Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 14.05.2021 14:57
Xbox Series X|S - Dolby Vision i Dolby Atmos
2088V

Xbox Series X|S z pełnym wsparciem Dolby Vision. Microsoft zapowiada „zmianę wrażeń”

Microsoft potwierdził, że pierwsi gracze już wkrótce otrzymają możliwość zapoznania się z zupełnie nowymi wrażeniami. Xboksy Series X|S jako pierwsze konsole na świecie będą wykorzystywać Dolby Vision w grach i posiadacze odpowiednich telewizorów mogą szykować się na „zmianę wrażeń”.

Microsoft już wcześniej zapowiadał wsparcie Dolby Vision w swoich konsolach, ale teraz firma potwierdziła, że użytkownicy z programu Xbox Insider (alpha ring) otrzymają możliwość sprawdzania funkcji na swoich telewizorach. Oczywiście niezbędne jest posiadanie odpowiedniego odbiornika.

Dolby Vision zapewnia świetne wrażenia w przypadku oglądania filmów i seriali, ale tak naprawdę funkcja nie była jeszcze wykorzystywana przez żadną konsolę. Microsoft twierdzi, że propozycja zapewni „jaśniejsze światła, ostrzejszy kontrast i bardziej żywe kolory” podczas rozgrywki. Gracze mają liczyć na „lepszą przejrzystość zarówno w jasnych, jak i ciemnych scenach”.

Producent Xboksów potwierdził, że gry będą automatycznie wykorzystywać technologię:

„Gry z Dolby Vision automatycznie mapują się do każdego wyświetlacza z Dolby Vision, zawsze widzisz najlepszy możliwy obraz. Oznacza to (...) koniec z suwakami do dostosowywania ustawień obrazu”.

Oczywiście podobnie jak w przypadku Dolby Atmos – gracze muszą włączyć odpowiednią produkcję, która wykorzystuje funkcje, by móc cieszyć się najnowocześniejszym wsparciem, ale Microsoft już zapowiedział, że wkrótce przedstawi pozycje, które będą „w pełni korzystać” z tego standardu. Możemy podejrzewać, że wsparcie w konsoli Microsoftu skłoni kolejnych twórców do wykorzystywania Dolby Vision.

Źródło: https://www.theverge.com/2021/5/14/22435864/microsoft-dolby-vision-xbox-series-x-s-test

Tagi: Dolby Atmos Dolby Vision Microsoft Xbox xbox series x|s