej platformie.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/legendary-namco-pixel-artist-hiroshi-mr-dotman-ono-has-died/

Tagi: Japonia pac-man Śmierć