Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 25.02.2021 20:19
Sony zamyka Japan Studio
2934V

Sony zamyka Japan Studio. Korporacja miała zwolnić większość pracowników

Sony systematycznie zaprzecza plotkom, według których japoński rynek nie jest już istotny dla korporacji, ale według najnowszych informacji – Japan Studio zostanie zamknięte. Redakcja VGC przedstawiła szokującą wiadomość.

Od kilku miesięcy systematycznie informowaliśmy naszą społeczność o dziwnych ruchach związanych z Japan Studio. Z zespołu odpowiedzialnego za takie gry jak Ape Escape, Gravity Rush, Bloodborne i Knack uciekali kolejni deweloperzy, którzy wcześniej rozwijali wielkie IP dla kolejnych konsol PlayStation.

Wcześniej informowaliśmy, że z japońskiego studia odeszli Keiichiro Toyama (Silent Hill, reżyser SIREN i Gravity Rush), Kazunobu Sato (producent The Last Guardian), Junya Okura (główny projektant Gravity Rush, Gravity Rush Remastered i Gravity Rush 2), Teruyuki Toriyam (Demon's Souls, Bloodborne), a w ostatnich dniach wielu twórców z Japan Studio ogłosiło rozstanie z korporacją PlayStation:

Między innymi, Masaaki Yamagiwa (producent Déraciné, Bloodborne, Bloodborne The Old Hunters)

Teraz redakcja VGC otrzymała wiadomość od swoich źródeł i według dziennikarzy – Japan Studio zostanie zlikwidowane. Korporacja „zwolniła zdecydowaną większość swoich pracowników”, a dokładnie nie przedłużono umów deweloperom.

„Niektórzy pracownicy Japan Studio dołączą do ASOBI, podczas gdy inni podążyli za reżyserem Silent Hill i Gravity Rush, Keiichiro Toyamą - który opuścił Japan Studio w zeszłym roku - do swojego nowego studia Bokeh”.

Jak dowiedzieli się dziennikarze, Japan Studio nie było zbyt dochodowe. Twórcy chcieli kreować gry, które zostałyby docenione na japońskim rynku, a dopiero później mogły osiągnąć sukces na Zachodzie, ale PlayStation chce „globalnych hitów”, które dostarczają inne studia first-party.

VGC otrzymało nawet wiadomość, że działania są związane z „przeniesieniem władzy” z Japonii do Stanów Zjednoczonych. Już w 2016 roku pojawiły się plotki, według których Sony skupia się na amerykańskim rynku i wszystkie decyzje przechodzą teraz przez główny oddział w USA.

Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że Japan Studio to najstarszy zespół Sony Interactive Entertainment, który nie tylko pracował nad swoimi IP, ale również pomagał zewnętrznym deweloperom. Twórcy wspomagali rozwój między innymi: Bloodborne, The Last Guardian czy też Demon's Souls na PS5.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/sources-playstation-is-winding-down-sony-japan-studio/

Tagi: Japan Studio PlayStation playstation 5 ps5 sony sony japan studios