Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 07.10.2020 16:57
PS5 cooling fan
4116V

PS5 z nowoczesnym systemem chłodzenia. Sony zadbało o wyciszenie napędu

Sony zaprezentowało dzisiaj wnętrze PlayStation 5 i tym samym Japończycy potwierdzili kilka przecieków. Producent zdecydował się na nowoczesny system chłodzenia, by konsola nawet podczas bardzo wymagającej rozgrywki oferowała wysoką kulturę pracy.

Teardown PlayStation 5 potwierdził, że Sony na nowej generacji chce poprawić dwa największe problemy PS4 – next-gen nie będzie się grzał podczas rozgrywki w wymagające produkcje oraz nie obudzi sąsiada w trakcie nocnych sesji. Firma najwidoczniej wykorzystała informacje zwrotne od graczy, by zadbać o te dwa detale.

PS5 korzysta z nowoczesnego systemu chłodzenia – firma zamontowała w PlayStation 5 masywny, dwustronny wentylator o średnicy 120 mm i grubości 45 mm. Urządzenie w połączeniu z unikalnym, ciekłym metalowym składnikiem termicznym ma zapewnić odpowiednią temperaturę konsoli w każdych warunkach.

Wyśmiewany przez graczy „ciekły metal” był projektowany przez dwa lata i jest to specjalna, płynna mieszanka, która zapewni stabilizację temperatury. Według danych, związek termiczny ma zapewnić większe przewodnictwo ciepła o 86% względem standardowej pasty.

„PS5 wykorzystuje płynny metal jako TIM, aby zapewnić długotrwałą, stabilną, wysoką wydajność chłodzenia. Spędziliśmy ponad dwa lata na przygotowaniach tego mechanizmu chłodzenia ciekłym metalem.”

W PlayStation 5 znajduje się także gigantyczny radiator z chłodzącą komorą parową, ale interesująco prezentują się także specjalne „łapacze kurzu”. Otwory mają zapewnić, by układ chłodzenia nie łapał nieczystości i pozwoli to nie tylko zadbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury, ale gracze nie muszą się obawiać o zwiększenie głośności sprzętu. Sony pozwoli na proste odkurzanie PS5.

Sony chce mieć pewność, że nawet napęd nie będzie zbyt hałaśliwy i zdecydowano się na redukcję hałasu oraz wibracji – pozwoli to utrzymać ciszę nawet podczas instalacji gier na dysk SSD. Należy również dodać, że PS5 posiada zasilacz o mocy 350W.

Sprawdźcie także nowy system trofeów.

Źródło: https://www.psu.com/news/ps5s-ultra-hd-optical-drive-has-special-insulation-to-reduce-noise-and-vibration/
https://www.psu.com/news/ps5-has-two-specialised-dust-catchers-to-prevent-dust-build-up/
https://www.psu.com/news/ps5-has-liquid-metal-cooling-which-took-two-years-to-develop/

Tagi: PlayStation 5 PS5 sony