Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 12.10.2020 17:24
Ni No Kuni
1115V

Level-5 mogło zrezygnować z lokalizowania gier na Zachód. Twórcy skupiają się na Japonii

Fani studia Level-5 ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy mogą mieć spory problem. Według najnowszego raportu, twórcy takich serii jak Ni No Kuni oraz Inazuma Eleven skupiają się wyłącznie na japońskim rynku. Aktualnie nie powstają lokalizacje nowych gier uznanych deweloperów.

Nie jest to jeszcze oficjalnie potwierdzona wiadomość, ale podaje ją ceniona redakcja Gamesindustry. Według „wielu źródeł”, Level-5 w zeszłym roku rozpoczęło zwalnianie większości pracowników z dwóch amerykańskich biur. Na przestrzeni ostatnich miesięcy około 20 zatrudnionych (dziesięciu z Level-5 International America oraz dziesięcu z Level-5 Abby) musiało pożegnać się z pracą dla japońskiego studia.

Japończycy podobno skupili się już na współpracy z firmą reklamową-marketingową Dentsu, a jeden lub dwóch pracowników miało zająć się „podstawowymi funkcjami” podczas procesu zmian. Yukari Hayakawa (dyrektor generalny Level-5 Abby) miał opuścić firmę już na początku roku.

Level-5 International America w lipcu 2019 roku informowało o zamknięciu działu projektowego, ale podobno nie był to czas restrukturyzacji na dużą skalę. Jak się jednak okazuje, już po kilku następnych miesiącach zwolniono niemal cały zespół.

Sytuacja jest problematyczna z jednego powodu: nie możemy aktualnie liczyć na przygotowanie lokalizacji jakiejkolwiek gry od Level-5. Zdaniem Gamesindustry, studio skupiło się na japońskim rynku.

Warto tutaj przypomnieć o dwóch tytułach: lokalizacja Yo-Kai Watch 4 została zapowiedziana w 2019 roku i choć pozycja jest dostępna od roku w Japonii, to nie otrzymaliśmy od tego czasu jakichkolwiek pozytywnych sygnałów o stworzeniu wersji na zachód. Podobnie zresztą jak Inazuma Eleven: Great Road of Heroes – gra ma trafić na rynek w 2021 roku, ale Level-5 nie wspomina już o edycji dla Europejczyków oraz Amerykanów.

Firma nie publikuje także wiadomości na swoich anglojęzycznych kontach w mediach społecznościowych – niektóre strony nie są aktywne od października 2018 roku.

Źródło: https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-10-09-level-5-has-virtually-halted-operations-in-north-america

Tagi: inazume eleven Level-5 ni no kuni yokai watch