Iza Łęcka Iza Łęcka 17.12.2020 12:37
PS5 wyprzedane boty
8016V

PS5 i 20 mln zablokowanych botów w 30 minut. Sklep potwierdza wymagającą rywalizację

Problemy z dostępnością PS5 wykorzystuje wielu handlarzy, którzy wykupują konsole, używając botów. Sklepy są zmuszone do walki z nieuczciwymi praktykami i informują o pierwszych efektach. Walmart potwierdził zablokowanie ogromnej liczby zamówień PlayStation 5.

W Polsce następne egzemplarze PS5 mają pojawić się pod koniec stycznia, jednak należy zdawać sobie sprawę, że ich ilość po raz kolejny będzie ograniczona, co zmusi zainteresowanych klientów do walki o nowy sprzęt.

Sklepy muszą mierzyć się nie tylko z ogromnym zainteresowaniem ze strony graczy, ale również atakami botów, które dokonują całej serii zakupów kilkanaście sekund po rozpoczęciu sprzedaży. Sprawę przybliżył Jerry Geisler, dyrektor do spraw bezpieczeństwa sieci Walmart, który walczy z, jak ich określa, „grinch botami” i wraz ze swoim zespołem systematycznie eliminuje problemy – programy wielokrotnie „próbowały ukraść przyszłe prezenty”. Zadanie, którego podejmuje się wraz ze współpracownikami, nie należy do najłatwiejszych, bowiem oprogramowanie jest wciąż modyfikowane, a programiści muszą regularnie ulepszać narzędzia, blokujące lipne transakcje. 

Skala zjawiska jest tak duża, że 25 listopada, w ciągu 30 minut Walmart zablokował aż 20 mln prób kupienia PlayStation 5 przez boty. Geisler przeprowadza analizy większości transakcji i gdy ma pewność, że sprzęt został kupiony przez maszynę, ręcznie anuluje kolejne próby zamówienia.

„Wkrótce pojawią się kolejne partie konsol nowej generacji i nadal będziemy pracować nad tym, by trafiły one w ręce jak największej liczby klientów. Mamy nadzieję, że inni przedstawiciele branży dołączą do nas, prosząc ustawodawców o podjęcie zdecydowanych kroków  aby zapobiec pojawianiu się niechcianych botów na stronach, tak aby klienci mieli równy dostęp do produktów, których potrzebują”.

Warto przypomnieć, że z problemem nieuczciwego oprogramowania mierzą się między innymi Brytyjczycy, którzy chcą wprowadzić rozwiązania legislacyjne.

Źródło: https://comicbook.com/gaming/news/walmart-ps5-playstation-5-restock-buy-bots/

Tagi: boty playstation 5 PS5 Sony