Iza Łęcka Iza Łęcka 25.02.2021 10:15
Cyberpunk 2077
1630V

Cyberpunk 2077 może mieć spory problem. Atak hakerów miał uniemożliwić pracę wielu deweloperom

Wczoraj CD Projekt RED potwierdził opóźnienie oczekiwanej aktualizacji do Cyberpunka 2077. Sytuacji przyjrzał się Jason Schreier, który otrzymał wiadomości od pracowników studia – atak hakerów negatywnie wpłynął na pracę deweloperów.

CD Projekt nie zgodził się na spełnienie żądań i nie zapłacił hakerom za wykradzione dane, choć zdobyte pliki prawdopodobnie mogą stanowić tylko część problemów przedsiębiorstwa. Adam Kiciński potwierdził, że atak będzie miał wpływ na działalność zespołu, jednak nie przedstawione zostały konkretne informacje, do których dotarł Jason Schreier.

Dziennikarz Bloomberga wskazuje, że większość pracowników studia jest odciętych od swoich stanowisk pracy:

„Przerwanie pracy jest wynikiem ataku ransomware, który został ujawniony 9 lutego. Skala zakłóceń, o której wcześniej nie informowano, stanowi poważną przeszkodę dla CD Projektu w próbie ratowania gry, która wymaga naprawy”.

Redaktor informuje, że CD Projekt nie zapłacił okupu, czego efektem jest brak możliwości zalogowania się do wirtualnej sieci firmy przez pracowników. Część deweloperów od dłuższego czasu pracuje zdalnie, natomiast atak hakerów skutecznie uniemożliwił kontynuowanie prac nad RPG-iem.

„CD Projekt powiedział, że odmówił zapłacenia okupu hakerom. W rezultacie pracownicy nie są w stanie zalogować się do prywatnej, wirtualnej sieci firmy, co uniemożliwia dostęp do systemów i narzędzi potrzebnych do wykonywania większości zadań, powiedziały osoby, które prosiły o anonimowość, ponieważ nie były upoważnione do publicznych rozmów”.

Schreier zaznaczył, że niektórzy zatrudnieni w studiu realizują swoje obowiązki w siedzibie głównej, choć przez pandemię większość z nich znajduje się we własnych domach. Jak podkreśla dziennikarz „nieplanowany urlop” nie jest zbyt korzystny dla twórców z CD Projektu, co więcej hakerzy mogli otrzymać dostęp do ich danych z dowodów osobistych i paszportów (o czym informowaliśmy dwa tygodnie temu), więc firma „nakazała pracownikom zamrozić konta i zgłosić naruszenie bezpieczeństwa odpowiednim podmiotom”.

Pracownicy studia zostali również poproszeni o wysłanie swoich komputerów do działu IT, by te zostały przeskanowane pod kątem złośliwego oprogramowania lub innych naruszeń.

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-02-24/cd-projekt-hack-severely-disrupts-work-on-cyberpunk-game-updates

Tagi: CD Projekt CD Projekt RED Cyberpunk 2077