Projekty wizualne konsol PlayStation. Droga od PS1 do PS5 w filmiku Sony

Gry
2231V
Projekty wizualne konsol PlayStation. Droga od PS1 do PS5 w filmiku Sony
Bartosz Dawidowski | 01.10.2020, 09:54

Sony podkręca atmosferę przed listopadową premierą PS5. Tym razem firma przygotowała filmik, w którym pokrótce przedstawiono rozwój kolejnych modeli konsol z rodziny PlayStation.

Filmik z youtubowego kanału PlayStation Access tym razem akcentuje nostalgiczne motywy. W filmiku możemy sobie przypomnieć projekty wizualne poprzednich konsol z rodziny PlayStation.

Wszytko zaczęło się oczywiście od PlayStation, które na rynku japońskim debiutowało już w 1994 roku. Konsola wyróżniała się małymi rozmiarami i ciekawym stylem wizualnym. Nowszy model, czyli "zaokrąglone" PSone z 2000 roku, nie wyglądało już tak zadziornie. W tym samym roku na rynek wbiło się PS2, zaskakując świat ciekawym, "industrialnym" designem. Konsolę można było po raz pierwszy stawiać w pionie (przynajmniej oficjalnie, bo taki manewr stosowały też osoby ze szwankującym napędem CD w pierwszym PlayStation), lub ustawiać ją horyzontalnie. Rozmiary sprzętu były spore, ale w 2004 roku pojawiła się znacznie mniejsza wersja PS2, zachowująca asymetryczny design obudowy.

W 2006 roku pojawiło się PS3, w którym projektanci odeszli od całkowicie płaskich powierzchni, znanych z PS2. W 2013 zadebiutowało PS4 - był to pierwszy symetryczny design od czasu premiery pierwszego PlayStation. Sprzęt nawiązał, ze swoimi ostrymi kształtami i płaskimi powierzchniami, do wyglądu PS2. W 2016 roku kształty nowszych modeli PS4 stały się bardziej krągłe, ale sprzęt nawet w wersji PS4 Pro zachował swój pierwotny wizualny charakter.

W listopadzie na rynku pojawi się PS5, które już teraz śmiało można nazywać najodważniejszym projektem obudowy konsoli w historii Sony (czy najpiękniejszym? - to kwestia do dyskusji). Wszystkie szczegóły na temat nadciągającej premiery PS5 znajdziecie tutaj. 

Źródło: YouTube

Komentarze (75)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper