Iza Łęcka Iza Łęcka 26.02.2021 07:35
Knack śmierć
1855V

Sony potwierdza „reorganizację” Japan Studio. Najstarszy zespół PlayStation przestaje istnieć

Potwierdziły się wczorajsze doniesienia redakcji VGC. Sony zrezygnowało z Japan Studio i choć unika słów „likwidacja” lub „zamknięcie”, to aktywa studia zostaną przeniesione do innych deweloperów. Możemy stwierdzić, że najstarszy zespół PlayStation przestanie istnieć.

Wczoraj redakcja VGC ujawniła zaskakującą wiadomość: Sony rezygnuje z Japan Studio, a w ostatnich dniach z firmy odeszło wielu pracowników. Zdaniem dziennikarzy większość deweloperów musi szukać pracy, gdyż nie zdecydowano się na przedłużenie umów.

Sony Interactive Entertainment odniosło się do sprawy i wysłało do redakcji IGN oświadczenie, w którym potwierdza „reorganizację” zespołu. Obecnie Japan Studio będzie „skupione” (re-centered) wokół Team ASOBI, czyli twórców Astro's Playroom.

W oświadczeniu japońska korporacja podkreśla, że najstarsze studio Sony zostanie przeniesione do Team ASOBI

„W dążeniu do dalszego wzmocnienia działań biznesowych, SIE może potwierdzić, że PlayStation Studios JAPAN Studio 1 kwietnia zostanie przeorganizowane w nową strukturę. JAPAN Studio zostanie skoncentrowane wokół Team ASOBI, kreatywnego zespołu odpowiedzialnego za Astro's PLAYROOM, co pozwoli skupić się na jednej wizji i wykorzystać popularność Astro's PLAYROOM.

Ponadto, funkcje produkcji zewnętrznej, lokalizacji oprogramowania i zarządzania własnością tytułów JAPAN Studio zostaną skoncentrowane w ramach globalnych struktur PlayStation Studios”.

Japan Studio zajmowało się nie tylko tworzeniem własnych gier, ale również wspomagało zewnętrznych twórców w opracowywaniu tytułów na PlayStation – Japończycy pracowali przy między innymi The Last Guardian, Bloodborne oraz Demon's Souls (PS5). Od 1 kwietnia wszystko zostanie „skoncentrowane” w ramach PlayStation Studios, czyli marki wszystkich zespołów Sony, wśród których znajdują się także Sony Santa Monica, Naughty Dog, Sucker Punch czy też Insomniac Games.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że w ostatnich miesiącach z Japan Studio odeszli czołowi deweloperzy, wielu pracownikom nie przedłużono umów i choć Sony określa zmiany mianem „reorganizacji”, możemy przyjąć, że przede wszystkim skupiono się na Team ASOBI.

Źródło: https://www.ign.com/articles/playstation-reportedly-downscales-sony-japan-studio

Tagi: Japan Studio playstation 5 PS5 Sony team asobi