Iza Łęcka Iza Łęcka 25.02.2021 07:00
PS5 i Xbox Series X pady
3166V

PS5 i kłopoty z dostępnością. Prezydent Stanów Zjednoczonych zarządził dochodzenie dotyczące półprzewodników

W sklepach wciąż brakuje PlayStation 5 i Xboksów Series X|S, a dostępność półprzewodników jest kwestią, która dotyka znacznie więcej branż, co rodzi coraz poważniejsze konsekwencje. Joe Biden zamierza przyjrzeć się sprawie, by odnaleźć słabe punkty wpływające na dostawy produktów istotnych dla amerykańskiej i światowej gospodarki.

Sony, Microsoft oraz AMD potwierdziły problemy z dostępnością półprzewodników, dzięki którym możliwe jest stworzenie najnowszych konsol. Temat komponentów jest jednak znacznie bardziej poważny i nie dotyczy tylko branży gier czy technologicznej, co skłania kolejne władze państw do reakcji. W nocy Prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał rozporządzenie wykonawcze mające na celu poprawę łańcucha dostaw „krytycznych i niezbędnych towarów” – w tym także komponentów dla PlayStation 5 i Xboksów Series X|S.

Administracja Joe Bidena ma 100 dni na przegląd, dzięki któremu uda się rozwiązać trudności z dostawami czterech kluczowych produktów: wyrobów farmaceutycznych, niezbędnych surowców, półprzewodników i baterii o dużej pojemności wykorzystywanych między innymi w pojazdach elektrycznych. Dalszym krokiem w dochodzeniu jest zaoferowanie alternatywnych rozwiązań i strategii, które złagodziłyby wpływ niedoborów na amerykańską gospodarkę.

Jedna z organizacji wezwała administrację prezydenta USA do przekazania „znaczących funduszy” dla firm, które zajmą się przygotowaniem komponentów. Według Semiconductor Industry Association udział Stanów Zjednoczonych w globalnej produkcji omawiany układów spadł z 37% w 1990 roku do zaledwie 12% obecnie.

Firmy takie jak Apple, Sony, AMD oraz Qualcomm wystosowały do Joe Bidena dokument, w którym proszą o interwencję i analizę długotrwałych oraz krótkotrwałych skutków niedoborów:

„Półprzewodniki odgrywają kluczową rolę w tworzeniu produktów i usług, które napędzają naszą gospodarkę, przyczyniają się do amerykańskiej innowacyjności i wzmacniają nasze bezpieczeństwo narodowe. Biorąc pod uwagę zasadniczą rolę półprzewodników, wzmocnienie pozycji USA w badaniach, projektowaniu i produkcji półprzewodników jest narodowym priorytetem”.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/biden-orders-investigation-into-semiconductor-shortage-hitting-console-production/'
https://www.gamespot.com/articles/ps5-xbox-series-x-component-shortage-to-be-investigated-president-biden-says/1100-6488026/

Tagi: playstation 5 ps5 Xbox Series X