Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 11.10.2020 16:15
PS5 SSD
10190V

PS5. Dysk SSD może mieć spory problem z żywotnością

Redakcja Notebookcheck.net zdradza, że konsola PlayStation 5 może mieć problem z wewnętrznym dyskiem SSD.

Niestandardowy dysk SSD od Sony, który będzie ładowany do konsol PlayStation 5, jest bardzo potężny. To właśnie dzięki niemu przyszli posiadacze PS5 nie będą prześladowani m.in. kilkudziesięciu sekundowymi ekranami ładowania. Jego problemem ma być jednak pojemność - jak na obecne standardy - bardzo mała, bowiem do urządzenia mamy wgrać około 8 gier jednocześnie.

Dzięki najnowszemu materiałowi od Sony, w którym jeden z deweloperów odpowiadających za projekt sprzętu rozkręca konsolę na części, możemy bliżej przyjrzeć się procesorowi, chłodzeniu, a także wyżej wymienionemu dyskowi SSD. Portal techniczny, Notebookcheck.net, zauważyło, iż rzeczony element został zaimplementowany do systemu PlayStation 5 za pomocą lutowania, czyli prostej metody łączenia obiektów metalowych za pomocą metalowego spoiwa o niskiej temperaturze, co może spowodować spore problemy dotyczące żywotności dysku.

Takie podejście przedstawia interesujący scenariusz dla konsoli. Podczas gdy gracze mogliby po prostu zamienić główne dyski twarde / SSD na konsolach PS3 lub PS4, gdyby dyski kiedykolwiek uległy awarii, na PS5 nie ma takich opcji. Wszystkie dyski SSD, czy to lutowane, czy wymienne, mają wartości wytrzymałości mierzone w MTBF (średni czas między awariami) lub TBW (zapis w terabajtach). Przyjmując, że wszystkie inne części konsoli będą działać bez żadnych problemów w międzyczasie, wewnętrzny 825 GB SSD [w przypadku awarii - dop.red.] będzie ostatecznie niepowodzeniem i będzie niezastąpionym elementem konsoli. 

Głównym problemem jest to, że w przypadku awarii dysku, cały system PlayStation 5 zostanie po prostu zepsuty i będzie wymagał napraw wielu obiektów. Redakcja portalu widzi w całej tej sytuacji także parę plusów. Uważają, że wartości MTBF i TBW są na tyle wysokie, że ewentualna awaria jest dosyć mało prawdopodobna, ale mimo wszystko - prawdopodobna, co może oznaczać, że niektóre egzemplarze będą wadliwe.

Źródło: https://www.psu.com/news/ps5s-soldered-825gb-ssd-could-put-a-fixed-lifecycle-on-the-console-report/

Tagi: Dysk SSD PlayStation 5