Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 26.12.2020 10:30
DualSense ze wsparciem na systemie Linux. Sony wypuszcza oficjalne sterowniki
956V

DualSense ze wsparciem na systemie Linux. Sony wypuszcza oficjalne sterowniki

Sony udostępniło oficjalne sterowniki dla Linuxa, które umożliwiają wsparcie kontrolerów DualSense! Świetna informacja dla posiadaczy tego systemu. 

DualSense to bez wątpienia jeden z najlepszych elementów nowej generacji od Sony. Sam wspomniałem o tym w jednym z tekstów, który możecie znaleźć tu. Zachwytów nad kontrolerem nie ma końca i w zasadzie ciężko być zaskoczonym - Sony odwaliło kawał dobrej roboty. Choć nie obyło się bez kontrowersji - niedawno pojawiły się doniesienia, jakoby wielu graczy skarżyło się na działanie spustów

Wciąż warto jednak skorzystać z możliwość pada do PlayStation 5. Okazuje się, że będą mogli uczynić to także gracze, którzy korzystają z komputerów oparach o system Linux. Sony wprowadziło nowy sterownik, "hid-playstation", dzięki któremu użytkownicy będą mogli używać DualSense w trybach USB i Bluetooth. Rzeczony sterownik wprowadza obsługę diody LED kontrolera, czujniki ruchu, panel dotykowy oraz baterię. 

Warto tu dodać, że wsparcie dla Linuksa dołącza do oficjalnego wsparcia Steam, ale podobnie nie ma co liczyć na obsługę gładzika i żyroskopu. W gruncie rzeczy DualSense może być nieoficjalnie obsługiwany także na Nintendo Switch czy PlayStation 3, ale bez wykorzystania nowych funkcji, jak choćby haptyki. Programiści cały czas pracują nad opanowaniem tej technologii, więc prawdopodobnie wszystko jest kwestią czasu. 

Źródło: https://www.playstationlifestyle.net/2020/12/24/dualsense-official-linux-driver/

Tagi: dualsense Linux ps5 wsparcie