Iza Łęcka Iza Łęcka 17.09.2021 11:47
CD Projekt logo
7008V

Cyberpunk wyłącznie dla CD Projektu? Niezależny twórca miał „naruszyć prawa autorskie” - studio odpowiedziało

Spełnia się czarny scenariusz zapowiadany już w 2017 roku. Kilka lat temu CD Projekt zastrzegł sobie prawa do znaku towarowego „Cyberpunk”, tymczasem jeden z deweloperów niezależnej gry potwierdził, że otrzymał informację o „naruszeniu prawa autorskiego” – mimo iż jego produkcja nie jest bezpośrednio powiązana z Cyberpunkiem 2077. Polskie studio odpowiedziało [Aktualizacja#1].

W 2017 roku CD Projekt zastrzegł znak towarowy „Cyberpunk” na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Gdy sprawa wyszła na jaw automatycznie pojawiły się negatywne komentarze dotyczące wskazanego działania, bowiem określenie nie jest wyłącznie związane z grą Cyberpunk 2077, a odnosi się do popularnego podgatunku science-fiction. Systematycznie słyszymy o rozmaitych produkcjach czerpiących z potencjału nurtu, które są osadzone w cyberpunkowych realiach, jednak pojawia się prawdopodobieństwo, że w przyszłości kolejni twórcy mogą mierzyć się z problemami.

Ethan H. Reynolds, autor niezależnego Neon Nights, otrzymał zgłoszenie dotyczące „naruszenia prawa autorskiego” CD Projekt RED. Problemem miały okazać się grafiki z jego propozycji. Twórca broni się, że nie mają one związku z pracami polskiego studia oraz Cyberpunkiem 2077 i jednocześnie wysnuł poważny wniosek – firma prawdopodobnie wykorzystuje bota do wyszukiwania frazy „Cyberpunk” i zgłasza podobne projekty.

Deweloper odpowiedzialny za Neon Nights wspomniał, że wcześniej wspierał CD Projekt RED, jednak w obecnej sytuacji nie zamierza więcej bronić przedsiębiorstwa. Zablokowana gra fabularna zawierała motywy znane z cyberpunkowego uniwersum, choć nie odnosiła się bezpośrednio do prac wspomnianego studia.

Aktualizacja [#1]

Polskie studio odpowiedziało na wiadomość zamieszczoną przez Ethana H. Reynoldsa i podkreśliło, że nazwa Cyberpunk 2077 była wykorzystywana w tagach:

„Powodem, dla którego nasz zespół prawny zareagował, był fakt, że znak towarowy Cyberpunk 2077 był używany (w tagach) do sprzedaży niepowiązanych produktów. Ta informacja została również zawarta w oryginalnej wiadomości e-mail, którą otrzymałeś i która częściowo została zacytowana”.

Cyberpunk tylko dla CD Projektu

Źródło: https://gamerant.com/cyberpunk-2077-dev-cd-projekt-red-trademark-strike-unrelated-cyberpunk-game/

Tagi: CD Projekt CD Projekt RED Cyberpunk 2077